Ciąża po 30 roku życia jest bezpieczna

Ciąża po 30 roku życia jest bezpieczna
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ciąża po 30 roku życia może czasem przysparzać problemów. W szczególności należy zająć się kwestią płodności kobiety, która planuje zajść w ciążę w tym wieku. Ciąża po 30 nieraz stanowiła temat intensywnych debat, ale czy wiesz, że wiele z przytaczanych wówczas statystyk pochodzi z badań, które są nieaktualne?

Chociaż upływ czasu zmienia sposób funkcjonowania ciała kobiety i mężczyzny, kwestia płodności nie zmienia się tak drastycznie, jak przekonuje nas o tym opinia publiczna.

Wiele lat temu mówiono, że kobietom po trzydziestce o wiele dłużej zajmuje zajście w ciążę. Jednak aktualne dane wskazują, że większość kobiet po 30 roku życia może zajść w ciążę w ciągu roku lub szybciej.

Bezpieczna ciąża po 30 roku życia: opieka prenatalna

 • Wybierz specjalistę, w obecności którego czujesz się komfortowo i który wcześniej pomagał kobietom w sytuacji podobnej do Twojej. Komunikacja między lekarzem a pacjentką jest podstawą udanej opieki medycznej.
 • Jeśli Ty lub Twój partner palicie papierosy, czas przestać. Nikotyna ma negatywny wpływ na organizm, a jednym z aspektów, który pogarsza jest płodność. Palenie zwiększa ryzyko spontanicznych poronień i przedwczesnych porodów. Wiąże się również z wadami wrodzonymi i zmniejszoną masą ciała noworodka.
 • Nadwaga to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, aby ciąża po 30 była bezpieczna. Otyłość i zaburzenia odżywiania utrudniają proces poczęcia. W czasie ciąży dodatkowa waga powoduje ogromne niedogodności zarówno dla zdrowia mamy, jak i dziecka.
Ciąża po 30 - kobieta nalewa herbaty
 • Poproś lekarza, który Cię prowadzi o wykonanie lub skierowanie na pełne badanie. Ważne jest zapobieganie stanom, takim jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca, oraz radzenie sobie z nimi. Jeśli potrzebujesz leczenia, Twój lekarz przepisze leki, które nie zakłócają ciąży.
 • Podziel się swoją historią medyczną z lekarzem. Dzięki temu środkowi zapobiegawczemu można wykryć niepożądane schorzenia genetyczne i szybko im przeciwdziałać. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpi lub cierpiał na choroby, które mogą być przenoszone genetycznie, teraz jest właściwy moment, aby je zidentyfikować.

Zdrowa dieta jest ważną częścią zdrowego stylu życia na każdym etapie życia, ale jest szczególnie ważna, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę.

National Health Service

Co mogę zrobić, by ciąża po 30 przebiegała prawidłowo

 • Prowadź szczegółowy zapis wszystkich wizyt lekarskich związanych z opieką i kontrolą prenatalną.
 • Aby ciąża po 30 roku życia przebiegała bez problemów, porzuć wszystkie szkodliwe nawyki, które mogą wpływać na Twoje zdrowie. Ważne jest również, aby zacząć zdrowo się odżywiać. Dobra dieta gwarantuje, że Twoje ciało będzie w jak najlepszym stanie, gdy płód będzie się rozwijać.
 • Lekarze na ogół zalecają, by zażywać odpowiednie witaminy prenatalne. Inną dobrą praktyką jest przyjmowanie suplementu kwasu foliowego.
 • Unikaj samoleczenia. Przed zażyciem leków przeciwbólowych lub leków bez recepty należy skonsultować się z lekarzem.
 • Dobry plan treningowy zapewni siłę mięśni i odporność niezbędną do dostosowania się do zmian, przez które będzie musiał przejść Twój organizm. Aktywność fizyczna pomaga również zmniejszyć ból, poprawić krążenie i odzyskać figurę po ciąży. To doskonałe narzędzie, które pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo podczas ciąży po 30.
Ciąża po 30 - kobieta odpoczywa w ogrodzie
 • Upewnij się, że wystarczająco dużo odpoczywasz, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Zdrzemnij się, zadbaj o sobie, spędź trochę czasu na swoje hobby, zatrzymaj się podczas codziennej rutyny itd. Techniki oddychania, joga, rozciąganie i masaże są korzystne dla zachowania ciała w dobrej kondycji.
 • Zmniejsz spożycie kofeiny. Kofeina nie dostarcza wartości odżywczych i powoduje, że organizm nie wchłania żelaza. Ponadto wywołuje efekt stymulujący, który utrudnia zasypianie w nocy.

Jeśli zdecydujesz się zostać matką po ukończeniu 30 lat, możesz spać spokojnie. Chociaż istnieją czynniki, którymi należy się zająć pod względem Twojego ciała, ciąża po 30 roku życia możne przebiegać bezpiecznie i bez większych kłopotów.

W rzeczywistości istnieje wiele korzyści związanych z późnym macierzyństwem zarówno dla matek, jak i dla dzieci.

Wiek naprawdę nie ma znaczenia: prawdziwa ​​różnica polega na tym, że kobieta po 30 roku życia na ogół ma silniejsze poczucie odpowiedzialności i trafniejsze oczekiwania co do samej ciąży i macierzyństwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bellieni, Carlo. “The Best Age for Pregnancy and Undue Pressures” Journal of family & reproductive health vol. 10,3 (2016): 104-107.
 • Lampinen, Reeta et al. “A review of pregnancy in women over 35 years of age”open nursing journal vol. 3 33-8. 6 Aug. 2009, doi:10.2174/1874434600903010033

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.