Czy wiesz, jak luka pokoleniowa wpływa na rodzinę?

Czy wiesz, jak luka pokoleniowa wpływa na rodzinę?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Więzi między rodzicami a dziećmi mogą być najbardziej wzbogacającym lub najbardziej niszczącym, jakiego doświadczamy w naszym życiu. Coraz częściej ojcowie i matki dokładają wszelkich starań, aby osiągnąć właściwe, pozytywne i pełne szacunku rodzicielstwo. Jednak czynnikiem utrudniającym porozumienie jest luka pokoleniowa.

Oczywiście aby nawiązać jakąkolwiek dobrą więź, kluczowym elementem jest komunikacja. A komunikując się z naszymi dziećmi, możemy napotkać wielkie trudności. Za wiele z nich odpowiada właśnie luka pokoleniowa, która dotyka rodziny, a którą musimy za wszelką cenę zmniejszyć.

Wraz z nadejściem wieku dojrzewania nasilają się konflikty i nieporozumienia. Jednak mogą się one rozpocząć znacznie wcześniej. Dzieje się tak, że potrzeba niezależności i „buntowniczości” młodych ludzi stawia nas twarzą w twarz z problemami, których być może wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Ojciec rozmawia ze swoją nastoletnią córką.

Jeśli chcemy nawiązać w rodzinie relacje oparte na zaufaniu i szacunku, musimy zrozumieć rolę tych różnic międzypokoleniowych.

Na czym polega luka pokoleniowa w rodzinie?

Luka pokoleniowa odnosi się do tej małej lub dużej różnicy, która istnieje między jednym pokoleniem a drugim. Dotyczy ona wartości, ideałów, przekonań i celów. W rodzinach objawia się ona różnymi zasadami lub stylem życia, które dzieci preferują, mimo różnicy zdań w stosunku do rodziców, dziadków lub bardziej dorosłych krewnych.

Jednymi z najbardziej wyraźnych i najbardziej znaczących przykładów są istniejące różnice w opiniach na temat korzystania z Internetu i sieci społecznościowych oraz korzystania z nich (przepaść cyfrowa). W związku z tym wnuki często uczą dziadków (a nawet rodziców) obsługi nowych technologii.

Jednak luka pokoleniowa wykracza daleko poza to, co może powodować znaczne codzienne problemy i tarcia. Na przykład rodzice mogą czuć, że wartości obecnego pokolenia są złe, że ich hobby jest nieodpowiednie i ogólnie, że ich sposób patrzenia na życie nie jest właściwy.

Powszechne jest opieranie się zmianom i myślenie, że sposób, w jaki dorastaliśmy i myślenie, był wyraźnie lepszy. To oczywiście tworzy dystans między rodzicami a dziećmi. Ale dodatkowo sposoby  komunikacji oraz język młodych ludzi są zupełnie nowe i różnią się od tych używanych przez inne pokolenia.

W rezultacie rodzice mogą nie być w stanie odpowiednio zrozumieć i prowadzić dialogu ze swoimi dziećmi, zwłaszcza gdy są one nastolatkami.

Jak wypełnić lukę pokoleniową?

Rodzice kłócą się ze swoim nastoletnim synem

Poznaj  świat dziecka

Przede wszystkim musisz zainteresować się światem wokół Twojego dziecka i światem, w którym żyje. Upewnij się, że znasz jego ulubione filmy, bajki lub seriale. Bądź na bieżąco z sieciami społecznościowymi, z których korzystają ich znajomi. Naucz się słów, skrótów i kodów komunikacyjnych, których dzieci używają do porozumiewania się ze swoimi rówieśnikami

Nawet jeśli na początku czujesz się całkowicie obcy i zdezorientowany, znajomość jego świata pozwoli Ci lepiej poznać swoje dziecko. Będziesz w stanie zrozumieć, co ma na myśli, gdy rozmawia z Tobą o czymś, co mu się podoba lub o co się martwi. I będziesz mógł wtedy z nim na ten temat podyskutować.

Co więcej, tylko z tej pozycji będziesz w stanie ocenić, czy coś jest odpowiednie, czy nie i ustalić rozsądne granice. Zakazywanie i odmawianie czegoś, o co prosi Twoje dziecko, nie wiedząc naprawdę, z czym się to wiąże, tylko zwiększy dystans między Wami.

Szanuj  młodsze pokolenie

Różnice między rodzicami a dziećmi istniały od zawsze. Wszyscy myślimy, że to, co jest nam znane, jest lepsze. Zaakceptuj jednak, że Twoje dzieci nie są Tobą i że ich dzisiejszy świat różni się od tego, w którym Ty dorastałeś.

Dlatego szanuj te różnice i bądź otwarty na zmiany. Towarzysz dziecku i doradzaj mu z szacunkiem dla tego, kim jest i czego doświadcza. Bez krytykowania, oceniania lub umniejszania znaczenia jego stylu życia lub całego pokolenia.

Zachęcaj do zdrowej komunikacji

Na koniec spróbuj nawiązać z dziećmi więź opartą na miłości, szacunku i zaufaniu. Poczucie doceniania i doceniania zachęci ich do utrzymywania płynnej i zdrowej komunikacji rodzinnej.

I pamiętaj, że każde pokolenie ma coś do wniesienia od siebie, więc możecie się wzajemnie uzupełniać. Miłość, szacunek i komunikacja to najlepszy sposób na to, by luka pokoleniowe w rodzinie została zredukowana.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.