Zrozumienie okresu dojrzewania: polecane książki

Dojrzewanie to jeden z najbardziej skomplikowanych etapów życia, dlatego bardzo ważne jest, aby nastolatki mogły dowiedzieć się o wszystkich zmianach, których doświadczą. Tutaj polecamy kilka książek, które pomogą w zrozumieniu okresu dojrzewania.
Zrozumienie okresu dojrzewania: polecane książki

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2021

Dojrzewanie jest jednym z najbardziej skomplikowanych etapów życia Dlatego bardzo ważne jest, aby nastolatki mogły dowiedzieć się o wszystkich zmianach i oraz wszystkim, czego będą doświadczać. Czyli konieczne będzie zrozumienie okresu dojrzewania.

Dorastanie to etap ogromnych zmian. Wszyscy doświadczyliśmy tego na różnych poziomach. Jest to jedna z najbardziej złożonych faz życia, jeśli chodzi o radzenie sobie z emocjami, myślami, a nawet działaniami.

Wiele zmian zachodzi w okresie dojrzewania. A wielu nastolatków nie jest przygotowanych do radzenia sobie z nimi z powodu braku wiedzy. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice i nauczyciele rozmawiali o tych zmianach z dziećmi. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, bardzo przydatnym narzędziem są książki.

Ten wybór książek pomoże rodzicom i młodym ludziom odkryć wszystkie zmiany, jakich doświadczają nastolatki i jak sobie z nimi radzić w najlepszy możliwy sposób.

Zrozumienie okresu dojrzewania: polecane książki

Co się ze mną dzieje? Dziewczyny i chłopcy

Ta książka wydana przez Usborne Publishing zawiera wszelkie możliwe informacje o zmianach, jakich doświadczają nastolatki, a także kilka przydatnych wskazówek. Z tego powodu powstały aż dwie książki o zbliżonym tytule. Jedna dla dziewcząt i jedną dla chłopców.

W każdej z nich łatwo i za pomocą ilustracji autorzy wyjaśniają emocjonalne i fizyczne zmiany, przez które przejdą.

Zrozumienie okresu dojrzewania

Trądzik, zmiany nastroju, golenie lub noszenie stanika to tylko niektóre z tematów, które wyjaśniają te dwie niesamowite książki.

Moje ciało jest szalone

Wielokrotnie dzieci w wieku przedszkolnym nie chcą rozmawiać o tym etapie ani się o nim uczyć. Nie przejmują się książkami, ponieważ na tym etapie często tracą zainteresowanie czytaniem.

Z tego powodu ta książka oferuje inną opcję, jaką jest komiks. Umożliwia on młodym ludziom zrozumienie okresu dojrzewania oraz poznanie wszystkich zmian związanych z tym etapem w życiu.

To doskonała książka dla dziewczyn, ponieważ jest przedstawiona w formie dziennika, więc mogą one utożsamiać się z zabawnymi historiami głównych bohaterów.

Kolejne propozycje książek pozwalających na zrozumienie okresu dojrzewania

Ja też: jeśli dotknie cię wiek dojrzewania, przeczytaj tę książkę

Pomimo tego, że jest to jedna z wielu dostępnych książek do zrozumienia okresu dojrzewania, chcieliśmy włączyć ją do tego przeglądu.

Głównym powodem jest to, że oprócz wszystkich informacji związanych ze zmianami hormonalnymi, jakich doświadczają dziewczęta w okresie dojrzewania, ta książka zawiera opinie innych nastolatków, a także kilka przydatnych wskazówek.

Młodzi ludzie słuchają opinii innych ludzi, więc jest to dla nich dobry sposób, aby dowiedzieć się więcej na ten temat i uświadomić sobie, że mówienie o tym jest czymś zupełnie normalnym.

Oprócz opinii innych nastolatków, ta książka zawiera również wskazówki i opinie psychologów i lekarzy, które są bardzo ważne, aby pomóc im zrozumieć wszystkie zmiany, których doświadczają.

Księga z epoki służąca zrozumieniu ważnych zmian w okresie przed dojrzewaniem

Miesiączka to jeden z głównych problemów każdej dziewczyny. Dlatego ta książka stanie się jedną z ich najlepszych towarzyszek i pomoże im dowiedzieć się wszystkiego o ich pierwszej miesiączce.

Chłopiec goli się razem z ojcem

Ta książka odpowiada na wiele pytań młodych dziewcząt, ponieważ jest bardzo praktyczna i realistyczna. To idealna, aby wiedzieć, czego się spodziewać.

Co się dzieje z moim ciałem? Książka dla chłopców

Ta książka została napisana przez profesjonalną edukatorkę i opowiada o wszystkich obawach chłopców w okresie dojrzewania. Ta ciekawa książka mówi o zmianach głosu, rozwoju narządów rozrodczych, trądziku i wielu innych tematach.

Oprócz tych wszystkich tematów, książka ta zawiera również informacje o metodach antykoncepcji i chorobach przenoszonych drogą płciową, które na tym etapie są bardzo ważnymi informacjami.

Ta publikacja ma również wersję dla dziewcząt, która porusza podobne tematy, a także zawiera informacje o zaburzeniach odżywiania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frith, L. (2007). ¿Qué me está pasando? (chicos). Usborne.
  • Meredith, S. (2007). ¿Qué me está pasando? (chicas). Usborne.
  • De la Croix, S. (2018). Mi cuerpo está loco. Montena.
  • Soto, K. (2017). A mí también: si la adolescencia te ataca, lee este libro. Alfaguara.
  • Gravelle, J. (1999). El libro de las regla. Medici.
  • Madaras, L. (2012). ¿Qué pasa en mi cuerpo? el libro para muchachos. Newmarket PR.
  • Madaras, L. (2012). ¿Qué pasa en mi cuerpo? el libro para muchachas. Newmarket PR.
  • Andrea [irisarriandrea]. (2020, 23 de abril). El Libro Rojo de las Niñas – Cristina Romero . YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=7sSxD8Grqsc

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.