Jak pomóc dzieciom zapamiętać dziadków

Kontakt z dziadkami pomaga dzieciom kształtować swoją przynależność do rodziny. Jeśli jest taka możliwość warto o niego zadbać i pomóc dzieciom zapamiętać dziadków na zawsze.
Jak pomóc dzieciom zapamiętać dziadków
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dziadkowie odgrywają bardzo szczególną i ważną rolę w życiu swoich wnuków i całej rodziny i nigdy nie należy o nich zapomnieć. Mając to na uwadze, chcemy zasugerować cztery sposoby, aby pomóc dzieciom zapamiętać dziadków.

Czytaj dalej!

Dziadkowie to te niezwykłe osoby, które troszczyły się i rozpieszczały nas, gdy byliśmy mali. Chcielibyśmy aby dziadkowie żyli wiecznie, ale wszyscy wiemy, że nie jest to możliwe. Jednak wspomnienia o nich i o spędzonych razem chwilach pozostają z nami na zawsze.

Dziś chcemy podzielić się czterema sposobami, które pomogą dzieciom w zapamiętaniu swoich dziadków. Ponadto więź z rodziną na zawsze pozostanie z dziećmi, nawet w życiu dorosłym.

„Z pewnością dwa z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu to bycie wnukiem lub dziadkiem”.

– Donald A. Norberg –

4 sposoby pozwalające pomóc dzieciom zapamiętać dziadków

Stwórz księgę wspomnień z życia

Jednym z bardzo oryginalnych sposobów pomagania dzieciom w zapamiętywaniu ich dziadków jest tworzenie wraz z dziadkami książki wspomnień. Mogą wypełnić taki album wspomnieniami ze swojego życia, a po latach przekazać ją swoim wnukom.

Innymi słowy, mogą pisać wszystko o przeżyciach i wspomnieniach z różnych okresów swojego życia… Dzieciństwo, dorastanie, dorosłość i starość. Oczywiście mogą również zawierać konkretne wspomnienia dotyczące ich dzieci i wnuków. Warto wkleić zdjęcia rodzinne i portrety.

Dziadkowie i wnuki

Konkretne informacje, które mogą umieścić w albumie to na przykład:

  • Ważne informacje osobiste o sobie: data i rok urodzenia, imię i nazwisko, drzewo genealogiczne prowadzące od przodków aż do wnuka
  • Ciekawostki: hobby, zainteresowania, talenty itp.
  • Aby wykonać to zadanie, dziadkowie mogą kupić pusty zeszyt i zacząć zapisywać, co przyjdzie im na myśl. Jednak na rynku istnieją również różne opcje oparte na tym samym pomyśle, gdzie wystarczy uzupełniać puste miejsca, odpowiadać na pytania i wklejać fotografie.

Album ze zdjęciami dziadka / wnuka

Zdjęcia są również cudownym zasobem, który pomaga nam cofnąć się w czasie do doświadczeń z przeszłości. Mając to na uwadze, wyjątkowym i pięknym sposobem pomagania dzieciom w zapamiętywaniu ich dziadków jest stworzenie albumu ze zdjęciami, w którym znajdą się wspólne wspomnienia.

Można również umieścić bilety z filmów czy wystaw na których dziecko było z dziadkami, stemple z wycieczek górskich lub zapisywać ulubione książki i filmy.

Może to być niezwykle wzruszające, ponieważ daje dzieciom trwały i namacalny zapis ich drogich dziadków.

„Jeśli masz szczęście, że nadal masz dziadków, odwiedź ich, pielęgnuj i świętuj, póki możesz”.

– Regina Brett –

Dziadkowie i wnuki w pamięci

Podaruj wnukom przedmiot o wartości sentymentalnej. Wszyscy dziadkowie kolekcjonują różne przedmioty, które mają wartość sentymentalną, aby pewnego dnia przekazać je swoim wnukom. Może to być naszyjnik, zegarek, bransoletka, figurka lub ulubiony kubek czy filiżanka.

Takie przedmioty są niezwykle cennymi i znaczącymi prezentami, które łączą pokolenia dzieci i dziadków bez względu na to, co się wydarzy.

Wspólne spędzanie czasu jest najważniejszym sposobem pomagania dzieciom zapamiętać dziadków na zawsze

Zapamiętać dziadków

Czas ma niezmierzoną wartość. Dlatego najlepszym prezentem, jaki dziadkowie i wnuki mogą dać sobie nawzajem, jest wspólny czas… Śmiech, zabawa, nauka, spacery i wyjścia. Krótko mówiąc, tworzenie wspaniałych wspomnień i rozwijanie silnych więzi emocjonalnych na całe życie.

W tym sensie ważne jest, aby pamiętać o gestach miłości, troski i uczucia, których żadna ze stron nigdy nie zapomni. Powinny one być priorytetem w każdym związku, szczególnie w relacjach między dziadkami i wnukami.

„Miłość jest największym darem, jaki jedno pokolenie może zostawić drugiemu”.

– Richard Garnett –

Zapamiętać dziadków – ostatnie przemyślenia

Dziadkom należy się cała nasza troska, szacunek, uwaga i podziw. Są oni gotowi oddać wszystko dla swoich wnuków, a my powinniśmy zrobić to samo dla nich.

Wnuki powinny móc cieszyć się towarzystwem swoich dziadków i mieć możliwość obdarowywania ich wszystkimi uściskami i pocałunkami. Pamiętaj, niestety, dziadkowie Twoich dzieci nie będą żyć wiecznie. Warto pielęgnować wspólne chwile i cieszyć się czasem, który mamy.

Oczywiście, nawet jeśli to prawda, ich wspomnienia pozostaną na zawsze w sercach i wspomnieniach Twoich dzieci.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.