Dzieci nie chcą się uczyć: co powinnam zrobić? Jak zareagować w takiej sytuacji?

Dzieci nie chcą się uczyć: co powinnam zrobić? Jak zareagować w takiej sytuacji?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2019

Twoje dzieci nie chcą się uczyć? Być może zamiast zbesztać je, dowiedz się co jest tego powodem.

Moje dzieci nie chcą się uczyć, co powinnam zrobić? Jest to regularnie zadawane pytanie wśród rodziców. Bardzo często dzieci nie chcą się uczyć i jest to spowodowane kilkoma czynnikami.

Dlaczego dzieci nie chcą się uczyć?

Może to wynikać z presji panującej w domu lub nękania ze strony kolegów z klasy. Możliwe jest również, że po prostu przechodzą buntowniczy okres w życiu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób możesz zmotywować dzieci do nauki.

Chłopiec niechętny do nauki

Oprócz czynników wymienionych powyżej, złe rady i zwyczaje, które pojawiają się w telewizji mogą mieć również wpływ na dzieci. Na przykład niektóre osoby publiczne mogą pochwalić się tym, że nauka jest bezcelowa, ponieważ coś udało się im bez konieczności edukacji.

To wtedy powinnaś podjąć wysiłek, aby dowiedzieć się, dlaczego Twoje dzieci nie chcą się uczyć. A dzięki możliwym odpowiedziom, które dają Twoje maluchy, możesz zaoferować niezbędną pomoc.

Oczywiście nie jest łatwo komunikować się z dziećmi, które przechodzą buntowniczy czas, taki jak okres dojrzewania lub przed dojrzewaniem. Z tego powodu musisz być cierpliwa.

Kilka wskazówek pomocniczych w sytuacji, gdy dzieci nie chcą się uczyć

Słuchaj uważnie

Zachowaj spokój i słuchaj swoich dzieci. Nie zniechęcaj się, nie trać nadziei, nie gniewaj się lub nie obawiaj, jeśli nie chcą z Tobą rozmawiać. Kiedy Twoje dzieci chcą się uzewnętrznić, nie przerywaj im, bo będą się czuć niezręcznie wyrażając się przed Tobą.

Kiedy zobaczą, że próbujesz je zrozumieć, z dużym prawdopodobieństwem będą chciały rozwiązać swoje problemy z Tobą.

Pozwól im wykonywać inne czynności

Dzieci, zarówno te małe, jak i młodzież, muszą mieć wolny czas, a nie tylko skupiać się na szkole. Jeśli powstrzymasz ich od uczestnictwa w zajęciach bez uzasadnionego powodu (słuchanie muzyki, uprawianie sportu lub taniec), zbuntują się przeciwko Tobie, nie ucząc się.

Dlatego zamiast mieć taką postawę: „szkoła i nic innego”, daj im czas i przestrzeń na uczestnictwo w innych zajęciach. Weź w nich udział. W rezultacie Twoje dzieci zobaczą, że wszystko musi mieć równowagę w życiu.

Bądź wyrozumiała

Nie bądź pasywna. Zwróć uwagę swoim dzieciom, gdy jest to konieczne, ale bez bycia szorstkim. Jeśli jesteś elastyczna, zyskasz zaufanie swoich dzieci.

Zbuntowana dziewczynka

Powiedzą Ci wszystko, co dzieje się w ich życiu i zaufają Ci nawet w delikatnych sprawach. To da ci możliwość wspólnego opracowania rozwiązań.

Pomóż im wyobrazić sobie swoją przyszłość

Razem możecie przeanalizować konsekwencje podjęcia decyzji o nie studiowaniu. Pokaż im jej zalety i wady. Skorzystaj z tego czasu i zapytaj ich o ich przyszłe cele, co chcą robić, gdy staną się niezależne lub jaką karierę chcą realizować.

To pomoże im lepiej zrozumieć, co muszą zrobić, aby osiągnąć te cele. Być może badanie rynku dotyczące ich pożądanej kariery zachęci ich do większego skupienia się na nauce.

Pokaż swoim dzieciom, że aby stać się kimś wspaniałym i uznanym przez świat, powinny starać się pracować ciężej i lepiej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.