Nauka drugiego języka: poznaj 8 świetnych aplikacji do tego celu!

Nauka drugiego języka: poznaj 8 świetnych aplikacji do tego celu!
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nauka drugiego języka naprawdę może by łatwa i przyjemna. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać sprawdzone sposoby na rozwijanie umiejętności językowych Twojego dziecka.

Aplikacje mobilne, dzięki którym nauka drugiego języka jest na wyciągnięcie ręki, to niesamowite narzędzia edukacyjne. Dzięki nim proces przyswajania wiedzy staje się bardziej interaktywny. Technologia pomaga motywować dzieci do zdobywania nowych umiejętności, bazując na podsuwaniu nowych doświadczeń. Korzystanie z tych aplikacji pomaga dzieciom uczyć się drugiego języka poprzez zabawę.

„Kiedy kończy się szkoła, dalsze kształcenie musi być niezależne. Niezależna nauka może być wspierana, jeśli „nauka uczenia się” jest uważana za główny aspekt uczenia się języków, skierowana do studentów, którzy stają się coraz bardziej świadomi sposobu, w jaki się uczą, dostępnych możliwości i tego, co jest dla nich najwygodniejsze”.

Rada Europy

Nauka drugiego języka przy użyciu aplikacji opisanych w tym artykule odpowiada różnym potrzebom i mogą z niej korzystać nawet najmłodsze dzieci. Pamiętaj, że im szybciej zmotywujesz swoje dzieci do nauki drugiego języka, tym łatwiej będzie im opanować tę umiejętność. Korzystając ze wspomnianych narzędzi edukacyjnych, można stymulować podstawowe umiejętności komunikacyjne u najmłodszych.

Nauka drugiego języka poprzez aplikacje mobilne

1. Duolingo

Jednym z najpopularniejszych narzędzi jest Duolingo. Ta aplikacja zawdzięcza popularność swojej praktyczności i skuteczności. Oferuje dzieciom możliwość nauki angielskiego, jak również hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego czy innych języków za pomocą bardzo prostych funkcji.

Duolingo

Duolingo to aplikacja skierowana do dzieci, które potrafią już czytać i pisać, aby ukończyć ćwiczenia na każdym poziomie.

2. Fun English

Ten program jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Aplikacja skupia się na nauce i poszerzaniu znajomości słownictwa oraz krótkich wyrażeń w języku angielskim.

Możesz wybrać poziom trudności i typ akcentu. Aplikacja jest bezpłatna na urządzeniach z systemem iOS. Jeszcze nie jest dostępna w Google Play.

3. LearnEnglish Kids

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do nauki angielskiego jako drugiego języka jest LearnEnglish Kids, aplikacja zaprojektowana przez British Council. Ta platforma pozwala dzieciom oglądać filmy, odpowiadać na pytania i ćwiczyć słownictwo, wymowę i rozumienie ze słuchu.

4. Nauka drugiego języka za pomocą Rosetta Stone Kids

Aplikacja Rosetta Stone skupia się na rozwijaniu umiejętności rozumienia prostych tekstów w języku hiszpańskim czy innych językach. Oferuje również ćwiczenia na rozpoznawanie dźwięków liter i codziennych słów, a także na poprawę wymowy. Jest zalecana dla dzieci chodzących do przedszkola i szkoły podstawowej. Aplikację można znaleźć w sklepach Apple i Android.

5. Gus on the Go

Ta aplikacja pozwala dzieciom uczyć się rosyjskiego, włoskiego, mandaryńskiego, francuskiego, hebrajskiego, portugalskiego, niemieckiego i arabskiego. Oferuje szereg działań, które zachęcają dzieci do nauki liczb, kolorów, nazw produktów spożywczych i wielu innych nowych słów.

Zawiera również zasoby multimedialne, które ułatwiają naukę. Jest to płatna aplikacja, dostępna na urządzeniach z Androidem i iOS.

Nauka drugiego języka: inne aplikacje do tego celu

6. Learning by Mindsnack

Dzięki temu programowi dzieci mogą uczyć się różnych języków, w tym francuskiego, japońskiego i portugalskiego, poprzez gry i inne praktyczne ćwiczenia. Można także uzyskać dostęp do ścieżek audio z wymową native speakerów z całego świata. Obecnie aplikacja jest dostępna tylko na telefony i tablety z systemem iOS.

7. LingoKids

Dzięki temu narzędziu dzieci mogą ćwiczyć to, czego uczą się na zajęciach z języka obcego w szkole, co pomaga im samodzielnie rozwijać ich umiejętności językowe. Zawiera gry, piosenki, a także wiele interaktywnych zajęć, które zapewniają dzieciom stałą motywację.

Chłopiec trzyma klocki z napisem LEARN

Twoje dzieci z pewnością odkryją, że nauka drugiego języka przez kilka minut dziennie jest łatwa, przyjemna i efektywna.

8. Chinese Skill

Jeśli chcesz zmotywować swoje dzieci do nauki języka mandaryńskiego, jest to doskonała opcja. To interaktywny kurs bazujący na grach, którego zawartość jest podzielona na poziomy. Najlepsze jest to, że aplikacja została zaprojektowana tak, aby odpowiadała zatwierdzonym standardom umiejętności językowych. Możesz ją pobrać na urządzenie z Androidem i iOS.

Oprócz opisanych powyżej aplikacji można skutecznie wykorzystać urządzenia mobilne do nauki języka migowego czy brajla. Chociaż języki te nie są tak powszechnie używane, stanowią ważną część umiejętności powszechnej komunikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.