Komunikowanie się z nastolatkami: „Mission Impossible”?

Komunikowanie się z nastolatkami, choć skomplikowane, może w wielu wypadkach być czasem źródłem ogromnej satysfakcji. Dowiedz się więcej na ten temat.
Komunikowanie się z nastolatkami: „Mission Impossible”?

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2021

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia młodzież (w wieku od 10 do 19 lat) stanowi około jednej szóstej światowej populacji (łącznie obejmując 1,2 miliarda ludzi). Osoby w tym wieku mają bardzo specyficzne potrzeby. A to oznacza, że umiejętne komunikowanie się z nastolatkami staje się bardzo istotnym zagadnieniem.

Większość młodych ludzi cieszy się dobrym zdrowiem, ale wciąż znaczące wartości osiągają wskaźniki przedwczesnej śmiertelności i poważnych urazów wśród nastolatków. Niezbędnym zadaniem jest zatem opracowanie innowacyjnych strategii, które definiują istotny problem, jakim jest komunikowanie się z nastolatkami.

Dziś zaprezentujemy Ci sporo przydatnych informacji na ten temat.

Komunikowanie się z nastolatkami

Komunikowanie się z nastolatkami może być zadaniem, które czasami wydaje się nas przerastać i jest także wielkim wyzwaniem. Jednak może być ono również bardzo satysfakcjonujące, jeśli zabierzemy do tego we właściwy sposób.

Promowanie zdrowych zachowań w okresie dojrzewania i podejmowanie działań w celu lepszej ochrony młodych ludzi przed zagrożeniami dla zdrowia ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania przyszłym problemom zdrowotnym w wieku dorosłym.

y to również przyszłego ogólnego stanu zdrowia ludzi z różnych krajów oraz ich zdolności do rozwoju i prosperowania. Według danych badawczych Światowej Organizacji Zdrowia (oryg.  World Health Organization – WHO) okres dojrzewania jest jedną z najszybszych faz rozwoju człowieka.

Rozmowa ojca z synem

Dojrzałość biologiczna poprzedza dojrzałość psychospołeczną. Taka sytuacja ma znaczący wpływ na rozwiązania oferowane przez różnego rodzaju polityki zdrowotne stosowane w okresie dojrzewania.

Nastolatki w młodszym wieku mogą być szczególnie narażone na urazy i problemy zdrowotne, gdy ich zdolności wciąż się rozwijają, a ich życie zaczyna wykraczać poza granice ich rodzin. Różne zmiany fizyczne i emocjonalne w okresie dojrzewania mogą mieć konsekwencje zdrowotne nie tylko na tym etapie ich życia, ale także w wieku dorosłym.

Istotne postępy i nowe wyzwania

Pomimo postępów w zakresie ochrony zdrowia młodzieży, wciąż istnieje wiele wyzwań, które wymagają wdrożenia szeregu innowacyjnych propozycji w celu osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów. Komunikowanie się z nastolatkami to ważne narzędzie, którego nie należy przeoczyć.

Co wiemy do tej pory?

Z jednej strony metody komunikacji nie rośną na drzewach. Zamiast tego całość ma pewną optymalną trajektorię, którą musi obrać na podstawie naszych działań. Zawiera to również wzorce, których należy przestrzegać i które powinniśmy stosować w praktyce.

Z drugiej strony komunikowanie się z nastolatkami to nie tylko typowy związek rodzica z dzieckiem, ale także taki, który obejmuje uczucia i emocje obu stron.

Niektóre cechy specyficzne dla nastolatków

Próbując lepiej się komunikować z młodymi ludźmi, bardzo ważne jest, aby nie tracić z oczu faktu, że te nastolatki to nasze dzieci, siostrzeńcy, wnuki i chrześniacy. Są to zatem relacje pełne uczuć rodzinnych.

Matka i córka

Adolescencja jest jednocześnie etapem życia, w którym nastolatek troszczy się o to, co tu i teraz, ale też o przyszłość bliższą i dalszą. Młody człowiek mieć więc zdrową stanowczość w codziennych kontaktach, a także konsekwencję w ustalaniu granic, aby radzić sobie ze szczególnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nim dorastanie.

To czas, w którym wzrasta chęć odkrywania, doświadczania, poszukiwania, pragnienia i podejmowania decyzji.

Czynniki sprzyjające dobrej komunikacji z nastolatkami

Oto kilka najważniejszych elementów pozwalających uzyskać lepszy poziom komunikacji z nastolatkami i łatwiej nawiązać z nimi porozumienie:

  • Używaj odpowiednich słów i gestów.
  • Broń swoich poglądów stanowczo, lecz bez gniewu i kłótni.
  • Weź pod uwagę idee i zainteresowania Twojego nastoletniego dziecka.
  • Znajdź rozsądne kompromisy i rozwiązania dla obu stron.
  • Niezbędne jest nie tylko poznanie sztuki słuchania, ale także zastosowanie jej w praktyce.

Znaki, które pokazują, czy słuchasz swojego nastolatka, czy też nie.

Zwracaj na młodego człowieka pełną uwagę, kiedy coś do Ciebie mówi. Pokaż mu, że go słuchasz, często patrząc mu w oczy. Możesz także używać gestów i wyrażeń werbalnych.

Powtarzaj kluczowe punkty tego, co ci mówi – czyli rzeczy, które są dla nich bardzo ważne. Poinformuj go w ten sposób, że rozumiesz, co Ci chce przekazać. Nie przerywaj, z wyjątkiem pokazania, że ​​słuchasz lub poproszenia o wyjaśnienie, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Jeśli spełniłeś niektóre z tych warunków, być może rzeczywiście dobrze słuchasz i zwracasz uwagę na to, co Ci mówi Twoje nastoletnie dziecko. Są to dwa podstawowe punkty wyjścia dla dobrej komunikacji, a tym bardziej w trudnym i burzliwym okresie dorastania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Organización Mundial de la Salud. (2014).
  • Luis Feduchi Benlliure. (2011). “El adolescente ante su futuro” Temas de Psicoanálisis, 2011.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.