Moje dziecko ciągle krzyczy: co mogę zrobić?

Moje dziecko ciągle krzyczy: co mogę zrobić?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2019

Wiele mam nie wie, co zrobić, gdy ich dziecko ciągle krzyczy.

Czy niepokoi Cię, że Twoje dziecko ciągle krzyczy? Krzyk często staje się odruchową reakcją wielu dzieci, która może sprawić, że stracisz panowanie nad sobą.

Czy atmosfera w Twoim domu stała się napięta, bo Twoje dziecko ciągle krzyczy? Nie jesteś sama – ten problem dotyka wiele rodzin. Dzieje się tak, ponieważ we wczesnych etapach dzieciństwa krzyk może stać się sposobem komunikacji.

To moment, w którym dziecko może nie radzić sobie z emocjami. Zapewne zastanawiasz się co możesz zrobić, gdy dziecko ciągle krzyczy. Czy krzyku można uniknąć? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Dlaczego dziecko ciągle krzyczy?

Aby zrozumieć i pojąć tą sytuację, musisz poznać najczęstsze przyczyny krzyku u dziecka. Może krzyczeć, bo:

Jest dzieckiem

Dzieci są niesamowicie aktywne. Spędzają całe dni na zabawie, odkrywaniu i hałasowaniu. Krzyki i wrzaski to naturalny sposób porozumiewania się dla wielu maluchów, zwłaszcza jeśli są w grupie z rówieśnikami.

Każdego dnia odkrywają coś nowego, a krzyk może stać się najlepszym sposobem na wyrażanie radości.

Naśladuje rodziców lub inne bliskie osoby

Dziecko może zacząć krzyczeć, bo naśladuje sposób komunikacji, który panuje w domu. Pamiętaj, aby dawać wzór we wszystkich dziedzinach życia.

Mama krzycząca przez megafon na córki

Jeśli masz tendencję do bardzo głośnego mówienia, nie dziw się, że Twoje dzieci zaczną robić to samo naśladując Ciebie.

Chce zwrócić na siebie uwagę

Dzieci mogą chcieć zwrócić na siebie uwagę osoby, z którą przebywają. W tym celu wykorzystują krzyk. Najmniejsze maluchy muszą zostać usłyszane.

Jak się zapewne spodziewasz, jeśli dziecko ma wrażenie, że wszyscy je ignorują, nikt go nie słucha lub coś innego zajmuje uwagę jego bliskich, zacznie krzyczeć, by znaleźć się w centrum zainteresowania.

Pragnie wyrazić uczucia

Krzyk dziecka może być odpowiedzią na nieprzyjemne emocje. Stanowi oznakę frustracji, zazdrości, stresu, a nawet podekscytowania.

Małe dzieci nie są w stanie poradzić sobie z energią, jaką niosą emocje. Nic dziwnego, że próbują się jej pozbyć przy pomocy krzyku.

Znajduje się na takim etapie rozwoju

Od drugiego do trzeciego roku życia dziecko przechodzi przez etap napadów złości.

Kucające i krzyczące dziecko - moje dziecko ciągle krzyczy

Ten okres to jedno wielkie wyzwanie rzucone autorytetowi rodziców.

Ma problem z opanowaniem mowy

Jeśli dziecko ma zaburzenia mowy, może wyrażać je krzykiem. Wykorzystuje go, aby wyrazić swoje uczucia.

Cierpi z powodu problemów ze słuchem

Problemy ze słuchem, na przykład zapalenie błony bębenkowej i inne zaburzenia, sprawiają, że dziecko nie słyszy siebie samego. Z tego powodu często mówi głośno. Tylko w taki sposób jest w stanie usłyszeć własne słowa.

Co zrobić, gdy Twoje dziecko ciągle krzyczy?

Kiedy już wiesz, dlaczego Twoje dziecko ciągle krzyczy, musisz wymyślić jak zwalczyć ten problem. Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. To jedyny sposób na uspokojenie maluszka.

Zacznij mówić ciszej

Zastanów się w jaki sposób się zachowujesz i czy przypadkiem krzyk nie stanowi podstawowego sposobu rozmowy w Waszym domu. Jeśli okaże się, że tak jest, postaraj się panować nad tonem głosu, gdy rozmawiasz przez telefon lub zwracasz się do innych członków rodziny.

Pamiętaj, że krzyk wcale nie sprawia, że Twój przekaz jest jaśniejszy i bardziej stanowczy.

Nie ulegaj napadom złości

Jeśli Twoje dziecko na Ciebie krzyczy, zrób wszystko, aby nie odpowiadać mu w ten sam sposób. Jeśli zaczniesz mówić ciszej, maluch zrobi to samo i lepiej usłyszy to, co masz mu do przekazania.

Mimo tego musisz być stanowcza i ustalić zasady, dzięki którym nie będziesz ustępować, gdy Twoja pociecha będzie miała napad złości. Możesz na przykład poinformować dziecko, że gdy krzyczy nie słyszysz tego, co mówi. W przeciwnym wypadku będzie wiedziało, że jeśli wpadnie w histerię, dostanie wszystko, czego chce.

Poczekaj, aż dziecko się uspokoi

Dziecko, które jest w szponach emocji, na przykład złości, nie zrozumie logicznych argumentów. Wykaż empatię i wysłuchaj je, gdy się uspokoi. Pozwól mu wyrażać to, co czuje i nie przerywaj mu.

Oprócz tego naucz malucha sztuki słuchania. Pomoże Ci w tym czytanie. Możesz również od czasu do czasu zabierać dziecko w miejsca, w których należy zachowywać ciszę. Odwiedźcie na przykład wspólnie bibliotekę.

Poszukaj pomocy u logopedy

Porozmawiaj z nauczycielem dziecka, by dowiedzieć się, czy maluch również krzyczy w klasie. Jeśli tak wiesz, zwróć się o pomoc do logopedy. To profesjonalista, który może nauczyć malucha jak mówić ciszej stosując specjalne ćwiczenia.

Dziecko ćwiczące wymowę z logopedą

Podsumowując, sytuacja, w której dziecko ciągle krzyczy może zostać rozwiązana, jeśli zastosujesz opisane przez nas metody. Pamiętaj, że najważniejsze jest dawanie dobrego przykładu w domu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.