Jak się dowiedzieć, czy Twój nastolatek jest wyczerpany i zestresowany?

Jako rodzic musisz wiedzieć, kiedy Twój nastolatek jest wyczerpany i zestresowany. W ten sposób będziesz mógł mu lepiej pomóc.
Jak się dowiedzieć, czy Twój nastolatek jest wyczerpany i zestresowany?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nie tylko dorośli mogą czuć się wyczerpani i zestresowani. W rzeczywistości w dzisiejszych czasach nastolatki są również pod dużą presją, bardziej niż w poprzednich pokoleniach. Ale problem polega na tym, że jeśli Twój nastolatek jest wyczerpany lub niespokojny, może nie znać jeszcze niezbędnych strategii radzenia sobie z tego typu sytuacjami.

To z kolei może go wprowadzić w stan przygnębienia, a nawet doprowadzić do depresji.

Oznaki wskazujące na to, że nastolatek jest wyczerpany i zestresowany

Jeśli jesteś rodzicem, to powineneś zwracać uwagę na te znaki ostrzegawcze, które mogą wskazywać, że Twój nastolatek jest wyczerpany i zestresowany. W takich przypadkach ważne jest, aby pomóc mu radzić sobie z tymi emocjami, aby mógł on (lub ona) nauczyć się nimi zarządzać w najlepszy możliwy sposób.

Zmęczony chłopiec

Oto typowe symptomy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Bezsenność. Coś jest nie tak z twoim nastolatkiem, jeśli nie śpi dobrze. Naucz go, aby ograniczał czas korzystania z urządzeń elektronicznych przed snem, aby mieć pewność, że dobrze się wysypia.
  • Silny niepokój. Niemożność zrelaksowania się może być niezwykle frustrująca, zwłaszcza w czasie przestoju. Jeśli Twój nastolatek jest ogólnie niespokojny, przyczyną tego stanu rzeczy może być też wyczerpanie psychiczne.
  • Zmiana nawyków żywieniowych. Może to być spowodowane przejadaniem się lub niedojadaniem. Faktem jest, że zmiana nawyków żywieniowych może oznaczać, że nastolatek czuje się wyczerpany emocjonalnie. Spożywanie niezdrowej żywności może powodować ciągłe wahania nastroju i prowadzić do dodatkowych złych lub niepożądanych zachowań.
  • Ryzykowne działania. Jeśli Twój nastolatek po raz pierwszy eksperymentuje z narkotykami lub alkoholem lub podejrzewasz, że może regularnie zażywać substancje psychoaktywne, może to znaczy, że są one dla niego sposobem na ucieczkę od stresu.
  • Zachowania impulsywne lub emocjonalne. Zamiast od razu obwiniać hormony za wahania nastroju, zastanów się nad tą sytuacją nieco bardziej, ponieważ winowajcą może być wyczerpanie. Jeśli Twój nastolatek doświadcza intensywnych okresów złości, frustracji, smutku lub innych emocji, prawdopodobnie nadszedł czas, aby porozmawiać z nim o stresie.

Jak pomóc wyczerpanemu i zestresowanemu nastolatkowi?

Teraz, gdy wiesz, jak zauważyć, że nastolatek jest wyczerpany i zestresowany, nauczenie się, jak mu pomóc, jest niezbędne, aby upewnić się, że znów poczuje się dobrze. Jedną ze strategii, która zwykle sprawdza się w przypadku wielu rodziców, jest zapytanie dziecka, czy zna kogoś z klasy, kto wykazuje objawy wyczerpania.

Rozwiązywanie problemów z dzieckiem w ten sposób pozwala mu reagować otwarcie. Bez obawy przed odwetem lub konsekwencjami. Takimi jak:

Nie mogę powiedzieć ojcu, że jestem zbyt zmęczona, ponieważ w nocy zabierze mi telefon”.

Śpiąca dziewczyna

Danie nastolatkowi szansy na porozmawianie o objawach. A następnie zachęć go do porozmawiania z Tobą o tym, jak poradzi sobie z tym objawem. To będzie najlepszy sposób na zaangażowanie go w temat bez ryzyka, że oddali się emocjonalnie od Ciebie.

Jeśli Twój nastolatek przyznaje, że przyjaciel gorączkowo próbuje pogodzić życie osobiste z obowiązkami szkolnymi, zaprezentuj mu strategie radzenia sobie z tą sytuacją.

Czy jest w stanie wyeliminować niektóre aktywności? Czy powinien skrócić czas spędzony przed komputerem, aby mógł nadal uczestniczyć w tych zajęciach? Oraz czy ułożył sobie harmonogram, aby mieć świadomość, ile ma wolnego czasu i jak lepiej go wykorzystać?

Zamiast nadmiernie krytykować nastolatka za jego zachowanie, jeśli wykazuje on którykolwiek z sygnałów ostrzegawczych, które wymieniliśmy powyżej, wykorzystaj to jako okazję do porozmawiania o zarządzaniu czasem, o tym, jak ustalać priorytety i jak się odstresować.

Lepsze zarządzanie czasem, jeśli nastolatek jest wyczerpany i zestresowany

Jedną z najważniejszych rzeczy, które rodzice mogą zrobić, aby złagodzić presję wywieraną na dziecko, jest pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania czasem. Bycie nastolatkiem jest trudne. Istnieją miliony nowych doświadczeń i nacisków, a także bardzo ograniczona ilość ogólnych doświadczeń życiowych.

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o niezbędnych środkach, które pozwolą mu zreorganizować swoje życie. W ten sposób nauczy się ono lepiej zarządzać czasem, aby uniknąć zmęczenia.

Możesz również wyjaśnić swoje sposoby robienia rzeczy, jeśli pomoże im to w codziennym życiu. Przedstawienie mu własnych przykładów pomoże wzmocnić emocjonalną więź z dzieckiem.

Ponadto poczuje się zrozumiane i zaakceptowane. Bardzo ważne jest, aby unikać oceniania lub krytykowania swojego nastolatka. Pamiętaj, że Twoje dzieci potrzebują Twojej pomocy, a nie krytyki!   


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.