Jak pomóc dzieciom wypracować poczucie godności?

Kiedy dzieci wiedzą, że zasługują na to, co najlepsze i mają moc zmiany własnego życia, nie zaakceptują porażki ani szkodliwych relacji. Wręcz przeciwnie, zrobią co w ich mocy, aby osiągnąć swoje cele. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Jak pomóc dzieciom wypracować poczucie godności?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Poczucie godności jest niezbędne, aby w przyszłości uniknąć samoniszczących zachowań. Kiedy sabotujemy siebie, powstrzymujemy się przed osiągnięciem naszych celów i szczęścia, nie zdając sobie z tego sprawy.

Jednak poczucie godności i własnej wartości to postawa, którą dzieci powinny rozwijać od najmłodszych lat. Dlatego powiemy Ci, jak pomóc swoim dzieciom poczuć się wartościowymi osobami.

W zależności od tego, jak traktują je ludzie wokół, rozwiną one pozytywny lub negatywny obraz samych siebie. A ponieważ rodzice są najbliższymi osobami wokół dzieci, to oni powinni być odpowiedzialni za przekonanie ich, że są wartościowe, kochane i że zasługują na szczęście w życiu.

Poczucie bycia wartościowymi lub nie warunkuje dzieci na różne sposoby. W rzeczywistości to uczucie może trwać, dopóki nie staną się dorosłymi. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać na to uwagę wychowując nasze maluchy.

Skąd wiesz, czy Twoje dzieci mają poczucie godności?

W rzeczywistości łatwo jest określić, czy twoje dzieci mają poczucie godności, czy też nie. Dzieje się tak, ponieważ cechy dzieci, które czują się wartościowe, są zupełnie inne niż dzieci, które tego nie mają.

Jak pomóc dzieciom poczuć się godnymi?

Kiedy dzieci nie czują się wartościowe:

  • Bywają niepewne. Zwykle doświadczają strachu i smutku. W typowych sytuacjach mogą z niepokojem myśleć o tym, co się w końcu wydarzy.
  • Nie są świadome narzędzi, na które liczą, aby rozwiązać różne sytuacje, dlatego nie używają ich właściwie. Ponadto mogą nie być w stanie dostrzec swoich zalet, zdolności i mocnych stron. W rezultacie uważają, że nie są w stanie stawić czoła różnym wyzwaniom.
  • Te dzieci są dość negatywnie nastawione. Trudno im docenić to, co mają. Zatem są niewdzięczne i nie odczuwają szczęścia. W rzeczywistości cały czas narzekają i są zazdrosne o innych. Mają tendencję do obwiniania innych za swoje nieszczęście, więc myślą, że nic nie mogą zrobić, aby zmienić swoją rzeczywistość.

Natomiast, kiedy dzieci mają poczucie godności:

  • Są spokojne, szczęśliwe i pewne siebie.
  • Są świadome swoich umiejętności i wiedzą, kiedy ich użyć. Dzięki temu nie boją się wyzwań, bo wiedzą, że dysponują niezbędnymi narzędziami, by im sprostać.
  • Te dzieci są całkiem pozytywnie nastawione. Są wdzięczne i cenią to, co już mają.

Jak pomóc dzieciom poczuć się wartościowymi?

Pracując nad sobą

Najpierw przyjrzyj się sobie i sprawdź, czy czujesz się wartościowy. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał nad tym popracować, bo inaczej nie będziesz w stanie pomóc swoim dzieciom. W tym celu pomogą Ci drobne działania, takie jak podziękowanie, gdy ktoś powie coś miłego o Tobie – zamiast bagatelizowania komplementów.

Wystarczy być

Aby czuć się godnym, nie musisz się bardzo starać ani postępować w określony sposób. To po prostu coś, co musi się wydarzyć. Dlatego zawsze powinieneś mówić swoim dzieciom, że mają prawo do szczęścia.

Co więcej, zasługują na to, by mieć dobrych przyjaciół i być kochanymi przez otaczających ich ludzi. Wszyscy zasługujemy na radość z tego, kim jesteśmy.

Dziecko na huśtawce

Pomóż im zbudować poczucie własnej wartości

Ważne jest, aby pomóc dzieciom rozpoznać ich cechy, aby czuły się pewnie. Kierując się tą koncepcją, możesz powierzyć im różne obowiązki i pozwolić im dokonywać różnych wyborów w zależności od wieku. Możesz także rzucić im wyzwanie w rozsądny sposób, a kiedy osiągną swoje cele, poczują, że są w stanie zrobić wszystko.

Naucz dzieci nie stać w miejscu

Na koniec wykorzystaj każdą sytuację, aby przypomnieć swoim dzieciom, że są wartościowymi osobami. Muszą wierzyć, że zasługują na najlepsze, więc nigdy nie powinny zadowalać się czymś mniejszym. Jeśli ktoś znęca się nad nimi w szkole, powiedz swoim dzieciom, że nie powinny tego akceptować.

Jeśli nie zdadzą egzaminu, pomóż im udoskonalić techniki uczenia się, aby nie oblały ponownie. A jeśli nie dostaną się do drużyny szkolnej, powiedz im, aby ćwiczyły, dopóki nie poprawią swoich umiejętności i doradź im, aby spróbowały ponownie.

O pomaganiu dzieciom w wypracowaniu poczucia godności

Podsumowując, ważne jest, aby dzieci dorastały z przekonaniem, że mają moc zmiany własnego życia. Nigdy nie powinny myśleć, że są ofiarami swoich okoliczności. W rzeczywistości zasługują na szczęście i mają zdolność osiągania swoich celów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.