Eliminacja stresu dzięki niezastąpionej Japońskiej Technice Szczęścia

Eliminacja stresu dzięki niezastąpionej Japońskiej Technice Szczęścia
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Eliminacja stresu wydaje się obecnie niemożliwym zadaniem. To dolegliwość, która nęka wszystkich ludzi żyjących w XXI wieku. To coś, co zostało inkrustowane w naszym codziennym życiu. Nie ma znaczenia, czy jesteś dojrzałą osobą dorosłą, czy maleńkim dzieckiem, mężczyzną lub kobietą. Nieważne, w której części świata mieszkasz.

Na szczęście niedawno odkryto wielowiekową technikę, której najważniejszym zadaniem jest eliminacja stresu. Jest znana jako Japońska Technika Szczęścia. Dzięki niej udało się spowodować rewolucję w świecie naukowym. I oczywiście stała się częścią codziennego życia wielu rodziców i dzieci. Jest tylko jedna rzecz, którą potrzebujesz, aby móc zastosować tę technikę obiecującą cudowne rezultaty: Twoje ręce.

Seria prostych trików pomoże Tobie i Twoim maluchom się zrelaksować. Pożegnaj się z tym uciążliwym uczuciem, które jest tak szkodliwe dla Waszego zdrowia.

Eliminacja stresu i niebezpieczne skutki uboczne jej braku

Co tak bardzo nas stresuje? Z pewnością dużą rolę w tym odgrywają tajniki codziennego życia rodzinnego oraz interakcje między Tobą a Twoimi dziećmi.

Dynamika rodziny często wywołuje eksplozję uczuć i wrażeń, często negatywnych. Wyczerpanie, udręka, niepokój, nerwowość i smutek to tylko niektóre z tych emocji.

Te emocjonalne i fizyczne stany sprowadzają nas “na złą ścieżkę”. Uczucia są nie do pokonania, ponieważ codzienna gra zmartwień i zobowiązań działa przeciwko nam. Jaki jest wynik? Całkowicie szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Mogą nawet występować objawy fizyczne, takie jak częste bóle głowy, bóle brzucha, wysypki skórne i inne podrażnienia. Teraz pytanie brzmi: czy można się pozbyć tych niedogodności? Czy eliminacja stresu jest możliwa?

Odpowiedź brzmi: tak. Przynajmniej taka jest ta oryginalna i zaskakująca Japońska Technika Szczęścia. Ta metoda okazała się skuteczna zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.

Jaka jest podstawa tej techniki? Przede wszystkim za tą metodą kryje się fakt, że każde z naszych pięciu palców reprezentuje inną emocję.

Eliminacja stresu dzięki masażowi dłoni

Każdy palec reprezentuje inną emocję

Mały paluszek oznacza niepokój, apatię i brak energii. Co więcej, z fizycznego punktu widzenia ten palec jest powiązany z sercem, jelitami i kośćmi. Palec serdeczny materializuje smutek i poczucie wątpliwości. Jednocześnie jest to związane z wieloma problemami żołądkowymi i problemami układu oddechowego.

Środkowy palec ucieleśnia wściekłość, agresję i zmęczenie. Jest on powiązany z woreczkiem żółciowym i wątrobą, a także ma związek z bólem menstruacyjnym i migrenami. Palec wskazujący symbolizuje strach, który może objawiać się bólem mięśni oraz problemami z pęcherzem i nerkami.

Wreszcie kciuk odpowiada zmartwieniu i stresowi. Jest to związane z problemami z wątrobą i skórą, bólami żołądkowymi i głowy. Do tej pory prawdopodobnie zastanawiasz się, co to wszystko ma wspólnego z pozbyciem się stresu.

Więc odpowiadamy na to pytanie! Zgodnie z tą metodą, za każdym razem, gdy naciskasz jeden z wyżej wymienionych palców, uzyskujesz pozytywne wyniki. Innymi słowy, powoduje to pewną ulgę w określonych rodzajach bólu. Ta starodawna technika pochodzi z Japonii i jest bardzo blisko związana z shiatsu i akupresurą.

Kroki mające na celu wyeliminowanie stresu dzięki tej tysiącletniej japońskiej technice

  • Aby zacząć, połącz obie ręce razem tak, aby naciskały na siebie palcami.
  • Następnie, zrób pięść jedną ręką i całkowicie owiń ją drugą.
Rodzic masujący dłoń dziecka
  • Po poprzednim kroku naciskaj palec, który odpowiada dyskomfortowi, który chcesz złagodzić. Jeśli chcesz po prostu uspokoić konsekwencje stresu, wszystko co musisz zrobić to wywrzeć nacisk na kciuk.
  • Pamiętaj, aby utrzymać nacisk na odpowiedni palec. Zalecany czas to co najmniej 30 sekund.
  • Po utrzymaniu ciśnienia przez co najmniej 30 sekund, zrób 30-sekundowy odpoczynek, a następnie powtórz tą czynność.
  • Istnieje również wariant, który możesz wypróbować. Możesz także naciskać palce otwartą dłonią. Innymi słowy, nie musisz wykonywać tego ćwiczenia trzymając dłoń w pięści. W takim przypadku otwórz lewą rękę, tak aby palec wskazujący prawej strony mógł wytworzyć nacisk na wybrany palec po lewej stronie.

Najlepsze jest to, że możesz powtórzyć to tyle razy, ile chcesz. Jeśli chcesz uspokoić więcej niż jeden problem, możesz także użyć tej techniki na więcej niż jednym palcu naraz.

Więc na co czekasz? Pamiętaj, że według Japończyków ręka jest połączona z mózgiem i emocjami. Więc spróbuj tej metody i pozbądź się stresu raz na zawsze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Burmeister Alice. (1998) Practical Jin Shin Jyutsu: Energise your body, mind and spirit the traditional Japanese way. Thorsons (New York)
  • Yoshimura, M., Kurokawa, E., Noda, T., Hineno, K., Tanaka, Y., Kawai, Y., & Dillbeck, M. C. (2015). Disaster relief for the Japanese earthquake tsunami of 2011: Stress reduction through the Transcendental Medication® technique 1 ,2 ,3. Psychological Reports. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.2466/02.13.PR0.117c11z6
  • O’Connor, D. B., & Shimizu, M. (2002). Sense of personal control, stress and coping style: A cross-cultural study. Stress and Health. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/smi.939
  • Park, J., Kitayama, S., Karasawa, M., Curhan, K., Markus, H. R., Kawakami, N., … Ryff, C. D. (2013). Clarifying the links between social support and health: Culture, stress, and neuroticism matter. Journal of Health Psychology. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1359105312439731

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.