Potwierdzanie emocji dzieci i jego znaczenie

Potwierdzanie emocji dzieci oznacza uznawanie ich za uzasadnione i pozwalanie im na ich wyrażanie, bez prób tłumienia lub negowania.
Potwierdzanie emocji dzieci i jego znaczenie
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Większość rodziców w dzisiejszych czasach dorastała w domach z autorytarnym wychowaniem opartym na wymaganiach, bez większej wrażliwości. Dziś jednak mają oni własne dzieci i jednocześnie nadzieję, że zrobią wszystko inaczej… wybierając szacunek i wzajemne więzi za filary ich filozofii. Obejmuje to także potwierdzanie dziecięcych emocji – czyli coś, co było obcą koncepcją dla wielu pokoleń w przeszłości.

Oczywiście umiejętność dawania czegoś, gdy sami tego nie otrzymaliśmy, nie jest łatwym zadaniem. Dlatego, aby edukować nasze dzieci w nowy sposób, musimy się tego nauczyć – i to jest naprawdę godne pochwały.

Aby Ci pomóc w tym procesie, przygotowaliśmy poniższy artykuł, który zawiera informacje i porady pozwalające Ci bardziej szanować emocje swoich dzieci.

Kiedy zostajemy rodzicami, często zdarza się, że powtarzamy wzorce z naszego własnego wychowania. W końcu to jedyna rzecz, którą znamy. Jeśli jednak zaczynamy sobie uświadamiać, że chcemy nawiązać zdrowsze i trwalsze więzi z naszymi dziećmi, wszystko zaczyna się od zaakceptowania ich emocji.

Musimy pomóc naszym dzieciom je zrozumieć, zarządzać nimi i nadać im znaczenie.

”Unieważnienie” emocjonalne

Codzienne obowiązki i harówka często pozostawiają nas bez czasu na refleksję, zanim zaczniemy działać. Musimy sprawić, aby nasze dzieci kąpały się, jadły i szły spać przed snem… i jeszcze o wiele więcej.

Często czujemy się niezdolni do spędzania czasu z dziećmi, czy to z powodu naszych napadów złości spowodowanych tym, że nasze maluchy nie chcą wracać do domu z parku… Albo dlatego, że nie chcą wyjść z wanny… Albo dlatego, że nie lubią ubrania, które dla nich wybraliśmy itp.

W naszych oczach przyczyny napadów złości u naszych maluchów są nieistotne w porównaniu z ich wybuchowymi reakcjami. A to prowadzi nas do myślenia, że dzieci​ zachowują się tak, jakby chciały rzucić nam wyzwanie, manipulować nami lub irytować nas.

Rozgniewane dziecko

Ale jeśli postawimy się na miejscu naszych dzieci, możemy zrozumieć, że ich powody są dla nich równie ważne. A ich napady złości są przejawem emocjonalnej intensywności, której nie potrafią wyrazić w żaden inny sposób.

Kiedy ignorujemy płacz naszych dzieci, besztamy je za zdenerwowanie lub umniejszamy powody ich napadów złości, wysyłamy im w ten sposób wiadomość, że ich emocje nie są dla nas ważne… że nie mają znaczenia… i że nasze dzieci nie mają do tego prawa wyrażać swoich emocji, a nawet ich odczuwać.

A jeśli to zrobią, wpadniemy w złość i odbierzemy im ich własne uczucia. W rezultacie dzieci zaczynają tłumić swoje emocje i odczuwać je jako coś niewygodnego, ponieważ zaprzeczanie im nie sprawi, że one znikną. Czują się zdezorientowane i niepewne swoich własnych emocji.

W rezultacie dorastają bez umiejętności radzenia sobie z nimi i pojmowaniem emocji własnych oraz cudzych.

Potwierdzanie emocji dzieci: jak to zrobić?

Dlatego ważne jest, aby poświęcić chwilę na refleksję, zanim zareagujemy impulsywnie na emocje okazywane przez nasze dzieci. Być może naszym pierwszym impulsem będzie powiedzieć im, że duże dzieci nie płaczą, że one zawsze się spóźniają itp.

Smutne dziecko

Ale jeśli przyjmiemy nową perspektywę, zrozumiemy, że warto poświęcić dodatkowy czas na towarzyszenie naszym dzieciom, gdy czują się one przytłoczone. Potwierdzanie emocji dzieci obejmuje więc następujące kroki:

    1. Nadaj nazwę ich emocjom. Wiele razy nasze maluchy nie wiedzą, jak dokładnie określić, jakie emocje odczuwają w danym momencie. Dlatego pierwszym krokiem jest pomoc dziecku w rozpoznawaniu i nazywaniu tych uczuć.
    2. Potwierdź te emocje, informując dziecko, że to normalna reakcja i że ma prawo czuć się tak, jak się czuje.
    3. Wyjaśnij powody. Dzieci nie zawsze zrozumieją lub nie zawsze zostaną w ten sposób przekonane, ale nadal ważny jest sam fakt wyjaśnienia.
    4. Zaoferuj im sposoby do radzenia sobie z ich emocjami. Naucz swoje dziecko, że może zmniejszyć intensywność swoich emocji, zmieniając sposób myślenia lub szukając alternatywy.

Moglibyśmy więc powiedzieć swojemu dziecku coś w stylu: „Widzę, że denerwujesz się wyjściem z wanny. To normalne, że złościsz się na to, że musisz przestać się bawić, gdy dobrze się bawisz. Chodzi o to, że robi się późno i czas jeść. Jeśli chcesz, możesz mi pomóc przygotować obiad jak prawdziwy kucharz. Co Ty na to?”

Więzi i szacunek

Zamiast lekceważyć lub denerwować się napadami złości u naszych dzieci, powinniśmy dać im przestrzeń do wyrażania swoich uczuć. Kiedy to zrobisz, nawiążesz silną więź ze swoimi dziećmi, zrozumiesz je i będziesz im towarzyszyć. Co więcej, nauczysz je alternatywy, która pomoże im poczuć się lepiej. W ten sposób dzieci czują się kochane, szanowane i otoczone opieką.

Dzięki temu nasze maluchy uczą się rozpoznawać swoje stany emocjonalne i radzić sobie z nimi w zdrowy i konstruktywny sposób. A przede wszystkim zbudujemy w ten sposób z nimi więź zaufania i troski z naszymi dziećmi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martinez, Á. C. (2010). Pautas de crianza y desarrollo socioafectivo en la infancia. Diversitas: Perspectivas en psicología6(1), 111-121.
  • Posada-Díaz, Á., Gómez-Ramírez, J. F., & Ramírez-Gómez, H. (2008). Crianza humanizada: una estrategia para prevenir el maltrato infantil. Acta Pediátrica de México29(5), 294-304.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.