Dzieci naśladują rodziców - czy wiesz, dlaczego to jest naprawdę ważne?

To nic nowego, że dzieci naśladują rodziców. Staraj się więc dawać dziecku dobry przykład, a przyniesie to pozytywne rezultaty.
Dzieci naśladują rodziców - czy wiesz, dlaczego to jest naprawdę ważne?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy wiesz, że dzieci naśladują rodziców i innych członków rodziny, z którymi mają na co dzień kontakt?

Chociaż nie są tego świadome, powtarzają zdania, gesty i zachowania dorosłych. Nierzadko chodzą jak my, tak samo mówią i intonują oraz wpadają w te same obsesje. Dziecko uczy się bowiem przez naśladownictwo.

Według ekspertów, dzieci są jak gąbki absorbujące informacje z otaczającego je świata. Jednak nie są świadome tego, co warto przyswajać, a co lepiej zignorować i zapomnieć. Powtarzają zarówno dobre jak i złe nawyki.

Jeśli tata ma nieładny zwyczaj ziewania bez zakrywania ust dłonią i dobry nawyk zostawiania skarpetek w butach zamiast rzucać je na łóżko, dziecko zapewne szybko zacznie robić to samo. Jedno i drugie.

Małe dzieci nie są w stanie odróżnić tego, co pozytywne od tego, co negatywne. Zakłada, że skoro rodzice zawsze tak postępują…tak właśnie należy postępować.

Dlaczego dzieci naśladują dorosłych?

Dzieci chłoną to, co widzą i słyszą wokół siebie i na tej podstawie kształtują własne zachowania. Jako niedoświadczeni członkowie wspólnoty ludzkiej muszą najpierw w ten sposób zacząć rozumieć postępowanie dorosłych.

Niestety dzieci nie działają selektywnie i ze względu na swój brak doświadczenia nie zawsze wybierają najlepsze wzorce. Rodzice powinni zatem zapewnić im optymalne warunki rozwoju. Jednak czasami bywa to trudne. Nie zawsze udaje się sprawować kontrolę nad maluchami.

Jako że jesteśmy istotami społecznymi, nasze dzieci mają kontakt z innymi w przedszkolu, na placu zabaw, w szkole, w hali sportowej… Powoli wchodzą w relacje z innymi osobami, poznają nowe otoczenie i inne standardy zachowań.

Pozostaje nam ufać, że dzieci będą wybierać dobrze i odrzucać to, co sprzeczne z wpojonymi im przez nas wartościami. Rolą rodziców jest prowadzenie ich i nadzorowanie na tej drodze.

Ucz swoje dziecko tego, co najlepsze

Małe dzieci chcą upodabniać się do dorosłych. Dlatego też najlepsze, co możesz zrobić to dawać im dobry przykład. Mama i tata to nie tylko osoby, które karmią i pielęgnują malucha. To także pierwsi wychowawcy i nauczyciele.

Podobnie jak nauczyciele w szkole są intelektualnie przygotowani do uczenia dzieci, tak i rodzice powinni być w stanie edukować swoje maluchy w pierwszej fazie życia.

Rodzice z dzieckiem

Mamo:

  • Przyswój dziecku podstawowe zasady dobrego wychowania.
  • Postępuj zgodnie z wartościami moralnymi.
  • Kieruj się pozytywnymi uczuciami.

Postaraj się po prostu być dobrym człowiekiem. Wiemy, że doskonałość nie istnieje, ale warto do niej dążyć. Dzieci naśladują rodziców, więc postrzegają Twoje zachowanie jako “słuszne”. Jeśli zachowujesz się nieodpowiednio i agresywnie oraz traktujesz innych źle, takie też może stać się twoje dziecko.

Bądź więc ostrożna i postaraj się, by dziecko poznało szczęście, miłość, pokój, równowagę duchową, dobre uczynki… Jeśli twoi rodzice nie mieli tego na uwadze wychowując Cię, mamy nadzieję, że będziesz od nich mądrzejsza.

Daj dziecku życie i wychowanie, jakiego tobie nie zaoferowano, ale jakiego dzięki tobie, będzie ono mogło zaznać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.