5 ważnych umiejętności, które warto wpoić naszym dzieciom

Pewne konkretne umiejętności przydają się w dorosłym życiu bardziej niż dyscyplina oparta na karach i nagrodach. Dowiedz się więcej!
5 ważnych umiejętności, które warto wpoić naszym dzieciom
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Przy wychowywaniu dzieci wielu rodziców koncentruje się na dyscyplinie bazującej na karaniu za niepożądane zachowania i nagradzaniu za to, co pozytywne Wychowanie to jednak o wiele więcej. Dziecku trzeba także przekazać umiejętności, które pozwolą im prowadzić odpowiedzialne i udane życie.

Nasze zachowanie i przykład jaki dajemy jako rodzice wpływają na rozwój dziecka. Co więcej, przekazywanie dziecku odpowiednich umiejętności, które przydadzą mu się w życiu sprawia, że stajemy się bogatsi.

5 ważnych umiejętności: samodyscyplina

Samodyscyplina to ważna umiejętność w dorosłym życiu. Należy wcześnie zacząć wpajać ją dzieciom, by wzięły ją sobie do serca. Maluchy powinny zrozumieć, że samodyscyplina w kwestiach takich jak pieniądze, obowiązki domowe, dbanie o zdrowie i zarządzanie czasem to podstawa.

Ciągłe ganienie dziecka i organizowanie mu czasu co do minuty, nie dawanie mu zadań, bo nie wykonuje ich dostatecznie efektywnie i ciągłe pomaganie nie zachęca malucha do rozwijania tej umiejętności.

Mycie zębów

Celem wpajania samodyscypliny jest zachęcanie dzieci do niezależności, by uczyły się realizować swoje plany poprzez nabywanie odpowiednich nawyków. Rolą rodziców jest zatem wspieranie i dawanie dobrego przykładu.

Najlepszym sposobem na nauczenie dziecka samodyscypliny jest wyciąganie konsekwencji ze złego zachowania oraz nagradzanie jego pozytywnych przejawów. Wprowadzenie systemu chwalenia jest bardzo skuteczne.

Kontrola impulsywności

Kontrola impulsywności rozwija się u dzieci stopniowo i warto ten proces wspomagać. Muszą one zrozumieć, że panowanie nad sobą to podstawa.

Pozytywne wzmocnienia to dobry sposób na motywowanie dziecka do kontroli impulsywności. Chwal malucha gdy uda mu się nad sobą zapanować – na przykład w chwili złości czy czekając na swoją kolej w rozmowie.

Kontroluj też siebie i nie denerwuj się, gdy dziecko ci przerwie lub krzyknie. Grunt to konsekwencja.

Podejmowanie decyzji

Dzieci nie postrzegają problemów tak samo jak dorośli. Potrzebują pomocy przy nauce nowych umiejętności i rozwiązywaniu problemów.

Dziecko przy oknie

Gdy twoje dziecko staje twarzą w twarz z problemem, wesprzyj je i pomóż mu znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jednak pamiętaj, że to ono decyduje, czego chce. Rodzice nie powinni manipulować decyzjami dzieci tak, żeby wyszło na ich.

Innym fundamentalnym aspektem jest ponoszenie przez dziecko konsekwencji podjętych decyzji. Tylko w ten sposób ma ono szansę nauczyć, że jego działania prowadzą do różnych skutków, nie tylko do przyjemności i zadowolenia.

Kompetencje społeczne

Większość dzieci potrzebuje pomocy w nabywaniu kompetencji społecznych oraz okazji do ich praktykowania. Małe dzieci muszą nauczyć się dzielić i przyjaźnie odnosić do innych, by budować zdrowe kontakty.

Na początku może przychodzić to z łatwością, ale z czasem konieczne może okazać się twoje wsparcie. Do tego potrzebują naszego przykładu. Trzeba też pomagać dziecku identyfikować uczucia i dawać mu przestrzeń do wyrażania ich.

Ważne umiejętności: panowanie nad emocjami

Przekazywanie dzieciom skutecznych i zdrowych technik zarządzania emocjami to podstawowa zdolność. Gdy dziecko nie umie się wyrażać ani konfrontować ze swoimi emocjami, może stać się agresywne.

By nauczyć dziecko zarządzania emocjami, trzeba najpierw nauczyć je identyfikowania ich. Gdy maluch wie, co się dzieje i umie to nazwać, jest też w stanie rozwinąć nawyki służące panowaniu nad tym.

Kontrola emocji to podstawa rozwoju i inteligencji emocjonalnejktóra odgrywa dużą rolę w codziennym funkcjonowaniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.