Zdrowie i higiena niemowląt - 5 najważniejszych porad

Zdrowie i higiena niemowląt - 5 najważniejszych porad
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niemowlęta wymagają specjalnej higieny, aby utrzymać je w jak najlepszym zdrowiu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo się nimi zająć, nie omiń zaleceń wskazanych w tym artykule. Zdrowie i higiena niemowląt, a także zapewnienie im odpowiedniego odżywiania są niezbędne dla ich dobrego samopoczucia. Z tego powodu rodzice muszą być bardzo czujni, dobrze poinformowani i stosować się do profesjonalnych porad.

Podczas, gdy pediatrzy dostarczają wyczerpującej listy z informacjami dotyczącymi zdrowia i higieny dziecka, kiedy przychodzi czas, aby wprowadzić je w życie, możesz czuć się nieco zdziwiony lub obawiać się, jak malutki jest Twój noworodek.

Aby uprościć nieco te zadania rodzicom, oto lista podstawowych wskazówek pod tytułem: “Zdrowie i higiena niemowląt“. Porady te dotyczą opieki nad Twoim maleństwem, a co najważniejsze można łatwo zastosować.

Zdrowie i higiena niemowląt – 5 prostych wskazówek

Pierwsza rada dotycząca tematu: “Zdrowie i higiena niemowląt” jest w rzeczywistości skierowana na higienę rodziców. Ważne jest, aby rodzice zawsze mieli czyste ręce, zanim dotkną dzieci, nakarmią je lub zmienią pieluchy.

Dzieje się tak dlatego, że noworodki i niemowlęta mają niski poziom obrony podczas pierwszego roku życia. Więc jeśli nie podejmiemy niezbędnych środków ostrożności, możemy być tymi, którzy szkodzą ich zdrowiu.

Teraz ważne jest, aby wiedzieć, że każda część ciała dziecka wymaga szczególnej uwagi. Porozmawiamy o nich poniżej.

1. Dbanie o skórę niemowląt

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna. Zawsze używaj specjalnych produktów dedykowanych dla dzieci – wiele z nich nie zawiera mydła, aby uniknąć zatarć. Należy czyścić fałdy skóry, klatki piersiowej, ramion, nóg i pośladków ze szczególną ostrożnością.

Aby umyć głowę niemowlęcia, należy użyć bardzo małej ilości szamponu dla dzieci, zachowując szczególną ostrożność, aby nie dostał się do jego oczu. Bardzo ważne jest, aby dokładnie wypłukać resztki mydła i szamponu z jego ciała.

Niemowlak podczas pierwszej kąpieli

Wyciągając go z wanny, należy bardzo dobrze go wysuszyć, nałożyć krem nawilżający i unikać nakładania wody kolońskiej lub perfum na włosy i skórę.

Może to powodować podrażnienia, a nawet dyskomfort węchu. Jeśli mimo to chcesz to zrobić, rozprowadź wodę kolońską na ubraniach, a nie na skórze.

2. Zmiana pieluchy

Mycie niemowlęcych pośladków w odpowiedni sposób gwarantuje jego dobre samopoczucie. Obszar ten jest narażony na podrażnienie z powodu wilgoci występującej podczas używania pieluch i ruchów jelit.

Jedną z najważniejszych wskazówek dla uniknięcia podrażnień jest próba zmniejszenia użycia nawilżonych chusteczek w największym możliwym stopniu i zamiana ich na gąbki namoczoną ciepłą wodą. Jeśli nie ma podrażnienia, należy przejść bezpośrednio do umycia ubrudzonego obszaru.

W przypadku dziewczynek zawsze powinnaś wycierać je od przodu do tyłu, aby uniknąć gromadzenia się odpadów z odbytu w pochwie. Bardzo ważne jest również dokładne oczyszczenie tej okolicy.

3. Czyszczenie uszu

Wbrew temu, co wielu rodziców może myśleć, najważniejszą ideą związaną z higieną ucha jest unikanie używania patyczków bawełnianych.

Ważne jest, aby wysuszyć z uszu powstałą wilgoć po kąpieli, która zawsze znajduje się na zewnętrznej części ucha. Wkładanie patyczka może prowadzić do głębszego wpadania woskowiny. W ten sposób tworzone są czopy, a co za tym idzie również infekcje.

“Ważne jest, aby rodzice zawsze mieli czyste ręce, zanim dotkną dzieci, nakarmią je lub zmienią pieluchy.”

Jak czyścić uszy dziecka

4. Pielęgnacja paznokci

Oczywiste jest, że ręce dzieci są bardzo delikatne. Dlatego obcinanie ich delikatnych paznokci może wywołać u Ciebie dużo nerwów.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, zaleca się użycie pilniczka, który nie jest bardzo ścierny i starannie zmniejszyć rozmiar paznokcia. Daj mu prosty kształt i zachowaj odpowiedni rozmiar.

5. Czyszczenie pępka

Pozostałości pępowiny, które przylgnęły do pępka, zwykle odpadają przed pierwszym miesiącem życia dziecka. Jednak w celu prawidłowego wygojenia zaleca się czyszczenie tego obszaru dwa razy dziennie gazą lub, alternatywnie bawełnianym wacikiem nasączoną nisko procentowym alkoholem.

Najważniejsze wskazówki dla tego obszaru: zachowaj szczególną ostrożność przy zmianie pieluchy. Niech każda martwa skóra odpada naturalnie, nie podrażniając jej ani nie próbując usunąć.

Chociaż na początku te podstawowe wskazówki, które ogólnie można nazwać “zdrowie i higiena niemowląt” mogą wydawać się wymagające lub trudne, z biegiem czasu staną się rutyną, która wymaga niewiele wysiłku w ciągu tych pierwszych miesięcy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Milstone, A. M., Elward, A., Song, X., Zerr, D. M., Orscheln, R., Speck, K., … Perl, T. M. (2013). Daily chlorhexidine bathing to reduce bacteraemia in critically ill children: A multicentre, cluster-randomised, crossover trial. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(12)61687-0
  • Luby, S. P., Agboatwalla, M., Feikin, D. R., Painter, J., Billhimer, W., Altaf, A., & Hoekstra, R. M. (2005). Effect of handwashing on child health: A randomised controlled trial. Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(05)66912-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.