Pomóc dziecku radzić sobie z emocjami dzięki książkom

Pomóc dziecku radzić sobie z emocjami dzięki książkom

Ostatnia aktualizacja: 30 października, 2019

Być może o tym nie wiesz, ale możesz pomóc dziecku radzić sobie z emocjami za pomocą książek. Znacznie ułatwiają one ten trudny proces.

Często nie jest łatwo pomóc dziecku radzić sobie z emocjami. Co więcej, jest to skomplikowane, ponieważ dzieci nie potrafią jeszcze wyrażać swoich odczuć tak jak osoba dorosła.

Odpowiednie książki mogą być doskonałym narzędziem, przy którego użyciu możesz pomóc dziecku radzić sobie z emocjami i zrozumieć, czym właściwie są te emocje i uczucia. Chodzi o to, aby dziecko umiało zarządzać swoimi emocjami i identyfikować się z nimi.

W dzisiejszych czasach edukacja emocjonalna powinna być postrzegana jako równie ważna dla wychowania dziecka, jak bardziej tradycyjne przedmioty. Ten rodzaj edukacji musi być dostępny zarówno w salach lekcyjnych, jak i w domowym zaciszu.

Czytanie i książki mogą pomóc dzieciom zapoznać się z emocjami i uczuciami w prosty i łatwy do zrozumienia sposób, dostosowany do poziomu dojrzałości i etapu rozwoju.

W tym artykule przedstawiamy wybór znakomitych książek, które mogą pomóc dziecku radzić sobie z emocjami. Choć czasami jest to wyjątkowo skomplikowane, jest to niezbędne dla rozwoju osobowości każdego młodego człowieka.

Książki, które mogą pomoc dziecku radzić sobie z emocjami

1. The Colour Monster

Sukces The Colour Monster potwierdza, że ​​jest to jedna z najlepszych książek, które są w stanie pomóc dziecku radzić sobie z emocjami.

Wielu specjalistów w świecie edukacji, bibliotekoznawstwa, a nawet psychologii, zachwala ją jako niezbędną książkę, która pomaga w edukacji emocjonalnej dziecka.

The colour monster

Potwory nie tracą na popularności w książkach dla dzieci. Tutaj główny bohater uczy dzieci radzenia sobie z emocjami poprzez swój własny rozwój, tworząc następujące skojarzenia:

Książka przedstawia emocje w sposób, w jaki dzieci mogą odnieść do codziennego życia. Sprawia to, że jest to ciekawe narzędzie, któe pomaga im to poradzić sobie z tymi uczuciami.

2. Emotionary

Prezentowana w formie słownika, jedna z najlepszych książek, które mogą pomóc dziecku radzić sobie z emocjami. Zawiera indeks z wszystkimi emocjami, których opisy znalazły się na kartach tej pozycji. Jest to wspaniałe źródło informacji, szczególnie gdy dzieci mają trudności z opisywaniem tego, co czują.

Ponadto wydawca książki, Palabras Aladas, oferuje dodatkowe materiały na swojej stronie internetowej, dzięki którym przejście przez każdą z emocji zawartych w książce jest łatwiejsze.

Emotionary najlepiej nadaje się dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Ilustracje ułatwiają młodszym dzieciom zrozumienie i mogą dotrzeć do dzieci w wieku do 12 lat, które łatwiej zrozumieją każdą z przedstawionych emocji.

3. I Love You (Nearly Always)

Jak sugeruje tytuł, tematem tej książki jest miłość. Jednakże opowieść nie skupia się tylko na romantycznej miłości między parą, ale także na miłości dzielonej między rodzinę i przyjaciół.

Akceptacja i szacunek dla innych, dostrzeganie różnych perspektyw i miłość, którą czujesz do bliskich. To tylko niektóre z tematów, których zgłębianie z maluchami ułatwia ta książka.

Zarówno ilustracje, jak i interaktywne, wyskakujące elementy, pomagają dzieciom wczuć się w tę wspaniałą historię i życzliwość ukazaną przez jej dwóch głównych bohaterów.

Więcej książek, które mogą pomóc dziecku radzić sobie z emocjami

4. Otherwise

Ta książka analizuje niektóre z bardziej skomplikowanych uczuć i emocji: pożegnania, utrata bliskich, smutek i strach. Historia opowiada o młodej dziewczynie, która uczy się przekształcać te uczucia w coś innego.

Otherwise

Tytuł ten zalecany jest dla dzieci w wieku siedmiu lat i starszych. Piękne ilustracje zawarte w książce pomagają przekazać proces dojrzewania postaci poprzez kilka prostych przykładów. Ta historia może pomóc w zmianie perspektywy malucha na trudniejsze aspekty życia.

5. Nacho’s Emotions

Bardzo małe dzieci także potrzebują książek, które mogą pomóc im radzić sobie z emocjami, a ta książka jest wspaniałym przykładem. Wykorzystując najbardziej podstawowe uczucia jako podstawę, główny bohater opowieści wyraża serię emocji, które dzieci są w stanie łatwo zidentyfikować.

Tym, co wyróżnia tę książkę od innych, jest przede wszystkim to, że używa ona tego samego procesu narracyjnego dla każdej emocji. Tym samym ułatwia dzieciom zrozumienie poprzez następujące elementy:

  • Po pierwsze, książka opisuje fizyczne odczucia wywołane przez emocje.
  • Po drugie, dzieci mogą wskazać ilustracje, które uważają za związane z tą emocją.
  • W końcu emocje pojawiają się w opowiadaniu z udziałem Nacho.

Ponadto książka zawiera ćwiczenia edukacyjne, dzięki którym można bardziej zainteresować dziecko tematem, a także strony z rozkładanymi elementami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cadarso, V. (2013). Abraza tu niño interior. España Madrid: Palmya. https://www.esferalibros.com/uploads/ficheros/libros/dossier-de-prensa/201304/dossier-de-prensa-dossier-abraza-a-tu-nino-interior-es.pdf
  • Ciraolo, Simona (2018) Abrázame. Editorial SM
  • Daywalt, Drew (2014) El día que los crayones renunciaron. Fondo de Cultura Económica
  • Davies, Benji (2016) La ballena. Editorial Andana
  • Díaz R., Raquel. (2017) ¿Qué le pasa a Uma? Editorial Nubeocho
  • Dubuc, Marianne (2016) Lucía y sus amigos. Editorial Tramuntana
  • Dueñas Buey, M. L. (2002). Importancia de la inteligencia emocional: un nuevo reto para la orientación educativa. http://e-spacio.uned.es/fez/eserv/bibliuned:EducacionXXI-2BB75B2C-720F-A542-4DCE-43297DDB55B7/Documento.pdf
  • Gromaz, Elena. (2015) El lobo de los cuentos. Loto azul
  • Gutiérrez, M. (2009). De otra manera. Thule Ediciones.
  • Isern, Susanna. (2016) El ladrón de sonrisas. Editorial Infantil Amigos de papel
  • Llenas, A. (2012). El monstruo de los colores. Editorial Flamboyant.
  • Llenas, A. (2015). Te quiero (casi siempre). Editorial Espasa.
  • McBratney, Sam (2018) Adivina cuánto te quiero. Ediciones KOKINOS
  • Nuñez, C. (2013). El emocionario. Editorial Palabras Aladas.
  • Quintero, Armando (2013). No hace falta la voz. Editorial OQO
  • Sarah, Linda (2016) Grandes amigos. Editorial Andana
  • Slegers, L. (2012). Las emociones de Nacho. Editorial Edelvives.
  • Torrents, Montse. (2015) Los hilos invisibles. Editorial Tramuntana
  • Waechter, Philip (2018) Yo. Editorial Lóguez.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.