Dobre nawyki, które powinno znać każde dziecko

Dobre nawyki, które powinno znać każde dziecko
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dobre nawyki, które wszystkie dzieci powinny znać, są im wszczepiane od pierwszych lat życia. Kiedy zaczynają wypowiadać swoje pierwsze słowa, nadszedł czas, aby nauczyć je, jak powinny reagować na pewne sytuacje.

Poniżej znajdują się niektóre dobre nawyki, które każdy rodzic chce zaszczepić w swoim dziecku. Pamiętaj jednak, że ​​są to zachowania, które dzieci naśladują obserwując ciebie. Zamiast mówić, jakie powinny być ich działania, pokaż im przykładem, jak zachować się należycie w każdej sytuacji. Pozwól, że opowiemy ci o tym w niniejszym artykule.

Dobre nawyki – powody, dla których warto uczyć je dzieci

Dobre nawyki to przede wszystkim grzeczne zachowania, które idealnie pasują do wszystkich kontekstów społecznych i sprawdzają się we wszystkich okolicznościach.

Jeśli postarasz się wypracować dobre nawyki we wczesnych latach życia dziecka, staną się dla niego nawykiem i zawsze będzie się ono kierowało wszczepionymi mu przez rodziców zasadami.

  • Dobre wychowanie stymuluje u dziecka rozwój umiejętności społecznych. Kiedy dziecko uczy się dobrych manier od dzieciństwa, komunikuje się znacznie łatwiej zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi. Umiejętności społeczne to narzędzia, które dzieci zabiorą ze sobą w dorosłe życie.
  • Dzieci zawsze uczą się naśladować pozytywne wzorce. Powtarzając wszystkie akty uprzejmości jakie widzą u dorosłych, dzieci nabywają świadomości, że ludzie mogą wnieść pozytywne elementy do ich życia. Wiedząc to, musisz unikać niegrzecznych lub wulgarnych zachowań, gdy jesteś w ich obecności. Stosuj we własnym życiu zasady, jakich uczysz swoich dzieci.
  • Musisz wiedzieć, że uprzejmość nie jest wrodzoną cnotą u dzieci, wymaga praktyki i ciągłych wysiłków. Jednak gra zdecydowanie jest warta świeczki. Dziecko, któremu wszczepiono dobre nawyki już od wczesnej młodości jest zazwyczaj bardziej zdyscyplinowane. Lepiej znosi krytykę, szkolenie i sugestie ze strony dorosłych. Co więcej, nawiązuje zdrowsze, bogatsze więzi, które wnoszą więcej pozytywnych elementów w jego życie.
Tata z córką sprząta - dobre nawyki

Dobre nawyki, które powinno znać każde dziecko

Słownictwo i dobre maniery

  • Dobre nawyki obejmują robienie odpowiedniego użytku z języka. Zawsze kiedy maluch będzie kogoś prosił o pomoc lub przysługę, kiedy pyta o godzinę lub robi zakupy w sklepie, pierwsze, co powinien powiedzieć to: “Poproszę”.
  • Kiedy otrzymuje prezent lub coś, o co poprosiło drugą osobę, koniecznie musi wyrazić wdzięczność i powiedzieć: “Dziękuję“.
  • Kiedy dwoje ludzi lub więcej (niezależnie czy to dzieci czy dorośli) ze sobą rozmawiają, aby się dołączyć do rozmowy, należy poczekać żeby nie przerywać. Jedyny powód, aby przerwać dorosłym rozmowę to wtedy, gdy jest jakiś nagły wypadek lub niebezpieczeństwo. Słowem – sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji.

Sposób wypowiadania się też ma znaczenie

  • Kiedy dziecko potrzebuje uwagi od innej osoby, nie jest dobre, aby ją zdobywało, krzycząc, tupiąc lub ciągnąc za ubrania dorosłych. Najbardziej poprawnym sposobem na zwrócenie się do innej osoby jest po prostu grzeczne odezwanie się.
  • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego sposobu wykonywania określonych działań, należy zwrócić się o pomoc lub wskazówki u dorosłego. W ten sposób uniknie się wielu pomyłek i przykrych konsekwencji.

To, co mówisz przy dziecku też ma znaczenie

  • Jako rodzic ogranicz negatywne uwagi na temat innych osób. Tym bardziej, gdy twoje dzieci są obecne. Jeśli unikniesz tego rodzaju zachowania, unikniesz rozwinięcia nawyku złośliwych i krzywdzących komentarzy u swoich dzieci w rozmaitych sytuacjach społecznych. Dzięki temu będą też brały pod uwagę uczucia innych i nauczą się zwracać uwagę na ich dobre cechy.
  • Unikaj poniżających komentarzy na temat fizycznych cech innych ludzi. Komentuj jedynie wtedy, gdy chcesz udzielić komplementu, pochwalić lub powiedzieć coś uprzejmego. Tolerancja i szacunek dla odmienności to dwie cechy, które musimy rozwijać się w naszych dzieciach już od najmłodszych lat.
Szczęśliwa rodzina

Umiejętności społeczne – dobre nawyki na całe życie

  • Kiedy dziecko jest na jakimś spotkaniu a osoba znajdująca się w pobliżu zadaje mu pytanie, powinno grzecznie odpowiedzieć. Chociaż dzieci są czasami nieśmiałe, muszą odpowiednio rozwijać się w kontekstach komunikacyjnych.
  • Jeśli pozwolisz dziecku wybrać się do domu jednego z przyjaciół, naucz je przestrzegać zasad, które określają rodzice w danym domu. Szacunek dla norm panujących w danej rodzinie to cenna umiejętność społeczna. Po zakończeniu spotkania, przyjęcia czy zabawy, dziecko powinno podziękować gospodarzom za gościnność, za miłe przyjęcie i za możliwość zabawy.
  • Zamknięte drzwi to znak, że jedna lub więcej osób potrzebuje prywatności, więc należy pukać do drzwi i zawsze czekać na zaproszenie zanim wejdzie się do danego pomieszczenia. Pomoże to zapobiec pojawieniu się dziecka w miejscu i w sytuacji, w której nie powinno być.

Pamiętaj, że dobre nawyki nie są wszczepiane z dnia na dzień. Aby twoje dzieci wykorzystały je w praktyce, konieczne jest stymulowanie ich praktycznie codziennie. Dobre nawyki powinny być wszczepiane dzieciom z uwzględnieniem ich wieku i poziomu rozwoju. Nie wahaj się wprowadzić tego w czyn jak najszybciej. Efekty mile cię zaskoczą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.