Pierwsze nastoletnie rozstanie: jak zapewnić wsparcie?

Pierwsze nastoletnie rozstanie: jak zapewnić wsparcie?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Złamane serce nie leczy się łatwo, a jeszcze trudniej, jeśli jest to pierwsza miłość. Zapewnij wsparcie swojemu nastoletniemu dziecku w tym trudnym momencie. Słuchanie i zrozumienie są kluczowe, gdy Twoje dziecko przeżywa swoje pierwsze nastoletnie rozstanie.

W tym artykule podamy kilka porad na pierwsze nastoletnie rozstanie. Nie wahaj się skorzystań z tych wskazówek, by zapewnić niezbędne wsparcie swojemu dziecku!

Rozstanie jest często bardzo bolesne. Szczególnie w przypadku młodzieży pomoc rodziców jest niezwykle istotna. Bez wsparcia najbliższych trudno sobie poradzić sobie z tą bolesną sytuacją.

Pierwsze nastoletnie rozstanie – okres dorastania wszystko wyolbrzymia

Pierwsze nastoletnie rozstanie może sprawiać wrażenie, że to koniec świata. Ból, który odczuwamy, kiedy tracimy naszą pierwszą miłość, odkochujemy się lub zostajemy odrzuceni, bez wątpienia wywołuje uczucie niepokoju, drażliwości, głębokiego smutku i apatii.

Pierwsze nastoletnie rozstanie - oni już nie są parą

Pamiętajmy, że stabilność i dojrzałość emocjonalna nastolatka wciąż się rozwija. Dlatego radzenie sobie z codziennymi obowiązkami w połączeniu z tym bólem może wpływać na każdy obszar życia młodzieży, czy to na ich życie akademickie, społeczne, czy rodzinne.

Proces leczenia złamanego serca nie jest łatwy i zajmuje trochę czasu. Jeśli jednak wyciągniesz rękę do nastolatka i staniesz się jego doradcą – prowadząc go, lecz nie przytłaczając – pomożesz mu zdobyć siłę i pewność siebie.

Ponadto wzmocnisz więź między Wami.

Jak mogę zaradzić na pierwsze nastoletnie rozstanie?

Obserwowanie apatycznego i załamanego nastolatka, który właśnie przeżył swoje pierwsze nastoletnie rozstanie, może być dość niepokojące.

Dodatkowo to przygnębienie może trwać tygodnie lub miesiące po rozstaniu. Wszystko zależy od poziomu dojrzałości emocjonalnej Twojego dziecka.

1. Słuchaj

Oczywiście to Twoje dziecko musi wykazać chęć, by dobrowolnie opowiedzieć Ci historię swojego nieudanego związku.

Nie należy naciskać nastolatka, aby wymusić rozmowę na ten temat, jeśli tego nie chce. Ponadto nie zadawaj zbyt wielu pytań. Pozwól mu powiedzieć, ile chce i oczywiście unikaj osądzania – zarówno jego zachowania, jak i jego partnera / partnerki.

Jakkolwiek może to zabrzmieć, uniwersalna zasada jest taka, że zanim udzielisz porady, musisz najpierw poprosić o pozwolenie. Czyniąc to, wykaż się uprzejmością i ostrożnością, jak to tylko możliwe, aby Twoje słowa służyły jako przewodnik i nie wyglądały na atak.

2. Odwróć uwagę

Inną ważną wskazówką jest odwrócenie uwagi dziecka. Jeśli to możliwe, zabierz swojego załamanego nastolatka na wakacje lub zorganizuj ciekawe zajęcia. W ten sposób możesz pomóc mu oderwać myśli od przykrego doświadczenia.

Ciągłe powracanie do smutnych, powtarzających się myśli przedłuża proces powrotu do siebie po tego typu stracie.

3. Zachęć do uprawiania sportu

Podczas ćwiczeń fizycznych uwalniane są endorfiny, które zapewniają natychmiastową poprawę samopoczucia. Ponadto pomagają zmniejszyć poziom stresu. W ten sposób Twoje dziecko będzie w stanie „spalić” swoje frustracje. Stopniowo będzie coraz lepiej radzić sobie z rozstaniem.

4. Zachęć do spotkania z przyjaciółmi

Nastolatki często izolują się po rozstaniu. Jeśli tak jest w przypadku Twojego dziecka, zachęć je do spotkania z przyjaciółmi i wykorzystania tych chwil na ucieczkę.

Przyjaciele na imprezie

Jest jasne, że siła przyjaźni w okresie dojrzewania jest najlepszym wsparciem w trudnych sytuacjach.

5. Nie wykluczaj terapii psychologicznej

Wiele osób piętnuje wizyty u psychologów, ponieważ nadal panuje przekonanie, że są one ekstremalnym lub zbędnym rozwiązaniem.

Jednak w przypadku dojrzałości emocjonalnej i relacji międzyludzkich dorośli często trzymają się złych doświadczeń z okresu dojrzewania, z których nie wyleczyli się właściwie. Później wielu dorosłych rozwija złe zachowania, które uniemożliwiają im nauczenie się, jak kochać drugą osobę.

Dlatego ważne jest, aby nie wykluczać terapii psychologicznej dla nastolatków. Bez wątpienia może to pomóc szybciej i skuteczniej przezwyciężyć dyskomfort emocjonalny, który wywołało pierwsze nastoletnie rozstanie.

Ponadto zapewni Twojemu dziecku narzędzia do radzenia sobie z przyszłymi rozstaniami. Nie tylko będzie w stanie radzić sobie z nimi efektywniej, ale także zrozumie znaczenie straty we wszystkich aspektach życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.