Świadomość emocjonalna – 5 ćwiczeń dla dziecka

Świadomość emocjonalna – 5 ćwiczeń dla dziecka
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2018

Rozumienie i kontrolowanie emocji to jedna z kluczowych umiejętności w życiu w społeczeństwie. Jeśli nie uda nam się wychować dziecka tak, by wiedziało, czym jest świadomość emocjonalna, może wyrosnąć na sfrustrowanego i nieszczęśliwego dorosłego.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czym jest świadomość emocjonalna i poznać pięć aktywności, które pomagają ją budować.

Czym jest świadomość emocjonalna?

Świadomość emocjonalna to umiejętność rozpoznawania i nazywania naszych emocji.

Oznacza również zrozumienie w jaki sposób oddziałują na nas nasze myśli, uczucia i zachowania. To bycie świadomym emocji osób w naszym otoczeniu i wiedza o tym, jak “odczytywać” ich nastrój.

Istotą inteligencji emocjonalnej jest współpraca z własnymi emocjami, a nie walka z nimi.

-Reuven Bar-On-

Świadomość emocjonalna u dzieci

Nasze emocje wywierają wpływ na nasze zachowania i umiejętność uczenia się. Dobra edukacja emocjonalna promuje zdrowie psychiczne i ogólny dobrostan. Zapobiega problemom związanym z rozwojem i pozwala dziecku zbudować zdrową osobowość.

Umiejętność wyrażania i kontrolowania emocji to główny cel edukacji i ważna część naszego rozwoju.

Grupa śmiejących się dzieci stojąca w rzędzie z rękoma wyciągniętymi do góry - ćwiczenia uczące czym jest świadomość emocjonalna

Większość badaczy wyróżnia następujące grupy emocji:

Emocje pierwotne

Wydają się być w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Oznacza to, że określone odpowiedzi emocjonalne są obecne w każdej osobie, niezależnie od kręgu kulturalnego, nawet jeśli są później ukształtowane przez uczenie się i doświadczenie.

Emocje wtórne

To emocje zależne od indywidualnego rozwoju. Ten rodzaj odpowiedzi emocjonalnej może być różny dla poszczególnych osób.

Emocje negatywne

To nieprzyjemne uczucia. Pomagają nam określić, czy dana sytuacja jest dla nas szkodliwa i zmobilizować siły, by ją zmienić.

Emocje pozytywne

Te przyjemne uczucia zdarzają się, gdy postrzegamy sytuację jako korzystną. Bywają ulotne, bo nie musimy podejmować działania, by zmienić sytuację.

Emocje neutralne

Te emocje nie powodują wybitnie przyjemnych ani nieprzyjemnych reakcji. Nie możemy ich postrzegać ani jako negatywnych, ani jako pozytywnych. Po prostu pomagają w rozwoju różnych stanów emocjonalnych.

Pięć aktywności rozwijających świadomość emocjonalną

Rodzina

Przykład, który dają członkowie rodziny, wywiera trwały kognitywny i emocjonalny wpływ na dziecko.

Dziecko stale obserwuje zachowanie najbliższych i kochanych osób. Jesteś dla niego wzorem, dlatego też często naśladują to, co robisz.

Tendencja do optymizmu lub pesymizmu, która będzie cechowała je gdy dorośnie, oraz sposób, w jaki będzie odnosiło się do innych, zależy w dużej mierze od tego, czego nauczy się w dzieciństwie w domu.

Stymulacja intelektualna

Jako rodzic powinnaś zapewnić dziecku środowisko, które zachęca je do rozwinięcia miłości do kultury we wszystkich jej zróżnicowanych formach. Stymulacja, którą zapewniasz dziecku, powinna być zróżnicowana i wspierana czytaniem oraz nauką.

Jednak nie wolno zapominać o zabawie. Gry i sport to świetny sposób na rozwijanie osobowości. Zachęcają do budowania zdrowej ciekawości i zainteresowania światem, który nas otacza.

Dwie dziewczynki i chłopiec wyciągający przed siebie ręce z kolorowymi palcami

Mówienie o uczuciach

Pokaż zainteresowanie tym, co dzieje się z Twoim dzieckiem. Nie zapominaj z nim rozmawiać. Rozmawiając staraj się zrozumieć, co je przeraża i co je złości. Jeśli się tym z Tobą podzieli, będziesz w stanie mu pomóc.

Oczywiście musisz także nauczyć dziecko wyrażać siebie w taki sposób, by zachowało kontrolę.

Wyrażanie opinii

Aby rozwinąć inteligencję emocjonalną dziecka, należy pozwalać mu podejmować własne decyzje. Oczywiście powinnaś najpierw pokazać mu, co jest dobre, a co złe.

Dzięki temu dziecko zacznie zyskiwać pewność siebie. Gdy przyjdzie czas, by podjąć decyzję, nie będzie czuło się sfrustrowane.

Rozpoznawanie nastroju

Naucz dziecko obserwacji ludzi i miejsc, które je otaczają.

Dzięki temu przyzwyczai się do różnych środowisk i nauczy się dostosowywać swoje zachowanie. Jeśli będzie gdzieś, gdzie musi siedzieć spokojnie i być cicho, będzie rozumiało, że nie może przeszkadzać i zaczynać krzyczeć. Jeśli wejdzie do pokoju, w którym wszyscy są szczęśliwi i uśmiechnięci, będzie umiało dostosować się do panującego nastroju z uśmiechem.

Wszystko, co robisz przy dziecku ma na nie ogromny i długotrwały wpływ. Prawdopodobnie będzie naśladowało Twoje zachowania w przyszłości, kiedy będzie miało własny dom i rodzinę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.