Moje dziecko chce przejść na wegetarianizm: czy to jest bezpieczne?

Czy dziecko może bezpiecznie stosować dietę wegetariańską? Od jakiego wieku wegetarianizm jest bezpiecznym wyborem?
Moje dziecko chce przejść na wegetarianizm: czy to jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2020

Jeśli Twoje dziecko zdecydowało, że chce przejść na wegetarianizm, a Ty chcesz się dowiedzieć, czy jest to bezpieczne dla jego zdrowia, zachęcamy Cię do przeczytania naszego dzisiejszego artykułu.

Dowiesz się z niego, czy dziecko może bezpiecznie stosować dietę wegetariańską i od jakiego wieku wegetarianizm jest bezpiecznym wyborem. Zapraszamy do lektury!

Dieta wegetariańska, czyli czym w ogóle jest wegetarianizm?

Pierwszą rzeczą, której potrzebujemy, aby poradzić sobie z tą nową sytuacją, jest wiedza na temat tego, czym w ogóle jest wegetarianizm i jakie są jego główne zasady. Musimy także dowiedzieć się, jaki konkretnie rodzaj diety wegetariańskiej chce stosować Twoje dziecko, ponieważ istnieją różne jej odmiany.

W naszym artykule skupimy się na dwóch najczęściej spotykanych dietach określanych potocznie jako „wegetarianizm” (choć w rzeczywistości się wyraźnie różnią od siebie): wegetariańskiej i wegańskiej.

Ogólnie rzecz biorąc dieta wegetariańska to taka, w której nie spożywasz mięsa ani ryb. Można jednak jeść produkty mleczne, jaja i inne podobne źródła żywności pochodzenia zwierzęcego. Jednak dieta wegańska, znana również jako ścisła dieta wegetariańska, wyklucza wszelką żywność pochodzenia odzwierzęcego.

Dlaczego warto zostać wegetarianinem?

Istnieją różne powody, dla których decydujemy się na stosowanie tego rodzaju diet. Najczęstszymi przyczynami, dla których ludzie wybierają wegetarianizm, są szacunek dla zwierząt, świadomość ekologiczna i zdrowie.

Potrawy wegańskie

Bez względu na powód, dla którego Twoje dziecko zdecydowało się zmienić dietę, radzimy nie martwić się nadmiernie o jego decyzję. Przeczytaj nasz artykuł i w razie dodatkowych wątpliwości poproś o radę ekspertów z dziedziny żywienia. Dostarczą Ci oni wszystkich informacji, których potrzebujesz, aby Twoje dziecko mogło stosować tę dietę w zdrowy i właściwy sposób.

Czy wegetarianizm jest odpowiedni dla dzieci?

Według American Academy of Nutrition and Dietetics diety te są odpowiednie dla wszystkich etapów życia. Należą do nich między innymi ciąża, laktacja, dzieciństwo, dorastanie i dorosłość. Są nawet odpowiednie dla sportowców.

Jednak w taki sam sposób, jak w dietach pozwalających na jedzenie wszelkiego rodzaju produktów dowolnego pochodzenia, musisz je dobrze zaplanować. Powinieneś także dostosować je do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

Jeśli zastosujemy się do tych prostych wskazówek, diety wegetariańskie lub wegańskie mogą nie tylko być odpowiednie, ale mogą również przynieść korzyści zdrowotne w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.

Czy moje dziecko może zacząć cierpieć na jakieś niedobory żywieniowe, gdy przejdzie na wegetarianizm?

Dopóki stosowana dieta jest zróżnicowana, jak powiedzieliśmy wcześniej i dobrze zaplanowana, składniki odżywcze występujące w produktach spożywczych powinny być wystarczające, aby pokryć wszystkie wymagania żywieniowe. Jednak niektóre mikroelementy, takie jak żelazo, kwasy tłuszczowe omega 3, a zwłaszcza witamina B12, wymagają szczególnej uwagi.

Witamina B12

Witamina B12, znana również jako cyjanokobalamina lub kobalamina, znajduje się tylko w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego – czyli w mięsie, rybach, jajach i produktach mlecznych. Z tego powodu w przypadku wegan niezbędna jest suplementacja diety.

Ci, którzy przestrzegają diety wegetariańskiej, mogą uzyskać odpowiednie dawki witaminy B12 poprzez spożywanie mleka i jaj. Prawda jest jednak taka, że ​​osiągnięcie zalecanych poziomów nie zawsze jest łatwe. Dlatego jako środek ostrożności zalecane są również suplementy diety z tą witaminą.

Żelazo

W przypadku żelaza nie mamy tego samego problemu, ponieważ występuje ono nie tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego. Warzywa takie jak rośliny strączkowe, nasiona i orzechy również zawierają ten minerał.

Dieta wegetariańska

Należy tu wziąć pod uwagę rodzaj żelaza zawartego w każdym produkcie spożywczym i jego aktywność w biologicznym tego słowa znaczeniu. Mamy tutaj na myśli proporcję, która dostaje się do organizmu, aby uzyskać wymagany efekt.

Czy moje dziecko może bezpiecznie rozpocząć dietę wegetariańską?

Podczas gdy żelazo hemowe (czyli zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego) jest wchłaniane od 20% do 25%, to odpowiedni współczynnik dla żelaza niehemowego (czyli obecnego w pokarmach roślinnych) ma bardziej zmienną wartość (od 1 do 20%). A na jego aktywność biologiczną wpływają też inne składniki diety.

Ale nie martw się. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych wskazówek przyczyniających się do odpowiednio wysokiego wchłaniania żelaza pochodzenia roślinnego:

  • Spożywaj pokarmy bogate w żelazo, takie jak soczewica, szpinak, burak liściowy (zwany też chardem szwajcarskim), pistacje i nasiona słonecznika, a także pokarmy bogate w witaminę C, takie jak papryka, brokuły, kiwi, hurma (persymon) i owoce cytrusowe.
  • Unikaj picia kawy, herbaty lub czekolady w okresie 1-2 godzin po głównych posiłkach.
  • Unikaj przyjmowania suplementów wapnia w okresie 2 godzin po głównym posiłku.

Kwasy tłuszczowe omega 3

Jest to niezbędny kwas tłuszczowy i należy go regularnie włączać do swojej diety. W przypadku diet wykorzystujących produkty spożywcze dowolnego pochodzenia, głównym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 są ryby o niebieskim mięsie (głównie lufar).

Możesz więc sądzić, że diety wykluczające ten pokarm mają niewystarczającą zawartość kwasów tłuszczowych omega 3. Jednak tak nie jest, ponieważ możemy uzyskać ten cenny tłuszcz także z orzechów, nasion i oleju lnianego oraz nasiona chia.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci przekonać się, że jeśli Twoje dziecko zdecyduje się przejść na wegetarianizm, wówczas dzięki starannej diecie będzie w stanie prowadzić doskonale zdrowe życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Martínez Biarge, M. Niños vegetarianos, ¿niños sanos? En: AEPap (ed.). Curso de Actualización Pediatría 2017. Madrid: Lúa Ediciones 3.0; 2017. p. 253-68
  • Melina V, Craig W, Levin S. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. J Acad Nutr Diet. 2016 Dec;116(12):1970-1980. doi 10.1016/j.jand.2016.09.025.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.