Miłość i szacunek dla zwierząt: kilka filmów dla Twoich dzieci

Miłość i szacunek dla zwierząt są jedną z najważniejszych wartości, których powinniśmy uczyć nasze dzieci. Zaprezentowane przez nas dziś produkcje kinowe pomogą Ci przekazać tę wiedzę swoim dzieciom podczas doskonałej zabawy, jaką niewątpliwie jest wspólne oglądanie filmu.
Miłość i szacunek dla zwierząt: kilka filmów dla Twoich dzieci
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nie od dziś wiemy, że dzieci są jak gąbki i chłoną wszystko, z czym mają do czynienia. Uczą się błyskawicznie na podstawie doświadczeń, z którymi mają do czynienia. A nauczenie dziecka tego, jak ważne są miłość i szacunek dla zwierząt sprawi, że będzie ono bardziej empatyczne i troskliwe w wieku dorosłym.

Dzieciństwo to z pewnością jeden z najlepszych etapów życia dla każdego z nas. To właśnie wtedy mogliśmy się intensywnie uczyć wszystkiego dookoła i przyswajać sobie odpowiednie wartości.

Przekazywanie wartości nie powinno być zbyt uciążliwym zadaniem, ani też nie powinno się ich uczyć w sposób nudny lub formalny. Dzieci mogą uczyć się na podstawie wszystkiego, co dzieje się wokół nich. Z tego powodu sam fakt patrzenia, jak okazujesz miłość i szacunek dla zwierząt, sprawi, że będą chciały Cię naśladować.

Oprócz tego niektóre zajęcia rekreacyjne mogą nam pomóc w tej misji. Oglądanie filmów w rodzinnym gronie jest jedną z ulubionych rozrywek naszych dzieci. A świadomość skupienia na sobie uwagi rodziców podczas oglądania tych wspaniałych opowieści na ekranie domowego telewizora sprawia, że dzieci są wtedy naprawdę szczęśliwe.

A czy jest lepszy sposób niż nauka i dobra zabawa w tym samym czasie?

Dlaczego miłość i szacunek dla zwierząt są aż tak ważne?

Miłość i szacunek dla zwierząt są jedną z najważniejszych wartości, których powinniśmy uczyć nasze dzieci. Zaprezentowane przez nas dziś produkcje kinowe pomogą Ci przekazać tę wiedzę swoim dzieciom podczas doskonałej zabawy, jaką niewątpliwie jest wspólne oglądanie filmu.

Zwierzęta są żywymi istotami. Mają swoje potrzeby i uczucia tak samo jak my. I dlatego, właśnie dla tego prostego faktu, musimy je szanować i dbać o nie. Nie są one przedmiotami, ani też zabawkami. Musimy się nauczyć tego, że są żywymi stworzeniami, które zasługują na godne traktowanie. I tego samego musimy też nauczyć nasze dzieci.

Dzieci i pies

To właśnie zwierzęta są w stanie najlepiej pokazać nam, co oznacza termin „bezwarunkowa miłość”. Jeśli pozwolimy sobie na ich bliższe poznanie, zwierzęta pokażą nam, co naprawdę oznacza lojalność, przyjaźń i przywiązanie. Mają czyste, proste uczucia i nie mają nigdy o nic pretensji.

Zwierzęta pomagają nam też osiągnąć równowagę emocjonalną. Spędzanie czasu ze czworonogami może pomóc nam pozbyć się szkodliwych, negatywnych emocji. Niezależnie od tego, czy czujesz się smutny, czy boisz się czegoś, samo przebywanie z Twoimi futrzastymi przyjaciółmi zmieni Twój nastrój i pomoże Ci poczuć się bardziej pozytywnie.

Filmy pokazujące nam, czym jest miłość i szacunek dla zwierząt

Teraz, gdy wiesz już wszystko o wspaniałych korzyściach płynących z kochania i dzielenia się życiem pod jednym dachem ze zwierzętami, spójrzmy na niektóre z najlepszych filmów, które pozwolą nam nauczyć nasze maluchy tego, czym jest miłość i szacunek dla zwierząt. Czyli naszych futrzastych przyjaciół będących także pełnoprawnymi domownikami.

Marley i ja

W filmie „Marley i ja” (oryg. Marley & Me) młoda para decyduje się na szczeniaka o imieniu Marley, zanim będą chcieli zostać rodzicami dziecka. Ale zanim się zorientują, ich rozkoszny szczeniak błyskawicznie zmieni się w ważącego 45 kilogramów olbrzyma, który doprowadzi ich życie na skraj szaleństwa.

Marley towarzyszy im na każdym etapie życia i wypełnia bez ustanku całe środowisko rodzinne miłością i zabawą.

Tarzan

Ten stanowiący już niewątpliwą klasykę film z wytwórni Walta Disneya opowiada nam o sierocie, który został znaleziony i adoptowany przez goryle po tym, jak został opuszczony przez wszystkich i pozostawiony samopas w głębi dżungli. Tarzan dorasta szczęśliwie w towarzystwie dzikich zwierząt, dopóki wyprawa odkrywców nie dotrze do do jego kryjówki dżungli.

W tym momencie Tarzan odkrywa, kim tak naprawdę jest. Ostatecznie będzie musiał podjąć ważną decyzję. A mianowicie musi się zastanowić, w jakim świecie chce tak naprawdę żyć.

Ten film pokazuje nam doskonale, jak okrucieństwo i ludzka chciwość mogą zaszkodzić zwierzętom, a miłość i szacunek dla zwierząt mogą z kolei uratować im życie.

Mój przyjaciel Hachiko

„Mój przyjaciel Hachiko” (oryg. Hachi: A Dog’s Tale) to wzruszający film, który oparty jest na prawdziwej historii. Jego bohaterem jest profesor uniwersytecki, który postanawia adoptować porzuconego psa. To opowieść o bezwarunkowej miłości i wierności. Uczy nas tego, że każdy, kto nas naprawdę kocha, zawsze będzie na nas uważał i na nas czekał.

Fernando

Fernando to miły, dobroduszny byk, którego inne byki wyśmiewają za to, że nie jest w ogóle agresywny. Pomimo bycia adoptowanym przez łagodnego mężczyznę i jego córkę, Ninę, Fernando zostaje złapany i porwany w celu wzięcia udziału w corridzie.

Porywacze następnie zamierzają sprzedać zwierzę znanemu torreadorowi. W trakcie rozwoju fabuły filmu Fernando będzie robił wszystko, co tylko możliwe, aby powrócić do domu i znów móc być z Niną.

Klatka z filmu Fernando
© Blue Sky Studios, 20th Century Fox Animation, Davis Entertainment, Scholastic Entertainment

Ta historia pokazuje nam zarówno tę jasną, jak i mroczną stronę ludzkiej natury. Ponadto uczy nas szanować życie ponad nasze tradycje. W tym przypadku symbolizowane poprzez walki byków w Hiszpanii.

Inne godne uwagi filmy uczące nas miłości i szacunku dla zwierząt

Zamieszczona przez nas powyżej lista wcale nie wyczerpuje tematu. Są to jedynie najbardziej godne uwagi naszym zdaniem tytuły filmów, jakie koniecznie musisz obejrzeć razem ze swoimi dziećmi. A oprócz nich możemy podsunąć Ci jeszcze kilka innych propozycji wartych rozważenia. Należą do nich między innymi:

O psie, który wrócił do domu

Film zatytułowany „O psie, który wrócił do domu” opowiada o psie wabiącym się Bella, który po nagłym i niesprawiedliwym oddzieleniu od swojego właściciela Lucasa ucieka od swych prześladowców i próbuje odnaleźć swojego pana. Droga ta nie będzie jednak łatwa, ponieważ zwierzę będzie musiało pokonać samodzielnie ponad 600 kilometrów i pokonać w trakcie podróży niezliczone przeszkody.

Jednak miłość, którą odczuwa wobec Lucasa, da mu siłę. A to oznacza, że Bella nigdy się nie podda, dopóki go nie odnajdzie.

Dumbo

Zarówno oryginał z wytwórni Walta Disneya, jak i niedawna adaptacja w reżyserii Tima Burtona są wyraźnym przykładem tego, jak cyrki traktują zwierzęta. Dzięki cierpieniom, jakich doznał tytułowy słoń Dumbo – po oddzieleniu od matki i wykorzystaniu zwierzęcia do zbierania pieniędzy – dowiadujemy się, że żadna rozrywka nie jest ważna, jeśli wiąże się ze szkodą i cierpieniem dla innych żywych istot.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.