Czego uczą się dzieci w wieku trzech lat?

Jeśli masz dzieci w wieku trzech lat, stopniowo zobaczysz, jak wzrasta jego zdolność do koncentracji i że rzeczy, które lubią, przyciągają całą jego uwagę. Ale nie spiesz się i pamiętaj, aby szanować ich ewolucyjne tempo. Oto więcej informacji o tym, czego dzieci uczą się w wieku trzech lat.
Czego uczą się dzieci w wieku trzech lat?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci w wieku trzech lat to wir emocji i intensywności we wszystkich swoich uczuciach. Wspaniale jest widzieć, jak błyskawicznie pojmują wszystko wokół siebie i ewoluują w magiczny sposób, podczas gdy rodzice to widzą na własne oczy. Dlatego porozmawiamy z tobą o tym, czego dzieci w wieku trzech lat uczą się najszybciej.

Czego uczą się dzieci w wieku trzech lat: pamiętaj, każde ma swoje własne tempo!

Chociaż na tym etapie będziemy mówić o niektórych z najważniejszych kamieni milowych, warto pamiętać, że nie dotyczy to wszystkich dzieci. Maluchy mają różne rytmy uczenia się i trzeba je szanować.

Nie powinieneś chcieć przyspieszać ich nauki, ale raczej stymulować je, nakierowywać je na odpowiednie rzeczy… ale nigdy nie przyciskaj ich, aby szybciej robiły postępy.

Ponadto nie porównuj swojego trzyletniego dziecka z innymi maluchami w tym samym wieku. Są dzieci, które rozwijają się szybciej, podczas gdy inne pozostają w stagnacji i mają większe opory w codziennej nauce. Ale wszystkie, przy niezbędnej stymulacji, będą mogli stabilnie rozwijać się w nauce.

Wpływ środowiska na dzieci w wieku trzech lat

Oczywiście na rozwój maluchów i wszystko, czego się uczą na tym słodkim etapie, mają wpływ ich wrodzone zdolności, otoczenie, bodźce, które z niego otrzymują, doświadczenia, jakie mają w domu i szkole oraz to, jak zachowują się ludzie wokół nich.

Dziecko i woda

To wszystko jest w stanie zmotywować ich do kontynuowania nauki oraz szybszego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.

Poniżej zaprezentujemy Ci niektóre rzeczy, których dzieci uczą się w wieku trzech lat. Pamiętaj jednak, że to tylko ogólny przewodnik. Jeśli Twoje dziecko już się tego nauczyło lub nadal się uczy, to też w porządku.

Rzeczy, których dzieci uczą się w wieku trzech lat

Należy szanować każde dziecko i jego tempo nauki. Zawsze towarzysz mu z uczuciem, nawet w najtrudniejszych momentach, na przykład gdy wpada bez powodu w złość na środku ulicy.

Prawdziwy odkrywca

Wszystkie dzieci w tym wieku są prawdziwymi odkrywcami, a ich zmysły są ich nauczycielami. Wykorzystują je wszystkie w pełni, aby wyczuć otoczenie i przyswoić informacje, które dostarczają im wszystkie zmysły.

Coraz częściej są w stanie się skoncentrować i myśleć kreatywnie – ale potrafią też rozwiązywać proste problemy dostosowane do ich wieku!

Czego uczą się dzieci w wieku trzech lat? To moje!

“Nie! To jest moje! Oddaj!”. Ta fraza będzie jednym z ich ulubionych słów. Twoje maleństwo staje się coraz bardziej świadome, że jest samodzielną istotą dla swoich rodziców, więc będzie chciało to wyjaśnić w każdej chwili. Będzie w stanie to zrobić, okazując egoizm i egocentryzm, które są naturalne w tym wieku.

Zatem nie denerwuj się, jeśli na początku dziecko nie chce się niczym dzielić. Jak powiedzieliśmy, to normalne i naturalne w tym wieku. Po prostu pokieruj je tak, aby było empatyczne i hojne wobec siebie i innych.

Więcej słownictwa w wieku trzech lat

Wygląda na to, że zaledwie wczoraj maluch ledwo umiał wypowiedzieć dwa słowa w zdaniu i tylko Ty i inni domownicy zrozumieliście je poprawnie. Teraz jego słownictwo szybko się powiększa. Jest w stanie wypowiadać pełniejsze zdania i prowadzić krótką rozmowę.

Dziecko w parku

Rzeczy, które lubi, przyciągną jego uwagę i będzie chciał o nich porozmawiać i zbadać je w pełni.

W rzeczywistości będzie również w stanie zrozumieć rozmowy z większą ilością słów, zapamiętać piosenki lub krótkie wiersze, a jeśli opowiesz mu historię, zwróci na Ciebie uwagę, jeśli uzna to za interesujące! Niesamowitym darem jest widok jasnych oczu dziecka, pełnych motywacji i zainteresowania! 

Czego uczą się trzylatki? One są zdolne do mnóstwa rzeczy!

Teraz zauważysz, że coraz więcej i więcej rzeczy dzieci w wieku trzech lat są w stanie robić samodzielnie. Kiedyś potrzebowały Twojej pomocy w tych czynnościach, ale teraz mogą cieszyć się robieniem ich samodzielnie. Oto kilka przykładów:

  • Sortowanie i klasyfikowanie przedmiotów.
  • Zbieranie zabawek w ich pokoju.
  • Układanie prostych puzzli odpowiednich do ich wieku.
  • Chęć dowiedzenia się czegoś więcej o otaczających ich rzeczach.
  • Zabawa przez dłuższy czas w skupiony sposób.
  • Używanie logicznego rozumowania.
  • Zauważanie podobieństw i różnic.
  • Poznanie i zrozumienie znaczenia liczb od 1 do 10.
  • Więcej umiejętności motorycznych i ogólnych.
  • Próby nawiązywania znajomości.
  • Szukanie rozwiązań konfliktów, które powstają podczas zabawy z innymi.
  • Potrzeba emocjonalnego bezpieczeństwa ze strony dorosłych.
  • Cieszenie się grami symbolicznymi .
  • Rozpoznawanie napisanych inicjałów i imienia.
  • Wiedza, jak napisać swój inicjał. Zaczną też próbować nabazgrać swoje imię.
  • Ich rysunki stają się coraz bardziej zrozumiałe.
  • Mogą pojawić się wymyśleni przyjaciele.

Jak widać, dzieci w wieku trzech lat to pudełko pełne niespodzianek, magii i emocji, które po prostu chce się uczyć. Każde dziecko jest inne, a Twoje na pewno będzie się normalnie rozwijać. Nie spiesz się więc z nim i szanuj jego rytm rozwoju.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego tempa, zawsze poproś swojego pediatrę, aby monitorował jego rozwój.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguado Aloso, F. (2012) El Desarrollo del Lenguaje de 0 a 3 Años. Bases para un diseño curricular en la Educación Infantil. Editorial: CEPE

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.