Czytanie ze zrozumieniem i problemy w nauce

Czytanie ze zrozumieniem i problemy w nauce
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli masz dziecko z trudnościami w uczeniu się, koniecznie przeczytaj te wskazówki, które ułatwią mu czytanie ze zrozumieniem.

Czytanie nie zawsze jest „mocną stroną” dzieci, ale jest bardzo ważne w nauce. Maluchy muszą czytać i robić to ze zrozumieniem, aby robić postępy w codziennej nauce. Czytanie to wiedza, dlatego tak ważna jest pomoc dzieciom z trudnościami w uczeniu się.

Dla wielu rodziców zadanie to wcale nie jest łatwe. Ale nie jest niemożliwe i trzeba wiedzieć, jak pomóc, aby dzieci mogły powoli czytać i rozumieć to, co czytają. Nawet jeśli mają problemy z nauką.

Pierwszą rzeczą, o której rodzice muszą pamiętać, jest to, że muszą szanować rytm i zdolności swoich dzieci, ponieważ tylko wtedy będą one w stanie prawidłowo się rozwijać.

Tata czytający dzieciom

Zadawaj pytania, które ułatwią czytanie ze zrozumieniem

Kiedy dziecko czyta, należy zadawać mu pytania dotyczące tego, co czyta. W ten sposób będziesz testować ich zrozumienie tekstu i jego treści. Możesz nawet zadać mu kilka pytań w formie pisemnej. W te sposób dziecko będzie lepiej mogło przemyśleć odpowiedź.

Zapisując pytania możesz odwrócić uwagę dziecka i będzie ono mogło lepiej przemyśleć odpowiedź, nie czując się przytłoczone. Szanuj rytm dziecka i pamiętaj, że jeśli nie wie ono, jak odpowiedzieć na pytanie, po prostu musi wrócić do tej części lektury, aby zapamiętać i lepiej przyswoić informacje.

Zapachy wspomagające pamięć

Kiedy Twoje dziecko uczy się lub czyta coś, co musi zapamiętać na sprawdzian, uczyń to coś bardziej interesującym. Możesz używać zapachu, gdy maluch czyta lub uczy się. W ten sposób później, kiedy poczuje ten konkretny zapach, przypomni sobie, czego się uczył lub co czytał.

W przypadku wielu dzieci określony zapach może pomóc im przypomnieć sobie określony moment lub wspomnienie. Kiedy Twoje dziecko przygotowuje się do szczególnie trudnego lub stresującego sprawdzianu, poproś je o użycie określonego zapachu, na przykład określonego balsamu lub perfum.

Kiedy nadejdzie dzień testu, poproś go, aby użyło tego samego zapachu, którego używało podczas nauki. Może to pomóc mu zapamiętać materiał.

Kącik do czytania

Ważne jest, aby Twoje dziecko nie czuło, że czytanie jest obowiązkiem, bo wtedy nie będzie chciało mu się tego robić lub będzie je traktować, jak coś odgórnie narzuconego. Nikt nie lubi rozkazów, Twoje dziecko nie jest wyjątkiem.

W tym sensie o wiele bardziej praktyczne i pożyteczne jest przekonanie dziecka, że ​​czytanie to czas relaksu, rozwoju osobistego, a zwłaszcza czasu wolnego.

Aby to zrobić, przygotuj w domu specjalny kącik, w którym Twoje dziecko będzie mogło spokojnie usiąść i czytać samodzielnie lub z kimś. Możesz nawet dostosować go tak, aby był jego cichym kącikiem do nauki, w którym nikt mu nie przeszkadza.

Stół, poduszki na podłodze, wygodne krzesło, książki na półkach, wystarczająco dużo naturalnego i sztucznego światła, aby czytanie było przyjemne… Zastanów się, jak urządzić ten kącik, aby Twoje dziecko mogło z niego regularnie korzystać.

Pisanie streszczeń

Pisanie streszczeń może być trudne, zwłaszcza dla dzieci ze specjalnymi potrzebami lub trudnościami w uczeniu się. Ta strategia może pomóc dziecku nie poczuć się przytłoczonym książką, pomagając zapamiętać ją rozdział po rozdziale.

Najlepiej byłoby, gdybyś miał kilka arkuszy papieru w linie, aby stworzyć spersonalizowany notatnik. Chociaż możesz również kupić notatnik, który będzie służył tylko do pisania streszczeń książek lub zapisywania tego, czego dziecko się nauczyło.

Za każdym razem, gdy Twoje dziecko skończy czytać rozdział, poproś je o napisanie jednego lub dwóch zdań, aby opisać, co się stało. Niech przeczyta, co napisało o poprzednich rozdziałach zanim zacznie nowy. Pomoże mu to przypomnieć sobie, co dzieje się w książce.

Rodzice czytający dziecku

Kiedy Twoje dziecko skończy ostatni rozdział, poproś je, aby napisało kilka zdań opisujących zakończenie książki. Kończy się to pełnym podsumowaniem, które pomoże mu zrozumieć i zapamiętać wszystko, co przeczytało. Dziecko poczuje się bardzo pewne siebie, ponieważ będzie w stanie zapamiętać lekturę i podzielić się uzyskanymi z niej informacjami.

Porozmawiaj z Twoim dzieckiem, aby pomóc mu zrozumieć czytanie

Porozmawiaj z Twoim dzieckiem o głównych problemach, które pojawiają się, gdy siada do czytania. Co jest trudniejsze? Co go rozprasza? Jak znaleźć sposoby na powstrzymanie tego, co go rozprasza?

Po uzgodnieniu pomysłów, które sprawią, że czytanie będzie bardziej produktywne, zawrzyj z dzieckiem umowę, która będzie wdrażać uzgodnione strategie. Dlatego za każdym razem, gdy strategia zostanie pomyślnie wdrożona, daj mu punkty w ramach nagrody.

Mamy nadzieję, że te pomysły, które mają na celu pomoc dzieciom z trudnościami w czytaniu ze zrozumieniem będą dla Ciebie przydatne i że zastosujesz je w praktyce w domu z Twoimi dziećmi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.