Wrodzone talenty dziecka: jak je rozwinąć?

Wrodzone talenty dziecka: jak je rozwinąć?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia, 2019

W tym artykule przedstawimy 8 wskazówek dla rodziców, którzy chcą zmaksymalizować potencjał dziecka i pomóc mu rozwinąć jego wrodzone talenty.

Dzieci mają wiele kreatywnych zdolności i potencjału, które zasługują na odkrycie i stymulację.

W rzeczywistości jednym z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o wrodzone talenty dziecka, jest wspieranie kreatywnej edukacji. Powinno to dotyczyć zarówno zajęć dziecka w szkole, jak i w domu.

W dzieciństwie wrodzone talenty i potencjał dziecka mogą nie być w pełni rozwinięte lub nie być w swobodnie wyrażane. Dlatego ważne jest, aby stymulować ich rozwój od najmłodszych lat.

Jako matka Twoim zadaniem jest zachęcać Twojego malucha tak bardzo, jak tylko możesz, aby odkrył swoje wrodzone talenty. Można to zrobić poprzez gry, zajęcia w domu, spacery na świeżym powietrzu, muzykę, piosenki, tańce, opowieści itp.

Należy pamiętać, że rozwój pewnych umiejętności jest związany ze strukturami genetycznymi. Mózg dziecka jest plastyczny, szczególnie we wczesnych stadiach życia, dlatego młody człowiek może nauczyć się każdej umiejętności.

Talent to uprzywilejowany tryb rozwoju. To potencjał, który należy odkryć i wzmocnić dzięki zaangażowaniu i zdolnościom, które następnie zostaną przekształcone w umiejętności i kompetencje.

8 wskazówek, które pomogą rozwinąć wrodzone talenty Twojego dziecka

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozwinąć wrodzone talenty dziecka:

1. Opowiadaj mu historie i opowieści

Czytanie opowiadań dzieciom stanowi ważne źródło, z którego mogą czerpać, aby rozwinąć swoją wyobraźnię.

Ponadto dzięki historiom dzieci mogą odkrywać wyjątkowe miejsca, fantastyczne postacie i nauczyć się, że ich wyobraźnia nie ma granic.

Dziecko maluje

Ta aktywność pomaga im odkryć przyjemność, która płynie z opowiadania i tworzenia historii. Może również służyć rozwijaniu umiejętności pisania i opowiadania.

2. Razem śpiewajcie lub słuchajcie muzyki

Tworzenie i słuchanie muzyki to świetne sposoby na naukę wyrażania siebie. Muzyka przyczynia się również do rozwoju zdolności intelektualnych i emocjonalnych.

3. Baw się z dzieckiem

Kształtowanie umiejętności współpracy jest ważne i powinno być promowane w środowisku rodzinnym. Poświęć czas na rozwinięcie wrodzonych zdolności dziecka poprzez gry i inne formy rozrywki.

4. Pozwól dziecku rysować

Rysowanie to wspaniały sposób, by rozwinąć wrodzone talenty dziecka. Stanowi także sposób na wyrażanie emocji i pomaga dziecku zrozumieć świat.

Zachęć dziecko do tego kreatywnego zajęcia poprzez warsztaty i ciekawe ćwiczenia. Dziecko zyskuje pewność siebie i rozwija swoje wrodzone talenty już od pierwszych rysunków.

„Każdy jest utalentowany, ponieważ każdy człowiek ma coś, co pragnie wyrazić”.
-Brenda Ueland-

5. Naucz dziecko zdrowo się odżywiać

Zdrowa dieta może wpływać na zdolności intelektualne dziecka. Rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych jest bardzo ważne, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było utalentowane.

Upewnij się, że żywność, którą podajesz dziecku zawiera wszystkie podstawowe składniki odżywcze, które mogą zaspokoić jego potrzeby energetyczne i metaboliczne oraz strukturalne i psychologiczne.

6. Doceniaj wiedzę dziecka, słuchaj go

Ważne jest, aby zwracać uwagę na czynności, które preferuje Twoje dziecko. Warto także zwrócić uwagę na to, które sposoby wyrażania siebie sprawiają, że dziecko czuje się komfortowo.

Kiedy zauważysz wrodzone talenty swojego dziecka, daj mu przestrzeń do rozwoju i nauki przez doświadczenie.

7. Zaangażuj dziecko w obowiązki domowe

Zaangażowanie dziecka w obowiązki domowe uczyni je odpowiedzialnym i zdyscyplinowanym człowiekiem. Dlatego ważne jest, aby rodzice zachęcali dzieci do angażowania się w zadania domowe od najmłodszych lat.

Mama i dziecko grają na gitarze - wrodzone talenty dziecka

8. Spędzaj czas na świeżym powietrzu, spacerując i bawiąc się na łonie natury

Ważne jest, aby dzieci spędzały czas na świeżym powietrzu. Przebywanie na zewnątrz daje im wiele ważnych korzyści.

Oprócz tego, że zabawa na świeżym powietrzu pomaga rozwijać wrodzone talenty, ma pozytywne skutki także dla rozwoju fizycznego, społecznego, emocjonalnego i duchowego Twojego dziecka.

Przebywanie na zewnątrz również stymuluje rozwój mózgu. Pomaga tworzyć nowe połączenia w ważnych obszarach mózgu.

Podsumowując, dzieci mają w sobie wrodzone talenty od chwili narodzin. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci rozwinąć te umiejętności.

Nadszedł czas, aby zastosować te wskazówki w praktyce i pomóc dziecku w osiągnięciu jego potencjału!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giraldo, E. E. P. (2012). Descubrir talentos en educación básica primaria: una obligación docente. Uni-pluriversidad, 12(3), 75-86. https://revistas.udea.edu.co/index.php/unip/article/view/15159
  • Novillo, S. M. (2018). Educar el talento: Guía para desarrollar nuevas habilidades en jóvenes y niños. Editorial AMAT.
  • Feldhusen, J. F. (1995). Identificación y desarrollo del talento en la educación (TIDE). Revista Ideacción, 4, 1-4.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.