Sposoby oszczędzania pieniędzy dla rodziców - 12 wskazówek

Sposoby oszczędzania pieniędzy dla rodziców - 12 wskazówek
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Oszczędność jest bardzo trudna, kiedy rodzina się powiększa i mamy nowego jej członka. Niezbędne jest posiadanie dodatkowej gotówki, która pomoże w sytuacjach kryzysowych. Dlatego przedstawiamy kilka wskazówek na sposoby oszczędzania pieniędzy specjalnie dla świeżo upieczonych rodziców.

Narodziny dziecka w każdej rodzinie powoduje duże zmiany, zaczynając od dziennych rytuałów, po nawyki żywieniowe, a nawet wygląd całego domu. Do tego dochodzi oczywiście rodzinny budżet. Z tego powodu stworzyliśmy artykuł, w którym przedstawimy kilka cennych wskazówek na sposoby oszczędzania pieniędzy dla rodziców.

Generalnie, aby zwiększyć środki pieniężne i jednocześnie zminimalizować wpływ dziecka na finanse gospodarstwa domowego, trzeba być niezwykle kreatywnym i zorganizowanym.

Twoja rodzina powinna mieć oszczędności przeznaczone na niespodziewane wydatki, które są zbyt częste właśnie u najmłodszych.

Najbardziej przydatne wskazówki na sposoby oszczędzania pieniędzy przez rodziców

1. Karm piersią swoje dziecko

Karmienie piersią to nie tylko najlepsza opcja odżywiania Twojego dziecka. Pozwoli Ci również zaoszczędzić pieniądze, szczególnie podczas pierwszego roku życia Twojego malucha.

2. Zrezygnuj z odpłatnej opieki nad dzieckiem

Jednym z największych wydatków jest opłacanie opiekunki, niani lub żłobka. Jednym ze sposobów oszczędzania na opiece nad dzieckiem jest to, aby jeden z rodziców pracował z domu, jeśli to możliwe.

Jeśli któryś z rodziców znajdzie sposób na pracę z domu, będzie mógł kontrolować potrzeby swoich dzieci bez rezygnacji z dochodów. To nie tylko przyniesie korzyści domowemu budżetowi, ale również da szansę na przeżywanie każdej chwili ze swoimi dorastającymi dziećmi.

Sposoby oszczędzania pieniędzy, tata w domu

3. Zbędne zakupy

Najprawdopodobniej jest bardzo kuszące, aby zakupić wszystko, czego dziecko może potrzebować, jednak czasami lepiej jest trochę poczekać.

Gdy dziecko się urodzi, każda z mam będzie miała lepsze wyobrażenie o śliniakach, smoczkach i pieluszkach. Łatwiej będzie dokonać zakupów wedle potrzeby i upodobań naszego Maleństwa.

4. Czas na wózek

Wybierając wózek zadbaj o szczegóły i funkcjonalność. Wózek, który możesz dostosować w miarę wzrostu dziecka. W ten sposób duży wydatek będzie Ci służył na dłużej.

Są też wózki, które mogą spełniać zadanie łóżka i siedzonka. Chociaż mogą one być drogie, te produkty wielokrotnego użytku prowadzą do oszczędności na dłuższą metę.

5. Zakupy? Nie tylko w jednym miejscu

Przed zakochaniem się w dziecięcym produkcie sprawdź ceny innych marek i sklepów. Upewnij się także, jakie oferty mają sklepy internetowe. Wybierając najlepszą ofertę zaoszczędzisz na produktach, których potrzebujesz.

“Oszczędzanie to także wiedza, kiedy wydać pieniądze”

6. Gotuj w domu

Kiedy rozpoczniesz powiększanie diety swojego Maluszka, unikaj kupowania gotowego jedzenia dla niemowląt i przygotuj je w domu

Gotuj warzywa w wodzie, używaj robotów kuchennych lub blendera do robienia pysznych kompotów i przecierów.

Może zajmie to trochę więcej czasu, jednak Twój wysiłek będzie warty dużo więcej!

7. Użyj swojej kreatywności, aby zorganizować i udekorować swój dom

Poświęć trochę czasu na projekty “DIY” – zrób sam. Znajdziesz setki pomysłów w sieci. Udekorujesz sypialnię Twojego dziecka, zrobisz zabawkę, a nawet dowiesz się więcej o pysznym, domowym jedzeniu.

Dodatkowo angażowanie Malucha w projekt kreatywnego rzemiosła to również świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Dzięki kilku tanim i prostym materiałom możesz zrobić prawdziwe dzieło sztuki.

Sposoby oszczędzania pieniędzy, czyli kreatywna mama w domu

8. Z rozwagą wybieraj, co kupujesz

Chociaż może wydawać się to oczywiste, nie jest tak do końca. Prawdą jest, że jest to jedna z najtrudniejszych porad dotycząca oszczędzania pieniędzy, a tak łatwo można ją zastosować w domu z nowym dzieckiem.

Nawet jeśli odczuwasz nieogarniętą pokusę kupienia każdego uroczego stroju lub zabawki w sklepie dla swojego dziecka, zatrzymaj się i zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz?

Czasami emocje związane z zostaniem rodzicem mogą zaciemnić rzeczywistość. Dzieci dorastają tak szybko, że mogą nawet nie nosić wszystkich ubrań, które im zakupisz.

Podczas zakupów zachowaj spokój i unikaj niepotrzebnych wydatków!

9. Regularne badania lekarskie

Regularne badania kontrolne to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i uniknięcia infekcji.

Utrzymanie zdrowia całej rodziny może zmniejszyć ryzyko choroby, która bez wątpienia przynosi nieoczekiwane wydatki.

10. Na kolejny raz

Jeśli planujesz więcej niż jedno dziecko, dobrym pomysłem będzie przechowanie rzeczy do kolejnego użytku.

Zadbaj więc o rzeczy swojego malucha, w ten sposób będzie można je wykorzystać przy następnym dziecku. Brak dodatkowych wydatków to oszczędność, po co płacić 2 razy?

11. Wybierz jakość

Jeśli zamierzasz wydawać pieniądze na produkty dla siebie i swojej rodziny, upewnij się, że są to produkty jakościowe i trwałe. Tanie, ale źle wykonane są fałszywą ekonomią.

Kupowanie przedmiotów unisex, które mogą być używane przez młodszego brata lub siostrę w przyszłości, to kolejny dobry sposób na oszczędzanie.

12. Sposoby oszczędzania pieniędzy – siła kuponów i promocji

Wiele czasopism, gazet i stron internetowych oferuje kupony rabatowe na produkty, z których korzystasz na co dzień. Wykorzystuj w pełni oferty i wyprzedaże, aby uzyskać najlepsze ceny na rzeczy, których potrzebujesz dla swojego dziecka.

Dlaczego nie podzielić się poradami na sposoby oszczędzania pieniędzy z innymi nowymi rodzicami?

Wiedząc, jak oszczędzać i zarabiać pieniądze, dajesz swoim dzieciom przykład dobrej dyscypliny finansowej.

Spraw, aby zarządzanie pieniędzmi było dobrym nawykiem dla całej rodziny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.