Karmienie piersią - same zalety dla mamy i dziecka

Karmienie piersią - same zalety dla mamy i dziecka
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy omówić niektóre z wielu korzyści zdrowotnych wynikających z cudu natury jakim jest karmienie piersią, zarówno dla matek jak i ich dzieci.

Wiele matek nie może się często decydować między naturalną metodą jaką jest karmienie piersią a użyciem mleka modyfikowanego. Ponadto, niektóre matki nie mogą karmić piersią z różnych powodów i nie powinny czuć się winne z tego powodu.

To, czy zdecydujesz się na karmienie piersią, jest osobistym wyborem, który powinnaś podjąć sama w oparciu o Twoje wartości i sytuację zdrowotną.

Jest jednak oczywiste, że karmienie piersią ma wiele zalet zarówno dla matki jak i dziecka.

Niektóre matki karmią piersią swoje dzieci od urodzenia, ponieważ znają wszystkie korzyści oferowane przez ten, naturalny pokarm.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego karmienie piersią jest dobre dla Twojego dziecka i dla Ciebie!

Mleko matki dostosowuje się do potrzeb dziecka – karmienie piersią to naturalna metoda

Mleko matki dostosowuje się do potrzeb dziecka i jego potrzeb żywieniowych. Im częściej karmimy dziecko piersią, tym lepsza będzie produkcja pokarmu. Dlatego tak ważne jest, aby niemowlęta jadły wtedy kiedy się głodne. W ten sposób wytwarzana ilość mleka matki jest regulowana krok po kroku.

Niższe ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS)

Zespół nagłej śmierci niemowląt czy inaczej nazywana śmierć łóżeczkowa, to straszna rzeczywistość która doświadcza wiele rodzin na całym świecie. Karmienie piersią zmniejsza szansę SIDS o 50%.

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko choroby

Mleko matki pomaga również zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych takich jak cukrzyca typu 1, celiakia i choroba Crohna. Warto karmić piersią aby uniknąć tych chorób!

Karmienie piersią

Lepsze zdrowie po porodzie dzięki karmieniu piersią

Matka karmiąca piersią szybciej i lepiej dojdzie do zdrowia po porodzie i zagoi blizny po ranach urodzeniowych czy cesarskim cięciu.

Kiedy karmisz swoje dziecko piersią, zwiększa się szansa na szybki powrót macicy do naturalnego rozmiaru. Pomaga to również zmniejszyć ilość traconej krwi.

Podczas karmienia piersią może to nastąpić w sześć tygodni, podczas gdy matki którego zdecydowały się używać mleka modyfikowanego mogą spodziewać się powrotu do zdrowia po dziesięciu tygodniach.

Mocniejsze kości

Kobiety które karmią piersią, mają mniejsze ryzyko wystąpienia osteoporozy po menopauzie. Gdy kobieta jest w ciąży a następnie karmi piersią, jej ciało znacznie szybciej wchłania wapń.

Tak więc, podczas gdy niektóre kości takie jak kręgosłup i biodra mogą być mniej gęste po odstawieniu dziecka, sześć miesięcy później będą silniejsze niż przed ciążą.

Karmienie piersią

Spal więcej kalorii

Kobiety zwykle zyskują kilka kilogramów podczas ciąży, które potem trudno jest stracić.

Ale podczas karmienia piersią, dodatkowe kalorie są spalane każdego dnia. Dzięki zrównoważonej diecie powrót do wagi sprzed ciąży nie będzie zbyt trudny. Średnio, poprzez karmienie piersią można spalić 500 dodatkowych kalorii dziennie.

Wszystko to może pomóc w powrocie do poprzedniej wagi, ale tylko wtedy, gdy jesteś sumienna w utrzymaniu zdrowego stylu życia, tak aby wspierać utratę wagi.

Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej

Depresja poporodowa to przypadłość, na którą cierpi wiele kobiet po porodzie. Mogą one zacząć postrzegać wszystko jako emocjonalne odcienie szarości.

Emocjonalnie zdrowa kobieta będzie w stanie z tym walczyć. Dodatkowo, karmienie piersią wytwarza oksytocynę, która pomaga utrzymać stabilny poziom hormonów.

Utrzymywanie hormonów na stabilnym poziomie odpędzi depresję poporodową na dystans.

Mamy nadzieję, że udało Ci się odkryć wiele korzyści płynących z karmienia piersią, zarówno dla matki jak i dziecka.

Pamiętaj jednak, że decyzja wyboru pomiędzy karmieniem piersią a mlekiem modyfikowanym to osobista i indywidualna sprawa każdej mamy. Pozwól aby Twój instynkt zadecydował o najlepszym wyborze dla Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.