Rzeczy które należy kupić przed pojawieniem się noworodka

Rzeczy które należy kupić przed pojawieniem się noworodka

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2018

Lista odzieży i rzeczy do kupienia przed przyjściem na świat noworodka może wydawać się nieskończona. Dlatego rodzice powinni ustalać priorytety tego, czego będą potrzebować i według nich organizować zakupy już w czasie ciąży.

Rodzice, którzy po raz pierwszy będą mieli dziecko, często stają przed dylematem, które rzeczy należy kupić i gdzie to zrobić. Pomiędzy szczęściem a lękiem doświadczają oni karuzeli emocji, mając nadzieję, że wszystko uda się zrobić dobrze.

Oto kilka porad na temat tego, co kupić noworodkowi.

Ważne jest posiadanie wszystkich niezbędnych rzeczy potrzebnych do przyjęcia dziecka w domu i dalszej opieki.

Kupowanie rzeczy dla maluszka może być również terapeutyczne dla rodziców. Odciąga ich to od zmartwień i pozwala im skoncentrować się na miłym oczekiwaniu na przyjście na świat dziecka.

W tym artykule podzielimy się z Tobą listą dobrych artykułów i akcesoriów, które będą Ci potrzebne, aby być w pełni gotową na pojawienie się Twojego dziecka.

Jakie rzeczy są niezbędne w dniu narodzin dziecka?

Rzeczy dla noworodka

Pytając o to, ile produktów warto kupić noworodkowi, należy zwrócić uwagę na rzeczy, które będą konieczne w dniu narodzin.

Szpital nie jest wyposażony we wszystko, czego potrzebujesz, a Twój pobyt będzie prawdopodobnie dość krótki. Dlatego należy pamiętać o następujących produktach:

Jednorazowe pieluszki

Rodzice powinni wziąć pod uwagę fakt, że noworodek zużywa bardzo dużą ilość pieluszek. Średnio maluch zabrudzi od 9 do 12 pieluszek dziennie.

Zaleca się rodzicom zabranie wystarczającej ilości pieluszek na cały pobyt w szpitalu (minimum 2 dni).

Koc bawełniany lub wełniany

Jest to ważny artykuł, przy zakupie którego należy zwrócić szczególną uwagę. Upewnij się, że jest wykonany z hipoalergicznych materiałów.

Body

Idealne ubrania dla dzieci to body. Okrywają one całe ciało i utrzymują je w idealnej temperaturze.

Wysoce wskazane dla dziecka są body wykonane z bawełny. Mogą im towarzyszyć małe czapeczki i skarpetki. Weź co najmniej 3 sztuki takich ubranek do szpitala.

Chusteczki nawilżane

Ten produkt jest prawą ręką każdego rodzica. Są niezwykle poręczne nie tylko jeśli chodzi o zmianę pieluch ale także o wiele innych zadań.

Jak mówiliśmy wcześniej, będziesz zmieniać pieluszkę dziecku około 10 razy na dobę, dobrze jest więc mieć do tego co najmniej 40 wilgotnych chusteczek.

Wszystkie rzeczy niezbędne na przyjście dziecka na świat i dalszej opieki nad nim powinny być wcześniej naszykowane. To bardzo ważne.

Mleko modyfikowane

Idealnie byłoby gdyby, pierwszym pokarmem dziecka było mleko z piersi. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy matka nie produkuje pokarmu przez kilka pierwszych dni po porodzie.

Mimo, że nie jest to częste zjawisko, warto być przygotowanym i dołożyć puszkę mleka modyfikowanego do swojej torby którą zabierzesz na poród. Weź tyle, aby wystarczyło na dwie butelki.

Fotelik samochodowy

Kiedy spędzisz w szpitalu dostatecznie dużo czasu i Twój lekarz wyrazi na to zgodę, czas wracać do domu.

Bezpieczeństwo dziecka staje się priorytetem, dlatego podczas pierwszej podróży samochodem należy je wygodnie usadowić w specjalnym fotelu na tylnym siedzeniu.

Matka powinna siedzieć obok dziecka aby reagować na jego ewentualne potrzeby.

W domu, pokój dziecięcy powinien być przygotowany do opieki nad dzieckiem tak, aby ułatwiać wykonywanie codziennych zadań rodzicom. Czasami pojawiają się wątpliwości, ile rzeczy warto kupić po urodzeniu dziecka.

Ogólnie rzecz biorąc, produkty dla dzieci są drogie. Dlatego rodzice powinni nadać priorytet temu czego potrzebują.

Oto krótka lista ważnych rzeczy które trzeba kupić dla twojego nowo narodzonego dziecka:

Wyposażenie pokoju

 • Kołyska
 • 3 zestawy pościeli do kołyski
 • Ochraniacz na materac
 • Wanienka i akcesoria do kąpieli niemowlaka
 • Specjalne poduszki do karmienia
 • Poduszka dla noworodka
 • Kolorowa zabawka nad łóżeczko
 • Lampka nocna
 • Niania elektroniczna
Rzeczy dla noworodka

Inne przybory których będziesz używać

 • Sterylizator do butelek
 • Specjalna szczotka do czyszczenia butelek

Rzeczy potrzebne na spacerze

Wszyscy rodzice chcą iść na spacer ze swoimi dziećmi. Ta aktywność wymaga specjalnych artykułów, takich jak:

 • Wózek, najlepiej z parasolką
 • Torba na ubranka na zmianę, pieluchy i butelki

Higiena osobista noworodka – jakie produkty należy kupić?

Istnieją różne produkty higieniczne, które są dostępne dla niemowląt. Dobrze jest najpierw kupić tylko to, co jest absolutnie niezbędne ponieważ nie wiesz, jak zareaguje na dany produkt delikatna skóra twojego dziecka.

Polecamy zaopatrzyć się w:

 • Neutralne mydło (najlepiej szare)
 • Szampon dla noworodków
 • Chusteczki nawilżane
 • Bawełniane waciki
 • Patyczki do uszu
 • Specjalne nożyczki do paznokci
 • Krem dla niemowląt

Wszystkie wymienione produkty są niezbędne. Oprócz tego należy pamiętać o tym, że Twoje dziecko będzie wymagało częstych zmian odzieży.

Jest wiele rzeczy które rodzice muszą kupić, dlatego zaleca się rozpoczęcie zakupów odpowiednio wcześniej aby być gotowym na pojawienie się noworodka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.