Ubrania dla noworodka – kilka zasad podczas robienia zakupów

Ubrania dla noworodka – kilka zasad podczas robienia zakupów

Ostatnia aktualizacja: 17 lipca, 2018

Jeśli termin porodu zbliża się wielkimi krokami, nadszedł czas, aby kupić odpowiednie ubrania dla noworodka. Wiele przyszłych matek wpada w przesadę i kupuje wiele rzeczy, z których ostatecznie mają niewielki lub żaden pożytek. Aby nie dopuścić do tego, przeczytaj nasze porady, jak wybrać ubrania dla noworodka.

Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że dzieci rosną bardzo szybko. W rzeczywistości podwajają swoją masę urodzeniową w ciągu 5 miesięcy i potrajają ją do czasu swoich pierwszych urodzin.

Mając to na uwadze, staraj się nie kupować więcej, niż potrzebujesz. Postaraj się zachować równowagę. W przeciwnym razie użyjesz każdego ubrania tylko raz (jeśli w ogóle!).

Ponadto, nie zapomnij, że przyjaciele i rodzina prawdopodobnie dadzą Ci ubrania dla noworodka tuż przed porodem lub zaraz po nim. Większość prezentów odzieżowych, które otrzyma Twoje dziecko, prawdopodobnie będzie w rozmiarze dla noworodka.

Aby nie kupować przedmiotów, których nie potrzebujesz, weź pod uwagę wymiary dziecka i przybliżoną masę urodzeniową. W ich oszacowaniu pomoże Ci Twój ginekolog. Kupuj ubrania dla noworodka odpowiednio do tych wymiarów.

Ubrania dla noworodka - kobieta w ciąży układa ubrania


Na co zwrócić uwagę wybierając ubrania dla noworodka?

Ubrania dla noworodka, które wybierzesz, powinny być łatwe do zakładania i zdejmowania. Noworodki często stają się kapryśne podczas ubierania, jeśli odzież trzeba zdejmować przez głowę. Zamiast wybierać ubrania wyłącznie na podstawie skali „słodkości” lub marki, celuj w odzież, która zapewni dziecku komfort. Twój maluch nie będzie wiedział nic o byciu stylowym i nie będzie dbał o noszenie modnych strojów.

Szukaj ubrania z zatrzaskami lub guzikami przyszytymi na całej długości ubranka. W ten sposób wszystko, co będziesz musiała zrobić podczas przebierania dziecka, to położenie go na wierzchu ubranka, włożenie jego rąk i nóg w otwory i zapięcie zatrzasków lub guzików. Twoje dziecko będzie o wiele szczęśliwsze, kiedy nie będziesz musiała zakładać mu stroju przez głowę.

Istnieją również piżamy i spodnie, które mają zatrzaski przy nogawkach, dzięki czemu można zmienić pieluszkę bez konieczności rozbierania dziecka. Są też bluzy, t-shirty i piżamy, które krzyżują się na piersi. To także bardzo praktyczne opcje.

Niektóre szpitale zalecają, aby ubrania dla noworodka, które będą używane przez pierwsze dni po porodzie, były białe. Pozwoli to uniknąć niekorzystnych reakcji na barwniki zawarte w kolorowych tkaninach.

Ubrania dla noworodków nie powinny mieć zamków błyskawicznych, dużych aplikacji, cienkich gumek, pasków ani sznurówek. Mogą być niewygodne lub powodować otarcia u dziecka.

Wybierając ubrania dla noworodka, powinnaś zwrócić uwagę także na tkaniny. Ubrania, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, powinny być wykonane w 100% z bawełny. O ile to możliwe trzymaj się z dala od włókien syntetycznych, zwłaszcza jeśli będą dotykały skóry Twojego maluszka.

Obecnie istnieje wiele marek odzieżowych, które sprzedają ekologiczne ubrania dziecięce pod hasłem „bio cotton” (bawełna ekologiczna). Rozważ tę opcję!

Jeśli decydujesz się na wełnę, upewnij się, że trzymasz się z dala od szorstkich ubrań lub materiałów, z których łatwo wychodzą luźne włókna. Twoje dziecko może wdychać te małe włosy i z tego powodu mieć problemy z oddychaniem. 100% wełna merino to najlepsza opcja.

Dobrym sposobem na uniknięcie alergii jest pranie odzieży dziecka neutralnym mydłem. Możesz nawet tak jak nasze babcie, użyć starodawnego mydła, wytwarzanego z przetworzonego oleju.

Ubrania dla noworodka - stopy dziecka


Ubrania dla noworodka urodzonego w lecie

Miesiące letnie mogą być bardzo gorące, szczególnie dla noworodków. Pamiętaj, że noworodki nie potrafią dobrze regulować temperatury ciała.

Należy pamiętać, że często mają one zimne stopy. To nie jest powód do zmartwień. W rzeczywistości, wbrew powszechnej opinii, nie ma potrzeby, aby latem zasłaniać stopy dziecka. Unikaj nadmiernego ubierania noworodka. Noworodki się nie pocą, więc nie można ich przegrzewać.

Dobrym pomysłem jest również posiadanie bawełnianych czapeczek i lekkich koców, których możesz użyć, wchodząc do klimatyzowanych budynków.

Ubrania dla noworodka, które przydadzą się w lecie to m.in.:

 • Bawełniane śpioszki
 • Komplety koszulek i szortów
 • Letnie sukienki
 • Sukienki z krótkim rękawem
 • Lekkie letnie czapki
 • Lekkie prześcieradła do łóżeczka
 • Dżersejowe dzianiny lub muślinowe koce

Co mam kupić, jeśli spodziewam się dziecka zimą?

Nawet jeśli Twoje dziecko urodzi się w miesiącach zimowych, powinnaś być ostrożna, aby nie ubierać go zbyt grubo. Oczywiście, musi być mu ciepło. Należy jednak pamiętać, że nagłe zmiany temperatury nie są korzystne dla noworodków.

Nie zapominaj także, że często będziesz musiała być przygotowana na spędzanie czasu na świeżym powietrzu (zimno), a także w pomieszczeniach zamkniętych (ogrzewanych) podczas tej samej wycieczki. Upewnij się, że masz dla dziecka coś ciepłego, co możesz łatwo założyć i zdjąć. W ten sposób, bez względu na to, gdzie jesteś, możesz utrzymać odpowiednią temperaturę swojego maleństwa.

Ważne jest również utrzymywanie ciepła podczas zmiany pieluchy. Aby szybciej zmienić pieluszkę, wybierz spodnie, które mają zatrzaski na nogawkach lub elastyczne paski.

Unikaj jednoczęściowych kombinezonów, które wymagają całościowego zdjęcia podczas zmiany pieluchy. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to całkowite rozbieranie dziecka za każdym razem, gdy musisz zmienić mu pieluchę, szczególnie gdy jest zimno.

Jeśli masz zamiar przebywać na dworze, a temperatura jest niska, pamiętaj o założeniu dziecku czapki.

Jeśli dzień jest wietrzny, powinnaś założyć osłonę przeciwdeszczową na wózek dziecka, gdy wychodzisz z nim na zewnątrz.

Na liście zakupów dla noworodka urodzonego zimą nie powinno zabraknąć rzeczy takich jak:

 • bawełniane śpiochy z długimi rękawami
 • zestawy koszulek z długim rękawem i spodniami
 • ciepłe bawełniane dzianiny
 • skarpetki i botki
 • ciepła kurtka
 • ciepłe koce

Rada na zakończenie…

Jeszcze raz pamiętaj, że małe dzieci mają trudności z regulacją temperatury ciała. Mają niski poziom tkanki tłuszczowej i poruszają się bardzo mało. Dobra zasada polega na tym, aby zawsze nakładać na dziecko jedną warstwę ubrań więcej niż masz na sobie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.