Spanie dziecka w łóżku rodziców: czy to dobry pomysł?

Spanie dziecka w łóżku rodziców: czy to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 18 lutego, 2019

Spanie dziecka w łóżku rodziców rodzi wiele kontrowersji. W rzeczywistości trudno jest znaleźć profesjonalistów, którzy zgadzają się co do najlepszego sposobu snu. Czasami korzyści z dzielenia łóżka nie zawsze uzasadniają koszty dla rodziców, którzy muszą poświęcić takie aspekty, jak prywatność, a przede wszystkim wypoczynek.

Jeśli nie masz pewności co do tego, jaki powinien być standard snu, zalecamy zawarcie umowy z partnerem. Jeśli zdecydujesz się na spanie dziecka w Waszym łóżku, pamiętaj, że zawsze będziesz musiała zaspokoić potrzeby dziecka, a nie tylko Twoje.

Czy dobrym pomysłem jest spanie dziecka w łóżku rodziców?

W trakcie dorastania spanie dziecka w łóżku rodziców może stać się trudnym nawykiem do zniwelowania. W rzeczywistości wiele dzieci zaczyna spać we własnym łóżku przez kilka lat i po pewnym czasie zdają sobie sprawę, że sen z rodzicami bardziej się im podoba.

Dzielenie łóżka może być korzystne dla matek karmiących piersią, ponieważ nie będzie konieczne wstawanie z łóżka w celu nakarmienia dziecka.

W związku z tym przejście od chwili rozbudzenia do ponownego snu będzie znacznie mniej zauważalne. Nie ma nic równie pocieszającego jak śpiące dziecko leżące na piersi swojej matki.

Aby podjąć decyzję, powinnaś najpierw przekonać się na własnej skórze, czy spanie dziecka w łóżku rodziców jest dobre. Więc tak, może to dobry pomysł. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to wygodne dla pary lub malucha, dziecko nie powinno spać w tym samym łóżku, co rodzice.

Krótko mówiąc, ważne jest, aby podjąć najlepszą decyzję dla całej rodziny i postępować właściwie. Należy brać pod uwagę interesy wszystkich zaangażowanych w nią osób. Jest to decyzja osobista i wybór, który jest na tyle elastyczny, aby go zmienić, jeśli to konieczne.

Dziecko śpiące pomiędzy rodzicami

Korzyści spania dzieci w łóżku rodziców

To są główne zalety spania dzieci w łóżkach rodziców:

1. Synchronizuje czas snu

Matki są głęboko związane z dziećmi, często do tego stopnia, że spanie razem może powodować synchronizację cyklu snu.

2. Ułatwia karmienie piersią

Dzielenie łóżka z dzieckiem jest bardzo wygodne dla mam, głównie dlatego, że nie muszą wstawać w nocy, aby karmić piersią. Ponadto korzystne jest to dla utrzymywania produkcji mleka, hamowania owulacji i pomagania dziecku przybierania na wadze.

“Ważne jest podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka. Decydując się na to pozwalasz, aby Twoje serce wywędrowało z Twojego ciała na zawsze.”

-Elizabeth Stone-

3. Poprawia sen

Niemowlęta, które śpią z matkami i piją mleko z ich piersi, spędzają mniej czasu w głębszych etapach snu. Podobnie uważa się, że lekki sen jest fizjologicznie bardziej odpowiedni i bezpieczniejszy dla niemowląt.

Ruchy matki i zapachy pobliskiego mleka z jej piersi przyczyniają się do tego, że dziecko pozostaje w lżejszym śnie i przez dłuższy czas.

Problemy związane ze spaniem dziecka wraz z rodzicami

Następnie wyjaśnimy wady, które wynikają z pozwalania dzieciom spać w łóżkach rodziców:

1. Momenty prywatności

Po porodzie wznowienie stosunków seksualnych może być trudne dla niektórych par. Jeśli rodzice zdecydują się dzielić łóżko z dzieckiem, może to wpłynąć na ich prywatność. Ta sytuacja stanowi dodatkową przeszkodę w ich rozwoju seksualnym.

2. Nagła śmierć

Głównym ryzykiem spania z dzieckiem w tym samym łóżku jest uduszenie. Albo przez rodziców, mimowolnie podczas snu, albo przez element łóżka, taki jak poduszki lub prześcieradła.

Z drugiej strony istnieje również niebezpieczeństwo upadku z łóżka lub, między innymi, hipertermii, jeśli dziecko jest za mocno przykryte.

Brytyjskie badanie wykazało, że niemowlęta w wieku poniżej 3 miesięcy śpiące w łóżku rodziców mają 5 razy większą szansę na zgon z powodu zespołu nagłej śmierci niemowląt.

Mama śpiąca z dzieckiem

3. Wpływ na autonomię dziecka

Jeśli chodzi o autonomię dzieci i dobry rozwój psycho – emocjonalny, najlepiej jest nauczyć malucha spać w samotności od urodzenia, we własnym łóżku. W przeciwnym razie trudno będzie oddzielić je od rodziców na dłuższą metę.

Wreszcie, pamiętaj, że to ostatecznie decyzja pary. Dzielenie łóżka ma pewne zalety, ponieważ tworzy ścisłą więź między dzieckiem a rodzicami, a także ułatwia karmienie.

Jednak, jak widzisz, praktyka ta nie jest całkowicie bezpieczna i ma swoje wady.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Landen, P., Ballesi, M., Uchitel, L., & Freire, M. (2008). Beneficios del masaje terapéutico en bebes prematuros dados de alta de la UCIN. Revista Iberoamericana de Psicomotricidad y Tecnicas Corporales
  • Montserrat Galaa, A. M., & Fortes del Valleb, M. A. (2013). Aprender a dormir. Pediatría de Atención Primaria. https://doi.org/10.4321/S1139-76322013000500004
  • Landa Rivera, L., Díaz-Gómez, M., Gómez Papi, A., Paricio Talayero, J. M., Pallás Alonso, C., Hernández Aguilar, M. T., … & Lasarte Velillas, J. J. (2012). El colecho favorece la práctica de la lactancia materna y no aumenta el riesgo de muerte súbita del lactante: Dormir con los padres. Pediatría Atención Primaria, 14(53), 53-60. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v14n53/revision1.pdf
  • Horsley T, Clifford T, Barrowman N, Bennett S, Yasdi F, Sampson M, et al. (2007). Benefits and harms associated with the practice of bed sharing. Arch Pediatr Ado- lesc Med. 2007;161:237-45.
  • Martin Martin, R., Sanchez Bayle, M., & Teruel de Francisco, M. C. (2017). El colecho en nuestro medio: estudio de casos y controles en las consultas pediátricas de Atención Primaria. Pediatría Atención Primaria, 19(73), 15-21. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322017000100003
  • Rodríguez Villar, V., Moreno, M., & Navío, C. PRACTICANDO EL COLECHO. ASESORAMIENTO DE LA MATRONA. http://www.trances.es/papers/TCS%2005_3_6.pdf
  • Ball, H. L., Hooker, E., & Kelly, P. J. (2000). Parent–infant co‐sleeping: fathers’ roles and perspectives. Infant and Child Development: An International Journal of Research and Practice, 9(2), 67-74. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1522-7219(200006)9:2%3C67::AID-ICD209%3E3.0.CO;2-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.