Korzyści płynące z karmienia piersią – poznaj je sama!

Korzyści płynące z karmienia piersią – poznaj je sama!

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2018

W tym artykule odkryjesz niesamowite korzyści płynące z karmienia piersią. Karmienie dziecka daje wiele korzyści zdrowotnych zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, od odżywiania po rozwój emocjonalny i intelektualny.

Mimo licznych korzyści płynące z karmienia piersią, z których wiele osób zdaje sobie sprawę, mamy dalej często zastanawiają się, czy warto to robić. To temat odwiecznych dyskusji, a każdy ma swój punkt widzenia.

Trwają też dyskusje nad korzyściami, jakie płyną ze spożywania mleka matki. Kilka z nich zostało potwierdzonych naukowo.

Doskonale wiemy, że mleko mamy to najlepszy pokarm, jaki można dać dziecku, póki nie ukończy ono pierwszego roku życia. Mleko mamy zawiera wszystkie składniki odżywcze, których dziecko potrzebuje w pierwszych miesiącach życia. Wzmacnia również jego układ immunologiczny, by łatwiej zwalczało choroby.

Korzyści płynące z karmienia piersią nie są związane jedynie ze składem mleka matki. Bardzo istotny jest również aspekt wzmacniania więzi między Tobą a maluszkiem.

Karmiąc dziecko dajesz mu miłość i życie oraz pod wieloma względami chronisz swój mały skarb i komunikujesz się z nim. Jak już wspomnieliśmy, karmienie piersią jest również dobre dla mamy.

Niektóre mamy mogą zauważyć, że karmienie piersią pozwala im szybciej zrzucić kilogramy, które przybrały w trakcie dziewięciu miesięcy ciąży. Pomaga również zwalczać nadciśnienie i depresję poporodową.

Karmienie piersią

Korzyści płynące z karmienia piersią

Karmienie piersią nie tylko wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne dziecka, ale również wspomaga jego rozwój emocjonalny i intelektualny.

Ponieważ mleko matki jest całkowicie naturalne, nie zostało poddane żadnym procesom obróbki, nie jest przechowywane ani transportowane. Tym samym nie wymaga zużycia energii i pomaga chronić środowisko naturalne.

Istnieje jeszcze kilka innych powodów, które przemawiają za karmieniem dziecka piersią.

Oto korzyści płynące z karmienia piersią w trakcie pierwszych dwóch lat życia zauważalne w zakresie rozwoju dziecka:

  • Mleko mamy to idealny pokarm dla dziecka, bo zawiera wszystkie składniki odżywcze. Wspomaga zdrowy wzrost i rozwój.
  • Mleko mamy pomaga tworzyć i wzmacniać mechanizmy obronne dziecka. Zmniejsza ryzyko zapadnięcia na takie choroby jak: zapalenie oskrzeli, zapalenie jelit, zapalenie ucha, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie opon mózgowych i nagła śmierć łóżeczkowa.
  • W trakcie karmienia piersią możesz dać dziecku czułość i uwagę, które doskonale stymulują noworodka. To podstawa rozwoju, bo zapewnia bezpieczeństwo i wzmacnia Waszą więź.
  • Mleko mamy posiada wysoką zawartość laktozy. Tym samym jest idealnym źródłem energii dla noworodka. Wysoka zawartość witaminy E zapobiega anemii, a wapń wzmacnia kości.
  • Mleko mamy jest łatwe do trawienia, a tym samym wspomaga rozwój flory bakteryjnej w jelitach dziecka. Dzięki temu dziecko będzie chronione przez bakteriami wywołującymi biegunkę.
  • W mleku mamy przenoszone są przeciwciała, które poprawiają stan zdrowia noworodka. Będzie potrzebował mniejszej liczby interwencji lekarskich od dzieci karmionych sztucznymi mieszankami.

Karmienie piersią wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny dziecka

Lekarze polecają karmienie piersią nie tylko ze względu na liczne zalety związane ze składnikami odżywczymi, ale również ze względu na jego nieoceniony wpływ na zrównoważony rozwój dziecka.

Karmienie piersią wspiera również rozwój psychologiczny dziecka, bo zapewnia odpowiednie środowisko do wchodzenia w interakcje.

Położna podtrzymująca dziecko przy piersi karmiącej mamy

Karmienie piersią wpływa bezpośrednio na rozwój centralnego systemu nerwowego dziecka. Tym samym może poprawić zdolności intelektualne malucha. Dzieje się tak, ponieważ mleko mamy zawiera tłuszcze odgrywające kluczową rolę w rozwoju neurologicznym.

Karmienie piersią zapewnia stymulację i kontakt z ciałem mamy, które są istotne w procesie rozwoju malucha. Karmienie staje się przeżyciem, które pomaga uczyć się bazując na interakcjach.

Karmienie może również zwiększyć pewność siebie mamy i budować w niej przekonanie, że dobrze wypełnia swoją rolę.

Właśnie z tych powodów eksperci z całego świata stale podkreślają, że karmienie piersią to największy wyraz miłości między mamą a dzieckiem. Zwykły kontakt z miękką i ciepłą skórą mamy wystarczy, by zapewnić przyjemność i spokój dziecka, a tym samym dać bezpieczeństwo, czułość i miłość.

Jakie korzyści płynące z karmienia piersią zauważają mamy?

Korzyści płynące z karmienia piersią są widoczne nie tylko u dzieci, ale także u ich mam. Pragniemy przedstawić kilka zalet, które sama możesz u siebie zaobserwować, jeśli karmisz piersią.

Niemowlę ssące pierś - korzyści płynące z karmienia piersią
  • Karmienie piersią przyspiesza regenerację macicy i sprawia, że szybciej wraca do zwykłego kształtu i rozmiaru. Zapobiega wystąpieniu krwawienia i infekcji w okresie poporodowym.
  • Zwiększa przerwę między ciążami.
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi, raka jajników i raka macicy.
  • Karmienie piersią pomaga powrócić do kondycji sprzed ciąży, bo mobilizuje rezerwy tłuszczu. Dlatego też pozwala łatwiej odzyskać dawną figurę.
  • W trakcie karmienia piersią dochodzi do uwalniania oksytocyny. To hormon miłości, który wywiera pozytywny wpływ na więź mamy z dzieckiem, a zarazem sprawia, że czujesz się szczęśliwa.
  • Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zapadnięcia na osteoporozę.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Binns C., Lee M., Low WY., The long term public health benefits of breastfeeding. Asia Pac J Public Health, 2016. 28 (1): 7-14.
  • Ciampo LA., Ciampo IR., Breastfeeding and the benefits of lactation for women’s health. Rev Bras Ginecol Obstet, 2018. 40 (6): 354-359.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.