Spanie w ciemności – dlaczego jest lepsze dla dziecka?

Spanie w ciemności – dlaczego jest lepsze dla dziecka?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Cykl snu niemowląt i dzieci zawsze niepokoi rodziców. Bardzo istotna jest kwestia snu przy włączonym świetle. Czy lepsze jest spanie w ciemności czy przy delikatnym świetle. Naukowcy twierdzą, że dzieci lepiej śpią w ciemności.

Warto zastanowić się jakie warunki zapewniają najlepszy sen. Największe znaczenie dla snu dziecka ma hormon zwany melatoniną. Badania pokazują, że jedynie spanie w ciemności umożliwia jego produkcję.

Dlatego też naukowcy postulują, by nic nie zakłócało snu dziecka. Czynniki, które mogą wywrzeć negatywny wpływ na jakość snu malucha to: włączone telewizory i komputery oraz światło zegarów elektronicznych i lamp.

Naukowcy podają określone podpowiedzi, które pozwalają poprawić jakość snu dziecka, a tym samym jego rozwój. Warto się im przyjrzeć, bo ich stosowanie może poprawić sen całej rodziny.

Dlaczego Twoje dziecko powinno spać w ciemnym pokoju

Śpiące niemowlę przytulone do pluszowego słonia

Nie ma znaczenia, czy jest włączone niewielkie boczne światło czy główna lampa – rezultat jest ten sam. Badania opublikowane w magazynie Nature łączą spanie w oświetlonych miejscach ze zwiększeniem częstotliwości występowania miopii, czyli krótkowzroczności. Przebadano 479 dzieci i wyniki potwierdziły założenia.

W hipotezie badania założono, że oko wciąż rozwija się w trakcie pierwszych lat życia, co sprawia, że jest bardziej wrażliwe na działanie światła. Inne badania wskazują, że ten czynnik może nawet zmienić rytm dobowy dziecka.

Co więcej, naukowcy uważają, że spanie w ciemności zwiększa produkcję melatoniny. To hormon odpowiedzialny za utrzymywanie rytmu snu. Kiedy ciało dziecka nie wytwarza odpowiedniej ilości melatoniny, maluch może zacząć cierpieć z powodu zaburzeń snu.

Spanie w ciemności – jak się do niego przyzwyczaić?

Niemowlę śpiące na białym futrze

Jeden z najlepszych sposobów na przyzwyczajenie dziecka do spania w ciemności to ustalenie harmonogramu snu. Jak to zrobić? Jest to bardzo łatwe: każdej nocy powinnaś wykonywać serię tych samych prostych kroków, aby stworzyć rutynę, która pomoże dziecku zorientować się, że nadszedł czas na sen.

Zastosuj się do poniższych podpowiedzi, by zagwarantować dziecku odpowiedni wypoczynek w nocy. Dzięki temu nie tylko będziesz spędzała więcej czasu z dzieckiem, ale również będziesz cieszyła się przyjemniejszymi porankami.

  • Czas na kąpiel. Przygotuj ciepłą i relaksującą kąpiel dla maluszka przed snem.
  • Pilnuj zasłon. Upewnij się, że wszystkie zasłony i rolety w pokoju, w którym śpi dziecko, są zasłonięte, aby nic nie przeszkadzało mu w odpoczynku.
  • Obiekty przejściowe. To najlepsi przyjaciele dziecka, gdy ma iść spać. Każdy z nas miał ulubioną przytulankę lub koc.
  • Opowiedz piękną historię lub puść spokojną muzykę. To as w rękawie, do którego powinnaś się uciekać. Nic nie uspokoi Twojego dziecka tak dobrze jak dźwięk Twojego głosu. Użyj słodkiego tonu, by opowiedzieć historię, która spodoba się dziecku. Możesz również puścić cichą i spokojną muzykę, by uspokoić maluszka.
  • Ciepłe mleko. Ono również może zapewnić dziecku przespaną noc. Możesz dać mu je po kąpieli, tuż przed snem. Jeśli nadal karmisz dziecko nie ma niczego lepszego od mleka mamy.
  • Wygodne ubrania. Powinnaś unikać ubrań, które są zbyt lekkie lub ciepłe. Modna pościel może być niewygodna. Najlepiej stosować się do zasady “mniej znaczy więcej”.

“Dla dziecka nie ma nic bardziej relaksującego od głosu jego mamy.”

Te proste podpowiedzi mogą pomóc dziecku spać w ciemności. Wpłyną też pozytywnie na jego zdrowie. Oczywiście aby zadziałały, będziesz musiała użyć ogromnej dozy miłości, czułości, a przede wszystkim cierpliwości.

Koniec końców, nie ma nic lepszego od świadomości, że Twoje dziecko śpi jak aniołek i ma słodkie sny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.