Dziecko wciąż moczy się w łóżku: co jest tego powodem?

Dziecko wciąż moczy się w łóżku: co jest tego powodem?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niektóre dzieci mogą kontrolować swoje zachowania w ciągu dnia, ale nie w nocy. Chociaż wydaje się to proste do zrozumienia, to dla rodziców, którzy muszą wstawać w środku nocy w celu zmiany pościeli, ponieważ ich dziecko wciąż moczy się w łóżku, nie jest to takie proste.

Oprócz zastanowienia się nad tym, co rodzice czują w tym czasie, ważne jest, aby pomyśleć o tym co czuje dziecko, gdy zdaje sobie sprawę, że wciąż powtarza się u niego ta sytuacja.

Rodzice martwią się tym problemem. Nie wiedzą, dlaczego ich dziecko, które może kontrolować swój pęcherz w ciągu dnia, nie potrafi tego robić również w nocy. Często zadawane pytanie brzmi: „Dlaczego moje dziecko wciąż moczy się w łóżku mimo tego, że jest już starsze?”.

W tym artykule dowiemy się co jest tego głównym powodem i jak możesz temu zapobiegać w przyszłości.

Powody, dla których dziecko wciąż moczy się w łóżku

Kiedy dzieci są bardzo małe, rodzice zakładają, że ten problem musi być związany z dojrzałością i kontrolą pęcherza. Jednak z czasem dziecko dorasta, a problem niestety wciąż istnieje. Jest wiele przypadków maluchów, które kiedyś moczyły się podczas snu, a teraz potrafią już to kontrolować.

Są jednak takie dzieci, którzy robią to nawet w okresie dojrzewania. Stanowi to dla nich problem większy, niż jakikolwiek inny.

Dziecko, które moczy się w łóżku nie robi tego dla zabawy, ani z lenistwa. A na pewno nie chce nikogo zdenerwować. Nie jest to także problem mentalny lub wynikający z nauki. W większości przypadków jest to spowodowane problemem fizycznym lub psychicznym.

Specjaliści wskazali kilka powodów, dla których starsze dzieci mogą jeszcze moczyć się w łóżku:

  • Prawdopodobnie nie mogą się obudzić, choć mają pełny pęcherz.
  • Wytwarzają znacznie więcej moczu podczas snu niż inne dzieci.
  • Pojemność pęcherza u niektórych dzieci jest mniejsza niż u innych.
  • Z tego powodu, że przechodzą przez sytuację, która zmienia ich stan emocjonalny, taki jak narodziny rodzeństwa, separacja rodziców, śmierć krewnego i tym podobne…

Istnieje wiele różnych powodów, dla których dziecko oddaje mocz w łóżku. Niezbędne jest znalezienie przyczyny, aby wybrać dla niej najlepsze rozwiązanie.

Konsekwencje dla dziecka, które wciąż oddaje mocz w łóżku

Moczenie się podczas snu stanowi ogromny problem dla dzieci. Wstydzą się, bo wiedzą, że nie powinny tego robić w swoim wieku. A gdyby inne dzieci się dowiedziały, śmiałyby się z nich. Z tego powodu przestają brać udział w wydarzeniach wymagających nocowania poza domem.

Zmoczone dziecięce łóżko

Dzieci mają także poczucie winy, ponieważ widzą, że ich rodzice muszą zmieniać prześcieradła, czyścić łóżko, prać piżamę i wykonywać tym podobne czynności za każdym razem, gdy zmoczą w łóżku.

W rezultacie poczucie własnej wartości dziecka jest diametralnie obniżone. Mogą pojawić się inne problemy psychologiczne, takie jak smutek, niepokój lub strach. Rolą rodziców jest przekazywanie dziecku spokoju i zrozumienia.

Musisz jednak pamiętać, aby nigdy nie karać go i nie rozmawiać z nim w sposób, który sprawia, że zacznie za wszelką cenę próbować rozwiązać swój problem.

Co rodzice mogą zrobić dla dziecka, które nadal moczy się w łóżku?

  • Nie karcić ani karać za moczenie w łóżku. One naprawdę nie chcą tego robić specjalnie.
  • Bądź bardzo świadoma tego, co zostało powiedziane, aby uniknąć szkód emocjonalnych.
  • Aby zawsze motywować dziecko, pochwal te noce, podczas których nie sikało do łóżka i zachęć je do kontynuowania tego stanu rzeczy.
  • Kiedy dzieci muszą oddać mocz w ciągu dnia, zachęcaj je, aby odczekało trochę, aby lepiej poznać wrażenie pełnego pęcherza. W ten sposób dzieci mogą rozpoznać kiedy muszą iść do łazienki.
  • Kiedy idą oddać mocz, powiedz dziecku, aby zatrzymało strumień na kilka sekund, aby pomóc tym samym w ćwiczeniu dobrowolnej kontroli zwieraczy.
  • Razem z dzieckiem umieść naklejkę na kalendarzu, gdy się obudzi w suchym łóżku. Jeśli dostanie trzy naklejki, na przykład przez trzy kolejne dni, obiecaj niespodziankę. Gdy ta liczba dni zostanie uzyskana, daj dziecku nagrodę, a następnie zwiększ liczbę naklejek na kolejny raz.
    Chłopiec, który zmoczył łóżko

Na moczenie łóżek jest rozwiązanie. Żaden dorosły tak nie robi. Chyba, że ma jakąś chorobę. Musisz być więc bardzo cierpliwa i unikać gniewu oraz frustracji, które mogą zranić dziecko.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, problem na pewno się rozwiąże. A jeśli nie, zawsze możesz udać się do specjalisty, który z pewnością Cię poprowadzi i pomoże rozwiązać go na dobre.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ramírez-Backhaus, M., Martínez Agulló, E., Arlandis Guzmán, S., Gómez Pérez, L., Delgado Oliva, F., Martínez García, R., & Jiménez Cruz, J. F. (2009). Prevalencia de la enuresis nocturna en la Comunidad Valenciana: Sección infantil del estudio nacional de incontinencia. Estudio EPICC. Actas Urológicas Españolas, 33(9), 1011-1018. http://scielo.isciii.es/pdf/aue/v33n9/14_origina10.pdf
  • Saieh, A. C., Álvarez, S. C., & Lucero, A. Y. (2015). Enuresis en niños: frecuencia y antecedentes familiares. Revista Médica Clínica Las Condes, 26(1), 109-112. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S071686401500019X
  • de Miguelsanz, J. M., de Armentia, S. L. L., Fernández, L. R., Benavides, M. P., Hinojal, M. T., Martin, G. M., … & Iglesias, E. A. (1996). Análisis epidemiológico de la secuencia de control vesical y prevalencia de enuresis nocturna en niños de la provincia de León. An Esp Pediatr, 44(6), 561-567. https://www.aeped.es/sites/default/files/anales/44-6-9.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.