Stare ubrania dziecka: co z nimi zrobić?

Stare ubrania dziecka: co z nimi zrobić?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2019

Stare ubrania dziecka wcale nie są bezużyteczne. Możesz tchnąć w nie nowe życie przekształcając je w nową odzież i zabawki lub przekazać je organizacjom charytatywnym. Jednak niektórzy rodzice wolą zatrzymać je w roli uroczych pamiątek.

Gdy maluch rośnie, przestaje mieścić się w niektóre ubrania i ich nie używa. Właśnie dlatego wielu rodziców zastanawia się, jak wykorzystać stare ubrania dziecka.

Pierwsze ubranka dziecka sprawiają, że na Twoją twarz wpływa rozrzewniony uśmiech. Oglądając je często będziesz czuła przypływ miłości zanurzając się we wspomnieniach.

W poniższym artykule podpowiemy Ci, co możesz zrobić ze starymi ubraniami dziecka, jak je wykorzystać lub komu je oddać.

Pożegnanie ze starymi ubrankami dziecka może być trudne

Mamy i ojcowie często nie są w stanie rozstać się ze starymi ubrankami swojej pociechy. Dlatego też wiele osób decyduje się przechowywać je w specjalnym pudełku lub głęboko w szafie.

Czasem znajdują czas, by je przejrzeć. Właśnie wtedy ogarnia ich uczucie nostalgii i tęsknota za dawnymi czasami.

W rezultacie często odkładają stare ubranka dziecka w to samo miejsce i nic z nimi nie robią. Takie pamiątki mają ogromną wartość emocjonalną dla rodziców.

Jednak dziecko rośnie i może nadejść czas, gdy zacznie Wam brakować miejsca na jego rzeczy. W związku będziesz musiała zrobić coś z ubrankami, których maluch już nie używa.

Mamy kilka pomysłów na to, jak przekształcić stare ubranka dziecka w coś wyjątkowego. Możesz także nic z nich nie robić, a zamiast tego je oddać.

Stare ubrania dziecka: co z nimi zrobić?

Oddaj ubranka rodzinie i przyjaciołom

Często zdarza się, że członkowie rodziny lub Twoi przyjaciele oczekują własnego dziecka. Zawsze możesz przekazać im ubranka, których Twój maluch już nie nosi. To doskonały sposób na podzielenie się z nimi miłością i pokazanie, że o nich myślisz.

Kobieta w ciąży składająca ubranka dziecka

Przekaż ubranka organizacji charytatywnej

To doskonały pomysł dla rodziców, którzy nie wiedzą, co zrobić z ubraniami, z których wyrosło dziecko. Jeśli nie masz w swoim najbliższym otoczeniu nikogo w ciąży, możesz oddać je jednej z organizacji, która przekaże je potrzebującym.

Stwórz ubranka dla zwierzaków

Kolejny sposób na wykorzystanie starych ubranek dziecka to stworzenie z nich ubranek dla zwierząt. Jeśli masz małego psa, z ubrań, których nie używa Twoja pociecha, możesz stworzyć sweterki i narzutki, które ochronią psiaka przed zimnem.

Wykorzystaj stare ubrania dziecka do wykonania zabawek

Biorąc pod uwagę fakt, że ubranka dziecka mają różne tekstury, sprawdzą się idealnie w roli materiału do stworzenia zabawek dydaktycznych. To doskonały sposób, by zachować stare ubrania dziecka, a jednocześnie tchnąć w nie nowe życie.

Możesz stworzyć z nich lalki, pluszowe zwierzaki, kostki, piłki, pacynki, materiałowe książeczki, itp. Twoja pociecha z pewnością ucieszy się z każdej rzeczy, jaką wymyślisz.

“Mamy i ojcowie często mają problem z rozstaniem się ze starymi ubrankami swojej pociechy. Dlatego też wiele osób decyduje się przechowywać je w specjalnym pudełku lub głęboko w szafie.”

Sprzedaj stare ubrania dziecka, które są w dobrym stanie

Wielu rodziców ma ubranka, które dziecko założyło tylko raz albo dwa razy. Ponieważ noworodki otrzymują dużo ubranek w prezencie, może zdarzyć się, że wyrosną z nich zanim zdążą je założyć choćby jeden raz. W takim przypadku zawsze można je sprzedać.

Powinnaś sprzedać jedynie te ubranka, które nie pasują na Twojego maluszka, ale są w doskonałym stanie. Dzięki temu pozbędziesz się niepotrzebnych rzeczy i trochę zarobisz.

Niemowlak bawiący się ubraniami w pralni

Udekoruj pokój dziecka

Jeśli masz kreatywną duszę, możesz wykorzystać wyobraźnię. Stare ubrania dziecka doskonale nadadzą się do udekorowania pokoju maluszka.

Możesz na przykład stworzyć mural lub poduszki na łóżko używając kawałków tkanin z dawnych czasów. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i dodasz odrobinę nostalgii do pokoju dziecka.

Podsumowując, każda z tych opcji może stanowić inspirację do znalezienia nowego zastosowania dla starych ubranek dziecka.

Podarowanie ich komuś, kto ich potrzebuje, to wspaniały gest. Ale jeśli znajdują się pośród nich rzeczy, które chcesz zatrzymać, możesz tchnąć w nie nowe życie i nie pozbywać się wspomnień.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.