Rozwój chłopca: jak długo trwa i kiedy się kończy?

Rozwój chłopca: jak długo trwa i kiedy się kończy?

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2019

Nic nie budzi w rodzicach większej ciekawości niż rozwój ich dziecka. Prawdopodobnie zastanawiałaś się, kiedy zakończy się rozwój chłopca i jaki będzie miał wzrost. W poniższym artykule znajdziesz czynniki, które wywierają wpływ na te kwestie.

Większość rodziców wie, że na zdrowy rozwój chłopca wpływa zrównoważona dieta. Jednak nie jest to jedyna rzecz, na którą należy zwracać uwagę. Istnieją także inne czynniki, które wpływają na to, jak dziecko się rozwija i kiedy przestaje rosnąć.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub niepokoić Cię coś w rozwoju chłopca, znajdziesz tu kilka przydatnych informacji.

Co oznacza rozwój chłopca?

Rozwój to biologiczny proces, na który rodzice zawsze powinni zwracać uwagę. Zaczyna się od momentu poczęcia i kończy wraz z osiągnięciem dojrzałości płciowej i dojrzałości układu kostnego.

Właśnie dlatego mówiąc o rozwoju nie mamy na myśli jedynie wzrostu dziecka. Chodzi nam raczej o całą serię zmian, które prowadzą do osiągnięcia w pełni funkcjonalnego, dorosłego organizmu.

Wyżej wymienione zmiany zachodzą w obszarze wagi, owłosienia, uzębienia i pokwitania.

Czy można przewidzieć, jaki wzrost osiągnie dziecko?

Możesz zastanawiać się czasem kiedy Twoje dziecko przestanie rosnąć. Wielu rodziców jest ciekawych końcowego wzrostu swoich pociech.

Poniżej zamieściliśmy trzy sposoby, które możesz wykorzystać przy pomocy pediatry, by dowiedzieć się, jaki wzrost będzie miało dziecko, gdy dorośnie.

  • Najbardziej precyzyjny sposób na przewidywanie końcowego wzrostu dziecka polega na wykorzystaniu wieku kości dziecka. W tym celu będziesz potrzebowała zdjęcia rentgenowskiego lewej dłoni i nadgarstka pociechy. Pediatra będzie w stanie ocenić ile jeszcze jest tkanki chrzęstnej. Kiedy zaniknie, kości nie będą już rosły.
  • Pediatra może także przewidywać wzrost dziecka używając tabel i grafów z percentylami. To pomoże określić, czy wzrost dziecka znajduje się w odpowiednim przedziale. Te liczby bazują na wzroście dziecka, jego wadze i obwodzie głowy.
  • Końcowa metoda przewidywania wzrostu dziecka opiera się na wzroście obu rodziców. Wystarczy, że dodasz do siebie wzrost mamy i taty i podzielisz na dwa. W przypadku chłopców do otrzymanej wartości powinnaś dodać 6,35 cm.

Jednak mimo tych wszystkich wyliczeń nigdy nie będziesz miała stuprocentowej pewności odnośnie wzrostu końcowego dziecka. Nie ma także dokładnej metody, która powie Ci, kiedy Twój syn przestanie rosnąć.

Obie te kwestie zależą od genetyki dziecka i jego historii rodzinnej oraz innych, dodatkowych czynników.

Kobieta zaznaczająca wzrost chłopca na ścianie

Czynniki wpływające na rozwój chłopca

Oto inne czynniki, które oprócz spuścizny genetycznej odgrywają rolę w rozwoju i wzroście dziecka:

W jakim wieku dziecko rośnie najszybciej?

Zazwyczaj dzieci rosną niesamowicie szybko przez pierwsze dwanaście miesięcy życia. W ciągu tego roku dziecko rośnie 25 centymetrów.

Od drugiego roku życia dzieci rosną średnio jeden centymetr miesięcznie. Kolejna faza szybkiego wzrostu to okres pokwitania. W tym przypadku zwiększony wzrost trwa przez kilka lat.

“Pediatra może także przewidywać wzrost dziecka używając tabel i grafów z percentylami. To pomoże określić, czy wzrost dziecka znajduje się w odpowiednim przedziale.”

Kiedy chłopcy przestają rosnąć?

Drugi okres przyspieszonego wzrostu trwa zazwyczaj od dwóch do pięciu lat. W przypadku chłopców zaczyna się zazwyczaj między dziewiątym a czternastym rokiem życia.

To moment, w którym dziecko doświadczy słynnego przyspieszenia wzrostu, które określi jego wysokość w przyszłości. Chłopcy, którzy weszli później w wiek dojrzewania, mogą rosnąć nawet do ukończenia dwudziestego roku życia.

Inni mogą osiągnąć maksymalny wzrost dopiero po dwudziestce, jednak zdarza się to w nielicznych przypadkach.

Właśnie dlatego dwóch chłopców w tym samym wieku może znajdować się na różnych etapach wzrostu. Jednocześnie mogą mieścić się w odpowiednich przedziałach.

Uśmiechnięty chłopiec stojący przy miarce na ścianie - rozwój chłopca

Jeśli dziecko rośnie w innym tempie niż rówieśnicy

Nie ma powodu by biec do pediatry tylko dlatego, że Twój maluch jest niższy lub wyższy od swoich rówieśników.

Jednak jeśli różnica jest bardzo duża, możesz udać się na konsultację do specjalisty. Lekarz będzie w stanie określić, czy występują jakiekolwiek zaburzenia wzrostu.

Podsumowując, DNA rodziców to nie jedyny czynnik wpływający na rozwój chłopca i jego wzrost. Dziecku trzeba także zapewnić zbilansowaną dietę, odpoczynek, aktywność fizyczną i spełniać jego potrzeby emocjonalne.

Nie zapominaj, że faza rozwoju to etap drastycznych zmian, a Twoja pociecha będzie potrzebowała Twojego wsparcia, by stawić im czoła.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.