6 zwrotów, które uspokoją rozgniewane dziecko

6 zwrotów, które uspokoją rozgniewane dziecko
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci, podobnie jak dorośli, mają złe dni. Czasami się złoszczą, krzyczą, kopią… Zamiast krzyczeć i złościć się na nich, możemy użyć tych zwrotów, aby uspokoić rozgniewane dziecko.

Wielokrotnie rodzice spotykają się z napadami złości ze strony swoich dzieci. Są jeszcze małe i nie wiedzą, jak właściwie radzić sobie z tą złością. Tutaj znajdziesz kilka zwrotów, które uspokoją rozgniewane dziecko.

Rodzice mają tendencję do blokowania się i próbowania rozwiązania tego napadu złości naszych dzieci poprzez własną złość, wrzaski, itp. Ale robiąc to sytuacja się pogarsza i nie rozwiązujemy problemu.

Istnieją sposoby, aby pomóc naszym dzieciom się uspokoić. Czy chcesz wiedzieć, jak możesz pomóc dziecku powstrzymać złość? Kontynuuj czytanie.

Jakich zwrotów użyć, aby uspokoić rozgniewane dziecko?

Słowa mogą ranić lub leczyć. Mogą być magiczne i, w zależności od używanego przez nas tonu, mogą pomóc uspokoić zły nastrój naszych maluchów. Komunikacja jest jedną z najważniejszych rzeczy.

1. „Uspokójmy się oboje, dobrze?”

Z pewnością więcej niż jeden raz Twoje dziecko miało poważny napad złości kopiąc i krzycząc na oczach innych ludzi. Gdy to się stało najprawdopodobniej zwiększył się Twój gniew, któremu towarzyszy wstyd z powodu tej sytuacji.

To z pewnością zakończyło się tym, że nakrzyczałeś na dziecko, wziąłeś je za ramię i poprowadziłeś na drugą stronę, aby odciągnąć go od spojrzeń innych.

Zły chłopiec

Dziecko potrzebuje zrozumienia, dlatego najlepiej wziąć oddech i powiedzieć mu: „Ja też jestem bardzo zły, ale oboje się uspokoimy”. W ten sposób maluch poczuje się zrozumiany i będzie wiedział, że chcesz mu pomóc.

2. „Też się złoszczę, ale wyrażam to inaczej”

W obliczu tego zdania Twoje dziecko poczuje, że mu współczujesz, jest bardzo zły i musi się wyładować, ale musi to zrobić w inny sposób. Nie mów mu, że zachowuje się jak dziecko.

Niech zrozumie, że to normalne, że jest zły, że dorośli też się złoszczą, ale musimy nauczyć się wyrażać to w inny sposób. Na przykład razem relaksując się, rysując obraz lub cokolwiek, co przychodzi mu do głowy w tej chwili.

3. „Razem poszukajmy rozwiązania, które sprawi, że poczujesz się lepiej”

W wielu przypadkach dzieci czują złość i gniew, ponieważ są sfrustrowane, gdy widzą, że próbują coś zrobić, ale im to nie wychodzi. Jeśli w tym momencie powiesz Twojemu dziecku zdania takie jak: „Nie próbowałeś” lub „Nie płacz i spróbuj ponownie”, nie pomagasz mu radzić sobie z gniewem, ale możesz pogorszyć sytuację.

W tej chwili Twoje dziecko potrzebuje słów zachęty, motywacji i pewności siebie. Jeśli zaangażujesz się i pomożesz mu poprawić jego wyniki złość zniknie.

Więcej zwrotów uspokajających rozgniewane dziecko

4. „Jeśli powiesz mi na spokojnie i bez krzyku zrozumiem to lepiej”

Jeśli dziecko w obliczu złości zareaguje na nas krzycząc na pewno zadziała nam to na nerwy, ale nie wolno nam wchodzić w tę grę. Postaramy się, aby dziecko zrozumiało, że jeśli mówi do nas w ten sposób nie możemy go zrozumieć. Ważne jest, aby się uspokoiło, abyśmy mogli spokojnie z nim porozmawiać.

5. „Jesteś bardzo zły, prawda? A co jeśli dam Ci super uścisk, który leczy wszystko? “

Czasami dzieci, podobnie jak osoby dorosłe, mają zły dzień i reagują złością na wszystko. W końcu mają wielki napad złości i nawet oni nie wiedzą dlaczego.

Zdenerwowana dziewczynka

Ale teraz wszystko, o co proszą to zrozumienie i miłość. W tym momencie możesz powiedzieć swojemu dziecku, że masz rozwiązanie na jego złość i jest super przytuleniem, które leczy wszystko.

6. „Dlaczego wyrzucasz Twoje zabawki? Nie lubisz ich już? Czy jesteś na nie zły? “

Wiele dzieci, gdy są wściekłe reaguje rzucając wszystkim wokół siebie, zwykle swoimi zabawkami. W tym czasie możesz się bardzo zdenerwować i krzyknąć, ale staraj się tego unikać.

Maluch jest zły i prawdopodobnie nawet nie wie, dlaczego. Potrzebuje więc kogoś, kto wyjaśni mu, co zrobić, aby zdał sobie sprawę, że nie robi tego dobrze. Tym zdaniem uświadomimy mu, że jego zabawki nic mu nie zrobiły i że nie są winne jego złości, a zatem nie powinien nimi rzucać.

O zdaniach pomagających uspokoić rozgniewane dziecko

Te zwroty uspokajające rozgniewane dziecko mogą być bardzo przydatne, aby uniknąć konfrontacji z maluchami. Przemocą nic nie osiągamy, tylko pogarszamy sytuację i nigdy nie będzie to dobra opcja.

Zamiast tego miłość, przywiązanie, empatia i szacunek, aby dziecko mogło zrozumieć, co się dzieje będą miały fundamentalne znaczenie. Z Twoją pomocą uda mu się to przezwyciężyć.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.