Motywacja dzieci - najlepsze zwroty, które zaangażują Twojego malucha

Motywacja dzieci - najlepsze zwroty, które zaangażują Twojego malucha
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia, 2018

Motywacja dzieci jest bardzo ważna. Można to robić w bardzo prosty sposób, mianowicie poprzez zachęcające zwroty i pomaganie im w tworzeniu zdrowych nawyków i budowaniu pewności siebie. Czasami wystarczy kilka prostych słów, aby zachęcić ich do szukania swoich celów.

Jeśli Twoje dziecko jest pozytywne, to już jest o krok bliżej do sukcesu. Motywacja dziecka sprawia, że jest w stanie osiągnąć swoje cele, angażować się w zadania, uczyć się nowych rzeczy, a przy tym dobrze się bawić. Istnieje wiele zwrotów, których można użyć do motywowania dzieci. Wybór właściwych z pewnością będzie miał znaczenie.

Motywacja dziecka a pozytywny światopogląd

Patrzenie na świat w pozytywnym świetle to coś, co musi być wpajane od najmłodszych lat. Sukces zaczyna się w domu, a rodzice muszą być sojusznikami swoich dzieci.

Poprzez te zwroty, które motywują dzieci, można wiele osiągnąć. W ten sposób możemy kontrolować różnicę między porażką a sukcesem.

Należy włączyć do waszego harmonogramu gry, aby obudzić ich ciekawość. Podkreśl ich zainteresowanie zadaniami, których inaczej by nie chcieli zrobić.

Zaangażowanie ich w tego typu działania i wyzwania pomaga im osiągnąć cel, nie wywierając na nie presji.

To, co chcesz im przekazać, może ich zainspirować. “Dzisiaj jest cudowny dzień, aby być szczęśliwym” – jest to doskonałe zdanie na rozpoczęcie dnia.

Pewność siebie

Kiedy dzieci są jeszcze małe, bardzo ważne jest rozwijanie ich pewności siebie. To właśnie sprawi, że jako mężczyźni i kobiety będą zdeterminowani, by iść naprzód.

“Wiem, że mogę ci zaufać”, jest zwrotem, który daje im pewność siebie, a jednocześnie pociąga do odpowiedzialności. “Wiem, że potrafisz”, “Kocham cię”, “Możesz na mnie liczyć” to wszystkie wyrażenia, które pomagają rozwinąć tą cechę w najmłodszych.

Radosny chłopczyk

Nagradzanie wysiłków Twojego dziecka pozytywnymi komentarzami na pewno się opłaci na dłuższą metę. Istnieje wiele zwrotów, których możesz użyć, aby zmotywować swoje dzieci. Oto kilka przykładów:

 • “To było tego warte.”
 • “Wiem, że potrafisz to zrobić.”
 • “Zaszedłeś tak daleko.”
 • “Masz takie dobre pomysły.”
 • “Spróbuj, nawet jeśli popełnisz błąd, wiem, że znajdziesz rozwiązanie”.

Uznanie ich wysiłku jest również dobrym pomysłem. Zwroty takie jak “Twoje błędy są dowodem, że próbujesz” zachęci ich do eksperymentowania wszystkiego.

Uczciwość to kolejna wartość, której nie można przeoczyć. “Rób to, co dobre, nawet jeśli nikt nie patrzy” – to kolejna fraza, która może pomóc zmotywować dzieci silnym przesłaniem.

Motywacja dzieci – zwroty, które Ci w tym pomogą

Dzieci potrzebują pozytywnych zwrotów. Słowa, które motywują ich do pracy. “Nie próbowanie jest gorsze niż niepowodzenie” to fraza, której możesz użyć, aby zapobiec rezygnacji. “Jeśli uważasz, że jest to możliwe, możesz to zrobić.”

Wzmocnienie ich wyobraźni może być kolejnym wielkim sprzymierzeńcem: “Dostaniesz się tam, gdzie chcesz być, jeśli jesteś kreatywny”.

Zwroty, których używasz, aby zmotywować dziecko, powinny się zmieniać wraz z wiekiem. Pomaganie im w refleksji nad ich otoczeniem pomoże przekształcić ich w mądre istoty.

“Spraw, by twoje marzenia były większe niż twoje obawy.” “Nic nie zostało osiągnięte bez entuzjazmu”.

“Dzieci potrzebują pozytywnych słów. Słów, które motywują ich do robienia rzeczy i sprawiają, że nigdy się nie poddają.”

“Nic nie trwa tak długo, jeśli nigdy się nie zaczęło.” To dobre zdanie, aby motywować dzieci.

Inne alternatywy to:

 • “Bądź śmiały!”
 • “Wspaniała robota!”
 • “Zrobiłeś to bardzo dobrze.”
Chłopiec czytający książkę

Refleksja i ich opinia

Dzieci rozumieją takie zdania: “Wszystko jest możliwe, dopóki wierzysz”, “Jeśli jesteś pozytywny, zawsze będziesz miał pozytywne życie”.

Takie sformułowania zachęcą dzieci do samodzielnego myślenia, dokonywania własnych obserwacji i braku obaw do tego, co powiedzą inni.

Powiedz im: “Jestem zainteresowany Twoją opinią.” “Zgadzasz się?” “Jesteś taki spostrzegawczy.” “Nie bój się zadawać pytań.”

Jeśli chodzi o wzmacnianie ich tożsamości i osobowości, stosuj wyrażenia, które mają na celu podkreślenie ich pozytywnego samopoczucia.

Oto kilka bardzo dobrych opcji:

 • “Lubię Twój sposób myślenia i rozumowania.”
 • “Możesz być z siebie dumny.”
 • “Jestem z ciebie dumna.”
 • “Kocham, kiedy jesteśmy razem.”
 • “Nie ma nikogo takiego jak Ty, jesteś wyjątkowy.”

Motywacja dzieci zwiększa ich zdolność rozumowania. Istnieją pewne wyrażenia, które pomagają zmotywować ich do tego, aby się nie poddawali: “Odważne jest rozpoczęcie projektu, ale wykańczanie go pokazuje wytrwałość.” “Aby przewidzieć przyszłość, musisz ją sobie sam stworzyć”.

“Zawsze ważne jest, aby mówić pozytywnie, używając takich zwrotów, aby Twoje dziecko było docenione, a nie krytykowane”.

Z drugiej strony, istnieją mocne słowa, które nie tylko pomagają im w refleksji, ale także zachęcają ich do ciągłej pracy. “Noc nigdy nie pokonała świtu.” “Żaden problem nigdy nie pokonał nadziei”.

“Zamiast myśleć o przyczynach, dlaczego coś nie zadziała, pomyśl o wszystkich powodach, dla których to nastąpi.” “Ten, kto zmienia swoje myślenie, zmienia swoje przeznaczenie.”

Ważne jest, aby zawsze mówić pozytywnie, używać zwrotów, które sprawią, że dziecko będzie docenione, a nie krytykowane. Doceń je, zachęć i pokaż, że można mu zaufać.

Motywacja dzieci pomoże Ci w wychowaniu mądrych, zdolnych i wytrwałych pociech.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.