Gniew - jak zacząć go kontrolować?

Wiedza o tym, jak radzić sobie z emocjami, takimi jak złość i gniew oraz kontrolowanie ich ma kluczowe znaczenie w wychowaniu dzieci i udanej interakcji społecznej.
Gniew - jak zacząć go kontrolować?

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2020

Gniew to emocja, która pojawia się u nas zazwyczaj wtedy, gdy znajdujemy się w sytuacjach, które powodują u nas frustrację lub które uważamy za niesprawiedliwe. To podstawowa emocja. Od czasu do czasu gniew jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Zwłaszcza wtedy, gdy jest się matką lub ojcem.


Wiedza o tym, jak kontrolować swój gniew, ma fundamentalne znaczenie w wychowaniu dzieci, a ostatecznie dla naszego ogólnego samopoczucia.

Według José Maríi Boscha, im więcej myślimy o tym, co spowodowało naszą złość, tym bardziej będziemy sądzić, że mamy powody i usprawiedliwienie do odczuwania i okazywania złości. Dlatego też umiejętność zrozumienia i ukierunkowania gniewu jest niezbędna, aby zapewnić sobie lepszą jakość życia.

Ale jak możemy zidentyfikować tę emocję? Z czego to się składa? Wiedza o tym, jak radzić sobie z emocjami, takimi jak złość i gniew oraz kontrolowanie ich ma kluczowe znaczenie w wychowaniu dzieci i udanej interakcji społecznej.

Gniew: emocja absolutnie podstawowa

Emocje mają wiele różnych definicji:

  • Mimowolne reakcje.
  • Reakcje na bodźce środowiskowe.
  • Procesy poznawcze i neurochemiczne.
  • Mogą nawet powodować zmiany w naszym ciele, takie jak pocenie się lub przyspieszony oddech.

Jednak chyba najlepszą definicję emocji podaje psycholog Daniel Goleman. Dla niego emocja to uczucie i myśli, które je charakteryzują. Znaczenie tutaj mają warunki psychologiczne lub biologiczne, które na to wpływają, powodując w ten sposób określoną reakcję naszego organizmu.

Rozgniewana kobieta

Emocje to wiadomości, które wysyłają nasze ciała, aby radzić sobie i reagować na każdą sytuację. Gniew, obok radości, smutku, niechęci, strachu i zaskoczenia, należy do grupy podstawowych emocji. Jest niezbędnym mechanizmem przetrwania dla naszych ciał, ale jak możemy sobie radzić z gniewem?

Nasz gniew jest wyzwalany przez nasze myśli i uczucia. Powoduje on zmiany fizjologiczne i neurochemiczne, które następnie powodują, że nasze ciała reagują w określony sposób. Jednak istnieje również szereg czynników warunkujących mających tutaj istotny wpływ. Należą do nich osobowość i kontekst społeczno-kulturowy, w którym się znajdujemy.

Jak kontrolować nasz gniew: zidentyfikuj emocje

Identyfikowanie naszych emocji jest kluczem do naszego dobrego samopoczucia i podstawowym narzędziem w naszych codziennych interakcjach społecznych. Jeśli szybko zorientujemy się, że dana sytuacja wywołuje u nas złość, nie zaskoczy nas to. W efekcie będziemy w stanie skuteczniej kontrolować gniew i radzić sobie z naszymi emocjami.

Ludzie doświadczają emocji na bardzo różne sposoby. Zależy to od naszego charakteru, sytuacji, w której się znajdujemy i naszych własnych, przeszłych doświadczeń.

Aby więc określić, które sytuacje nas denerwują, musimy najpierw zrozumieć i przeanalizować siebie samych. A także dowiedzieć się, co nas niepokoi lub frustruje. W ten sposób, gdy zaczniemy stawiać czoła sytuacji, którą określiliśmy jako „wysokie ryzyko”, będziemy przygotowani na wszystko.

Niektóre oznaki, które mogą nas ostrzec, że zaraz wybuchniemy, można znaleźć w sygnałach fizjologicznych wysyłanych przez nasze ciało. Jeśli jesteś w stanie rozpoznać odpowiednie znaki, będziesz w stanie również podjąć odpowiednie kroki w celu opanowania złości. Należą do nich między innymi:

  • Niespokojny oddech
  • Nudności i ogólnie rozstrój żołądka
  • Sztywność i napięcie mięśni, szczególnie barków
  • Nadmiernie pocenie się
  • Zaciskanie szczęk lub dłoni

Kolejnym z najbardziej widocznych i wykrywalnych znaków, jakie możemy znaleźć, są nasze myśli. Ciągłe negatywne myśli będą służyć tylko do podsycania ognia naszych emocji i zwiększania szans na wybuch złości.

4 koncepcje pozwalające kontrolować gniew

Zaakceptuj emocje

Przede wszystkim musimy zaakceptować fakt, że gniew po prostu istnieje. Zawsze istnieją fundamentalne powody, dla których odczuwamy tę konkretną emocję. W przypadku złości często ją wyrażamy, gdy uznamy, że coś jest nieuczciwe lub niewłaściwe.

W rezultacie, jeśli ją stłumimy lub zahamujemy, może to wpłynąć na nasze poczucie własnej wartości.

Zidentyfikuj gniew i jego przyczynę

Rozpoznanie naszych emocji jest jednym z pierwszych kroków do kontrolowania ich. Świadomość i uświadomienie sobie tego, że ogarnął nas gniewi że coś nas denerwuje i sprawia, że czujemy się źle, pomaga nam zidentyfikować emocje i odzyskać kontrolę nad podejmowaniem decyzji. Ale jak możemy kontrolować swój gniew?

Poszukaj spokoju

Kiedy jesteśmy źli, spokój jest najlepszą bronią. Jeśli nadal będziemy podsycać nasz gniew, spróbujemy usprawiedliwić nasze działania. Z tego powodu, mimo że jest to na pozór bardzo oczywiste rozwiązanie, znalezienie spokoju jest najlepszym sposobem na powstrzymanie fali złości.

Złość

Dobrym rozwiązaniem jest bieganie lub spacerowanie, głębokie oddychanie, wykonywanie czynności, które nas odprężają lub po prostu udanie się w spokojne miejsce.

Zastanów się, co się stało

Jest to naprawdę ważne, ponieważ refleksja nad tym, co się wydarzyło, pomaga nam uczyć się na podstawie tego doświadczenia i radzić sobie z gniewem w przyszłości.

Pytania typu: „Dlaczego byłem taki zdenerwowany?”, „Jak chcę rozwiązać ten problem?” lub „Czy mogę coś z tym zrobić, czy po prostu odpuścić?” wszystkie pomogą Ci przeanalizować sytuację i lepiej zrozumieć samego siebie.

Według Boscha gniew, podobnie jak smutek, jest emocją, która sama się karmi. Oznacza to, że im więcej myślisz o powodach, które Cię denerwują, tym bardziej się wściekasz. Ponowne omówienie sytuacji w swoim umyśle tylko podsyci płomienie gniewu. W rezultacie znajdziemy jeszcze silniejsze powody do złości.

Gniew jest emocją, która aktywuje nasz mechanizm obrony-ataku i powoduje negatywne myśli, których celem jest spowodowanie jakichś szkód. Prawdą jest, że jest to podstawowa emocja i jej hamowanie może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Jeśli jednak nie będziemy w stanie kontrolować naszego gniewu, to w końcu nas zniszczy i zaszkodzi też tym, którzy są wokół nas.

„Najlepszym lekarstwem na złość jest przeczekanie.”
–Séneka–


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.