Metoda WAY: przestań chcieć być idealną matką za wszelką cenę

Przestań starać się być idealną matką i znajdź szczęście w swojej rodzinie dzięki metodzie WAY. Powiemy Ci jak to zrobić w naszym artykule.
Metoda WAY: przestań chcieć być idealną matką za wszelką cenę
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Znalazłaś się na pewno kiedyś w sytuacji, w której Twoje dzieci chcą coś zrobić, na przykład zaśpiewać trudną piosenkę, ale znalazłaś dla nich inną, łatwiejszą, aby nie popełniały żadnych błędów. Możesz robić to z myślą o ich dobru, ale w rzeczywistości jesteś zbyt apodyktyczna. Nie przegap metody WAY, która pozwoli Ci przestać być idealną matką!

Dla swoich dzieci już jesteś idealna, nawet ze wszystkimi swoimi niedoskonałościami. I to jest właśnie magia macierzyństwa. Nakazywanie dzieciom robienia rzeczy w sposób autorytarny, tak aby były posłuszne, nie zawsze działa. A jeśli tak, to zadziała tylko na krótką metę.

W tym sensie ważne jest, aby zrozumieć, że lepiej jest rozmawiać z dziećmi i dać im opcje do wyboru. Nawet jeśli początkowo intencją matki jest uchronienie ich przed frustracją.

Matka czytająca swojemu dziecku.

Nie próbuj być idealną matką

Nie staraj się być idealną matką ani nie zamierzaj robić wszystkiego perfekcyjnie ze swoimi dziećmi. I nie wymagaj od nich perfekcji. Uważaj na tak zwane “reaktywne wzorce”.

Takie wzorce są czasami oczywiste, ale najczęściej bywają ukryte. Powodują, że zachowujemy się w sposób, którego nie chcemy. Na przykład krzyczymy na nasze dzieci, próbujemy kontrolować naszych partnerów lub nadmiernie się stresujemy w pracy.

Działamy w sposób, który rani i rozczarowuje innych, a co najgorsze, zdradzamy samych siebie. Zamiast radości i satysfakcji z robienia „wszystkiego” skupiamy się na tym, żeby mieć więcej do zrobienia. Presja opanowuje nasze życie i w rezultacie powoduje stres, niepokój, zmartwienie i strach.

Dąż do szczęścia, na które zasługujesz, nie będąc idealną matką

Czy możemy mieć szczęście, którego pragniemy? Tak. Problemem nie jest chęć bycia najlepszym we wszystkich dziedzinach naszego życia. Problem polega na tym, że jest też to „nie chcę”, które nam przeszkadza. Nie chcemy się mylić. Nie chcemy też popełniać błędów. A szczególnie nie chcemy być niedoskonali.

Możesz pozbyć się negatywnego wzorca i uniknąć wszystkiego, co dzieje się źle w Twoim życiu, pamiętając o powyższym, stosując metodę WAY. WAY to skrót od angielskiego określenia What About You? (Co z Tobą?).

Mózg można wytrenować, aby zachowywał się i funkcjonował w sposób bardziej responsywny i wydajny. Można go również nauczyć przełamywania starych reaktywnych wzorców i złych nawyków, takich jak syndrom superkobiety – perfekcjonistki.

Postępuj zgodnie z metodą WAY

Ponieważ nie możesz zmienić tego, czego nie widzisz, najważniejszym pierwszym krokiem jest zobaczenie, co dzieje się w Twoim życiu. Na jakich aspektach musisz się skupić, aby poprawić jakość swojego życia, a także życia rodzinnego?

Twoje dzieci będą Ci za to wdzięczne, a Ty będziesz żyć spokojniej. Oto pięć sposobów na rozpoczęcie wdrażania tej metody:

  1. Dowiedz się, jak Twój mózg Cię oszukuje. Raz dziennie spróbuj zobaczyć u siebie skłonność do „nie chcę”. Szukaj małych momentów, takich jak „Nie chcę czekać w kolejce do sklepu spożywczego” lub „Nie chcę dzisiaj kłócić się z moimi dziećmi”.
  2. Kiedy znajdziesz to „nie chcę”, spójrz na wszystko, co czujesz, od lekkiej irytacji po frustrację, niecierpliwość i gniew. Może nawet niepokój. Znajdź swoje uczucia, aby je zidentyfikować, abyś mogła zrozumieć, co się z Tobą dzieje.
  3. Zobacz, jak Twój mózg reaguje na Twoje „nie chcę”. Na przykład jest to chęć krzyczenia na kogoś i kłócenia się z nim istniejąca tylko w Twojej głowie. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest zaoferowanie sobie pomocy, abyś mogła przejść dalej i opanować sytuację.
    Matka spacerująca po lesie, trzymająca uśmiechnięte dziecko.
  4. Zobacz, jak często chcesz kontrolować wszystko i wszystkich. Zobacz, jak to sprawia, że reagujesz głośno lub w myślach, albo przekonując innych, aby patrzyli na rzeczy na Twoją modłę. Czy to naprawdę potrzebne i dobre dla Ciebie i innych?
  5. Zastanów się, jak często masz rację i obserwuj, jak Twoja słuszność podkopuje Twoje szczęście. Ważne jest, aby nauczyć się wybierać swoje bitwy. W wielu przypadkach lepiej mieć spokój ducha niż mieć rację. Śmiało, miej rację, jeśli uważasz, że to ważne. Ale zauważ też, że Twoja potrzeba posiadania racji często ma swoją cenę… Frustracja, złość, niepokój i nadmierne pragnienie kontrolowania wszystkiego.

Wniosek

Szczęście to dostawanie tego, czego chcesz. A to, czego naprawdę chcesz, to życie swoim życiem, a nie ciągłe reagowanie na cudze. Kiedy zastosujesz tę metodę WAY, zdasz sobie sprawę, że życie jest łatwiejsze niż myślisz. Twoja rodzina Ci za to podziękuje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.