Wrażliwa matka wychowująca wrażliwe dzieci - z czym się musi borykać?

Wrażliwa matka mająca bardzo wrażliwe dzieci, nie może przegapić tych wskazówek pozwalających lepiej wychowywać swoje pociechy.
Wrażliwa matka wychowująca wrażliwe dzieci - z czym się musi borykać?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Możesz zauważyć u siebie napięcie w ciągu dnia. Możesz czuć, że życie to niespokojne wody, a rodzicielstwo to silny sztorm. Wrażliwa matka odczuwa wszystko w o wiele większym stopniu. Przez większość czasu niesie nas spokojny nurt… ale w tej chwili nad naszymi głowami szaleje burza. A oko burzy? To pokój rodzinny, w którym kłócą się Twoje małe dzieci.

Możliwe, że Twoje dzieci przez większość czasu są Twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Ale, jak wszyscy ludzie, są niedoskonałymi istotami, które nie zawsze zgadzają się we wszystkim. Może to być korzystne, ponieważ pozwala dzieciom rozwijać umiejętności potrzebne do współpracy i kompromisu.

Jednak pełnienie roli sędziego i mediatora nie jest zabawne, zwłaszcza gdy jesteś niezwykle wrażliwa na chaos. Dla osoby, która żyje w ciszy, zamieszanie może być denerwujące. Dla wielu wrażliwych ludzi, a szczególnie dla wrażliwych matek, cisza jest tym, co ich regeneruje.

Jednak podczas tej pięknej podróży rodzicielskiej chwile bezruchu są naprawdę ograniczone. Być może trzeba będzie więc świadomie stworzyć ciszę wokół siebie.

Wychowywanie dzieci przez osoby wrażliwe może być trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o dyscyplinę. Jako wrażliwa matka możesz czuć, że rodzicielstwo jest skomplikowane, a tym bardziej, gdy masz do czynienia z dziećmi także o takich cechach. Ale to nie jest niemożliwe. Co więcej, jest to konieczne.

Matka przytłoczona kłótniami swoich dzieci.


Jako wrażliwa matka uczysz swoje dzieci wrażliwości

Przyjmij przekonanie, że dyscyplina uczy, a nie karze. Dyscyplina pochodzi od discipulus, łacińskiego słowa oznaczającego „studenta”, kogoś, kogo nauczono lub na kogo wywierany był wpływ. Nauczanie jest o wiele milsze niż karanie, zarówno dla edukatora, jak i ucznia.

Dzieci mają obfitość do dawania i nieskończoną przestrzeń do otrzymywania. Dlatego tak ważne jest, abyśmy uczyli nasze dzieci, jak traktować innych życzliwie poprzez sposób, w jaki je traktujemy. Nauczą się tego, czego doświadczają.

Możemy wybrać odkrycie przyczyny ich zachowań jako wyjaśnienie, ale nie wymówkę. Kiedy zrozumiemy, że u dzieci wiele czynników zderza się ze sobą, aby stworzyć działanie wynikowe, wtedy możemy zobaczyć nasze cudownie niedoskonałe dzieci i zaoferować im odrobinę łaski oraz dużo wskazówek.

Pauza

Wybierz pauzę i relaks, a następnie odpowiadaj, zamiast reagować. Weź głęboki oddech lub odejdź na chwilę bezpiecznie. Musimy być spokojne, aby stworzyć spokój.

Głęboki oddech może rozluźnić ciało, uspokoić umysł i umożliwić dostęp do naszego najspokojniejszego sposobu bycia. Stąd biorą nasze najlepsze decyzje i to jest to, czego Twoje dzieci potrzebują od Ciebie, aby prawidłowo się rozwijać.

Wrażliwa matka wychowująca wrażliwe dzieci: raczej odczuwaj niż naprawiaj

Większość rodziców chce chronić swoje dzieci przed wszystkim, co nieprzyjemne. Ale czasami dobrze jest pozwolić na pewien dyskomfort w nadziei na “wyposażenie” dzieci w narzędzia niezbędne do przezwyciężenia nieuniknionych lęków w dorosłym życiu.

Zostaw sobie miejsce na walkę z intencją wzmocnienia swojego związku. Jeśli wszystko, co robisz, to dawanie, wszystkie dzieci nauczą się tylko brać. Upodmiotowienie pojawia się, gdy dziecko czuje się wspierane swobodą odkrywania.

Wrażliwa mama powinna wyrażać emocje

Daj sobie przyzwolenie, by czuć i robić to samo dla swoich dzieci. Pozwól im wyrażać swoje emocje bez poczucia winy i wstydu. Kiedy pozwalamy wyrażać emocje, pokazujemy naszym dzieciom, że odczuwanie emocji takich jak złość i smutek oraz że mamy w sobie moc odczuwania i odnajdywania spokoju.

Na przykład mówienie rzeczy takich jak: „Widzę, że jesteś sfrustrowany, ja też to czułam” tworzy nić zrozumienia. Z uznaniem i tolerancją możemy przejść przez trudne chwile wspierając dzieci naszą obecnością i iść w kierunku spokoju.

Matka ciesząca się chwilą relaksu z dziećmi.


Nadawanie znaczenia

Dziecko nie jest w stanie samodzielnie przetwarzać dużych emocji robiąc to samotnie. Lepiej usiąść razem z nim, czekając aż emocje się uspokoją. A jeśli dziecko nie wie, jak się uspokoić, pomóż mu to zrobić.

Zawsze bądź miła, pełna szacunku i miłości. Twoja uwaga nie jest nagrodą ani negatywnym wzmocnieniem. Jest to raczej niezbędne dla rozwoju Twojego dziecka.

Zachęcanie do kontaktu: wrażliwa matka i wrażliwe dzieci.

Przytul swoje dzieci; potrzebujesz tego tak samo jak one. Dzieci będą współpracować w takim stopniu, w jakim czują się połączone z Tobą. Zaangażuj się więc w związek, aby wzmocnić Waszą więź. Prawdziwe przeprosiny stanowią przyznanie się do błędu, podczas gdy przebaczenie uwolni Was od niego.

Wrażliwa matka powinna priorytetowo traktować dbanie o siebie samą

Pamiętaj, że dbanie o siebie zaczyna się od nastawienia na rozwój, które może zaoferować to, co najlepsze tylko wtedy, gdy dasz samej sobie przerwę.

Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci żyły jak najlepiej, ważne jest, aby pokazywać im różne rzeczy poprzez własne wybory, takie jak znalezienie sposobów na stworzenie wewnętrznej równowagi, abyś mogła wychowywać je z całą swoją miłością.

Jest czas na wychowywanie dzieci i czas na ciszę. Oba są niezbędne do bycia najlepszą wersją Ciebie. Na koniec pamiętaj, że zawsze będziesz robić wszystko najlepiej, jak potrafisz, ponieważ jeśli naprawdę chcesz się poprawić, to zrobisz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.