Zmiany w ciele po ciąży - co może Cię zaskoczyć?

Zmiany w ciele po ciąży - co może Cię zaskoczyć?
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy wiesz jakie zmiany w ciele po ciąży najczęściej występują u kobiet? Niektóre z tych przeważnie pojawiających się mogą Cię zaskoczyć. Wiadomo, że po porodzie zmienia się skóra. Może się okazać, że nadmiernie się pocisz, a zjawisko zatrzymania płynów znika prawie jak magia… to tylko niektóre z wielu sposobów w jakie zmienia się Twoje ciało po ciąży.

Niektóre zmiany w ciele po ciąży mogą cię zaskoczyć lub zmylić z problemami zdrowotnymi. Dlatego w tym artykule wymienimy te najpopularniejsze. W ten sposób będziesz świadoma pewnych przemian, jakie Twoje ciało może wywołać w wyniku zmian hormonalnych.

Jakie zmiany w ciele po ciąży mogą Cię zaskoczyć?

Nie martw się, objawy te stopniowo znikną. Chociaż niektóre mogą stać się trwałe, takie jak rozstępy, możesz je kontrolować  im zapobiegać dzięki prawidłowej pielęgnacji zarówno przed, jak i po porodzie.

Po dziewięciu miesiącach zmian hormonalnych i fizycznych normalne jest, że Twoje ciało zmienia się po porodzie. Jesteś opuchnięta z powodu rozszerzania się macicy, mięśnie brzucha są osłabione, a Twoje hormony nadal są zmieniane i koncentrują się na produkcji mleka.

Ogólnie rzecz biorąc zajmie to od 9 do 12 miesięcy, aby Twoje ciało powróciło do stanu sprzed ciąży. Oczywiście każdy człowiek jest wyjątkowy i potrzebuje innej, indywidualnej dawki czasu do rekonwalescencji.

Nie przejmuj się, jeśli odzyskasz swoją figurę przed ciążą wolniej lub szybciej niż wynosi średnia. Badania medyczne pomogą Ci w tym procesie. Jednak decydującym czynnikiem będzie Twój styl życia, który praktykujesz na co dzień (odżywianie, poziom aktywności fizycznej, i tym podobne…).

Poniżej znajdziesz listę sposobów, w jaki Twoje ciało zmienia się po ciąży. Pomoże to nie tylko w zapoznaniu się z oczekiwaniami, ale również pokaże że jest to naturalny proces. Ponadto, udowodni, że można w znacznym stopniu odzyskać swój wygląd przed zajściem w ciążę.

Zmiany w ciele po ciąży

Jeśli czytasz to w czasie ciąży, pamiętaj, że na tym etapie możesz doświadczyć, jak wskazuje Astrid Olivar, „zmian w pigmentacji skóry i na błonie śluzowej narządów płciowych lub nadmiernej elastyczności w stawach”.

Zwróć również uwagę na inne, bardziej znaczące zmiany, takie jak te w „układzie sercowo – naczyniowym, moczowym, trawiennym, oddechowym, koagulacyjnym i rozrodczym”.

A teraz wróćmy do zmian poporodowych.

Jak Twoje ciało zmienia się po ciąży? – najbardziej powszechne przypadłości

1. Utrata masy ciała

Według Medline Plus większość kobiet traci połowę wagi dziecka około 6 tygodni po urodzeniu. Czy wiesz, że podczas porodu tracisz od 4 do 7 kilogramów?

2. Nabrzmiały brzuch

Macica w tym okresie jest nieco rozszerzona, a powrót do poprzedniego stanu zajmuje nieco ponad miesiąc.

3. Ból pochwy

Ból pochwy jest najbardziej intensywny dla kobiet, które miały naturalne porody. Aczkolwiek może również stanowić problem po cięciu cesarskim. Objawy obejmują suchość, zapalenie, wydzielinę zwaną lochią, czyli odchodami połogowymi i niezdolność do kontaktów seksualnych.

Zaczniemy od dobrej nowiny: po porodzie wyeliminujesz zjawisko zatrzymania płynów, a Twoja macica zacznie wracać do poprzedniego stanu, zmniejszając swoją wagę o połowę. Oznacza to, że od razu stracisz kilka kilogramów. Być może jeszcze nie wrócisz do idealnej wagi, ale to już dobry początek.

4. Opuchnięte nogi

Może to trwać kilka tygodni, ale z pewnością minie dzięki delikatnemu masażowi i regularnym ćwiczeniom lub krótkim spacerom.

5. Nadmierne pocenie się

To reakcja na zmiany hormonalne. Z tego powodu, że organizm nie musi już zatrzymywać płynów, wyrzuca wodę przez gruczoły potowe.

6. Ból pleców

To jedna z najczęstszych skarg. Jest to związane z osłabieniem mięśni brzucha, co dodatkowo obciąża mięśnie lędźwiowe, ponieważ muszą one utrzymywać cały obszar talii. Uzyskanie masażu od profesjonalisty może pomóc złagodzić objawy.

7. Obrzęk i wrażliwość piersi

Wynika to z produkcji mleka. Następnie piersi mogą stać się nieco opadające. Prawdopodobne jest, że na nich pojawią się rozstępy. Regularnie nakładaj balsam i noś odpowiedni biustonosz, który Cię nie drażni, ponieważ możliwe jest również, że Twoje piersi będą bolały.

8. Nietrzymanie moczu

Rozszerzenie się mięśni podczas porodu może spowodować wyciek moczu podczas kaszlu lub śmiechu.

Kobieta w ciąży smarująca swój brzuch

Wypróżnianie się może okazać się również skomplikowane, jeśli masz za sobą długi poród pochwowy (za KidsHealth). Jeśli wykonałaś ćwiczenia wzmacniające krocze w czasie ciąży, problemy powinny się rozwiązać.

Inne zmiany w ciele po ciąży:

  • Piekące uczucie podczas oddawania moczu
  • Infekcje dróg moczowych
  • Wypadanie włosów i łamliwe paznokcie (związane ze zmianami hormonalnymi)
  • Zaparcia
  • Hemoroidy
  • Trądzik
  • Sucha skóra
  • Żylaki

Pamiętaj, że wszystkie te objawy są poszlakowe i nie wszystkie matki muszą ich doświadczyć. Nawet gdy się pojawią, mogą być bardzo subtelne lub nawet całkowicie niezauważalne.

Podsumowując, chcielibyśmy zaproponować ostateczną refleksję. Niestety żyjemy w społeczeństwie zalewanym bodźcami wizualnymi, które podkreślają estetyczną doskonałość. Idealne ciała kobiet po porodzie pojawiają się w telewizji i mediach społecznościowych, ale stanowią jedynie niewielką część całości.

Kiedy widzimy, że jakaś celebrytka pokazuje swoje niezmienione ciało kilka tygodni po ciąży, jasne jest, że zaangażowane były w to zarówno operacje chirurgiczne, jak i Photoshop.

Więc nie czuj się źle! To całkowicie naturalne, że Twoje ciało zmienia się po ciąży. Nie odczuwaj presji, aby natychmiast odzyskać swoją dawną figurę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Canaval, G. E., Jaramillo, C. D., Rosero, D. H., & Valencia, M. G. (2007). La teoría de las transiciones y la salud de la mujer en el embarazo y en el posparto. Aquichan
  • Olivar Bonilla, A. (2002). Cambios biológicos, psicológicos y sociales durante el embarazo. Rev Fed Odontol Colomb, 37-51
  • La recuperación después del parto. Kidshealth.org. 2018.  https://kidshealth.org/es/parents/recovering-delivery-esp.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.