Rekonwalescencja po porodzie - ile czasu trwa?

Czas, jaki ciało potrzebuje aby dojść do siebie po porodzie zależy od całego mnóstwa czynników. Musisz pamiętać, że macica poszerzała się przez cały czas ciąży i będzie potrzebować czasu aby wrócić do normalności. Czekają Cię jeszcze inne zmiany.
Rekonwalescencja po porodzie - ile czasu trwa?

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2019

Rekonwalescencja po porodzie – ile czasu trwa? Nie otrzymasz odpowiedzi na to pytanie w dzisiejszym artykule. Dlaczego? Wszystko zależy od tak wielu czynników… Niektórzy lekarze twierdzą, że rekonwalescencja po porodzie to kwestia 6 tygodni. Inni z kolei mówią o dwóch latach. Jeszcze inni twierdzą, że proces całkowitego powrotu do normalności zajmuje około roku.

Prawda jest taka, że rekonwalescencja po porodzie to proces wyjątkowo złożony. To czas wielu zmian i “dostrojeń”, na jakie musi się zdobyć organizm po wydaniu na świat dziecka. Wiele zależy od stanu psychicznego matki.

Stan zdrowia kobiety przed zajściem w ciążę i podczas niej będzie miał decydujący wpływ na jej zdrowie podczas połogu. Obejmuje to zmiany emocjonalne ale też fizyczne – na przykład po pęknięciu krocza, cesarskim cięciu oraz ogólne zmiany anatomiczne.

Zmiany fizyczne podczas ciąży

Aby zrozumieć proces dochodzenia do siebie po porodzie, należy przede wszystkim przyjrzeć się zmianom jakich kobiece ciało doświadcza podczas samej ciąży.

Organy wewnętrzne robią miejsce macicy, która stale się powiększa. Zmienia się też stężenie hormonów odpowiedzialnych za podtrzymanie ciąży. Nic zatem dziwnego, że pojawiają się wahania nastroju oraz silna senność u kobiety w ciąży – zwłaszcza w jej pierwszej fazie.

Co więcej, stan kobiety wpływa na wszystkie procesy trawienne, na perystaltykę jelit oraz na cykl oddawania moczu. Zmniejsza się pojemność płuc, przez co znacznie łatwiej o podwyższony puls. Stale rosnący brzuch utrudnia też poruszanie się, sen i wykonywanie codziennych, zwykłych czynności.

Cellulit

Rekonwalescencja po porodzie – pierwsze miesiące

Aby określić proces regeneracji ciała po porodzie i nieco go sprecyzować, połóg dzieli się na poszczególne fazy. Są one zależne od każdej kobiety i ich początek oraz koniec nie są precyzyjne.

45 dni na zniknięcie ran, stanów zapalnych i lochii

Pierwsza faza rekonwalescencji zaczyna się po porodzie i trwa około 45 ndi. To właśnie wtedy rany, stany zapalne i wydzielina z pochwy zaczyna być pod kontrolą. Ta pierwsza faza to istny chaos fizyczny, emocjonalny i hormonalny.

Kobieta wymaga wtedy troski, wyrozumiałości i szczególnej dbałości aby szybciej dojść do siebie w dalszych etapach rekonwalescencji.

Rekonwalescencja po porodzie a skurczanie się macicy: 1-3 miesięcy

Kurczenie się macicy może potrwać od jednego do trzech miesięcy, podobnie jak powrót organów wewnętrznych na swoje miejsce. Dotyczy to również dna macicy, pochwy, odbytu i  pęcherza. W przypadku cesarskiego cięcia, rekonwalescencja trwa rok lub nawet więcej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Cesarskie cięcie nie jest łatwe, wbrew temu co się mówi

W pierwszych miesiącach po porodzie karmienie piersią prowadzi do wielu zmian w organizmie kobiety i wymaga od niej odpowiedniej pielęgnacji oraz wypielęgnowania pewnych nawyków. Najważniejsze jest obfite nawadnianie się – bez tego laktacja będzie bardzo problematyczna. Co więcej, nie bez znaczenia jest dieta bogata w żelazo. Dzięki niej organizm odbudowuje rezerwy krwi po porodzie. Szybciej też goją się rany.

Tak czy inaczej, aby dowiedzieć się ile trwa rekonwalescencja po porodzie, należy ustalić jak kobieta przeszła przez pierwszą fazę połogu. Jeżeli szyjka macicy wróciła do swojego normalnego rozmiaru i zatrzymała się charakterystyczna dla tego okresu wydzielina, oznacza to zakończenie etapu i znacznie mniejsze prawdopodobieństwo nieprzyjemnych powikłań.

Kobieta uprawia sport

Rekonwalescencja po porodzie – ile tak naprawdę zajmuje czasu?

Wiele kobiet bardzo się martwi zauważywszy po porodzie zwiotczały brzuch, rozstępy oraz opuchliznę, która sprawia, że wyglądają jak gdyby nadal były w ciąży. Rany po cesarskim cięciu jeżeli nie zagoją się odpowiednio, mogą wywołać poważniejsze powikłania takie jak na przykład przepuklina czy niestrawność.

Powrót do normalnej wagi zajmuje około roku

Jeśli chodzi o odzyskanie swojej wagi sprzed porodu, bardzo możliwe, że ciało będzie potrzebowało około roku lub więcej aby pozbyć się zapasów tkanki tłuszczowej. Jeżeli urodziłaś dziecko przez cesarskie cięcie, powinnaś poczekać przynajmniej rok na rozpoczęcie ćwiczeń na mięśnie brzucha.

Jednak nawet urodziłaś dziecko naturalnie poprzez poród pochwowy, ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne chyba że uprawiałaś sport zawodowo przed porodem.

Stan psychiczny przyśpiesza lub opóźnia rekonwalescencję

Ostatni punkt, jaki omówimy jest jednym z najważniejszych. Jeśli chodzi o czas, jaki ciało potrzebuje na rekonwalescencję po porodzie, warto wspomnieć czynniki emocjonalne i socjalne. W pierwszej fazie najbardziej zaznaczają się zmiany fizyczne i anatomiczne. W kolejnych etapach z kolei bardziej zauważa się zmiany psychiczne i w przypadku niektórych kobiet dochodzenie do siebie może zająć więcej niż rok.

Jak widać, istnieje całe mnóstwo okoliczności mających bezpośredni wpływ na to, jak przebiega rekonwalescencja po porodzie. Daj sobie czas, zaufaj sobie i swojemu ciału. Nie będziesz taka sama – będziesz bogatsza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Margarita de Miguel Simó. Guía para recuperación tras el parto
  • Providence ORG. Guía de postparto. https://oregon.providence.org/~/media/Files/Providence%20OR%20Migrated%20PDFs/Patients%20Toolkit/Postpartum%20Guide_sp_POST%20134C%20prf3.pdf
  • Gil, C. N., & Mariñelarena, C. G. (2016). Autoestima y autoimagen de las mujeres en el postparto. Medicina naturista, 10(1), 30-35.
  • García C. Entrevista | “Pasado un año tras el parto, el cuerpo ya ha agotado su capacidad de recuperación” [Internet]. EL PAÍS. 2018. https://elpais.com/elpais/2017/02/27/mamas_papas/1488192117_308678.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.