Zmiany psychiczne w ciąży: o czym powinnaś wiedzieć?

Zmieniające się w wyniku ciąży ciało i wahania hormonalne często prowadzą do niepokoju, niepewności a nawet depresji. Dowiedz się wszystkiego, co należy wiedzieć o tych kwestiach.
Zmiany psychiczne w ciąży: o czym powinnaś wiedzieć?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2019

Okres ciąży to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Ale u niektórych kobiet pojawiają się w tym okresie trudne emocje i niepokój. Częściowo te zjawiska wywołują zmiany zachodzące w kobiecym ciele. Dowiedz się na czym polegają zmiany psychiczne w ciąży i jak sobie z nimi poradzić.

Ciąża to bez wątpienia okres oczekiwania i ekscytacji. Z drugiej jednak strony, dla części kobiet zmiany psychiczne w ciąży są niełatwe. To normalne, że wahania występują. Nie czuj się winna – zadbaj o siebie!

Zmiany psychiczne w ciąży są normalne i dotyczą wielu kobiet. Jesteśmy na nie wtedy szczególnie wrażliwe. Najczęstsze problemy to przemęczenie i poważna depresja.

Przemiany pojawiające się w ciele, strach przed samym porodem i kwestionowanie własnej zdolności do macierzyństwa mogą wywoływać zmiany psychiczne w ciąży. Nietrudno wtedy o napady niepokoju. Niestety te zmiany mogą być długotrwałe, intensywne i często pogarszające się z biegiem miesięcy.

Jakie zjawiska mamy na myśli? Czym się one charakteryzują? Jak sobie z nimi poradzić? Przeczytaj dzisiejszy artykuł aby przygotować się w pełni na zmiany psychiczne w ciąży i lepiej przez nie przejść!

Najczęstsze zmiany psychiczne w ciąży

Ciąża to okres zmian. Zmienia się Twoje ciało, zmienia się Twoja psychika. Zmienia się nawet Twoje otoczenie wraz z kolejnymi etapami przygotowania domu na przybycie dziecka. Z biegiem miesięcy kobieta może doświadczać zaburzeń emocjonalnych takich jak niepokój, depresja czy przemęczenie psychiczne.

1. Wahania nastrojów

Wahania nastrojów u kobiet w ciąży zdają się nie mieć bezpośredniej przyczyny. Są silnie zależne od zmian hormonalnych, które są szczególnie intensywne w pierwszym trymestrze ciąży. Takie procesy mogą zmienić zachowanie kobiety, jej nastrój oraz sposób, w jaki postrzega ona otoczenie.

Niestety z wahaniami nastrojów w ciąży trudno jest walczyć. Zazwyczaj przejawiają się one w bardzo nietypowy sposób. Towarzyszą im zjawiska o podobnym charakterze czyli nagła awersja do pewnych zapachów i smaków. Pojawia się także zespół porannych nudności i wymiotów.

Ten okres zazwyczaj pełen jest pytań, wątpliwości, silnych, sprzecznych emocji oraz niepokoju i strachu. Nagromadzenie takiego ładunku emocjonalnego wywołuje czasem zmiany psychiczne w ciąży.

2. Depresja

Depresja to choroba która wpływa na myśli, zachowania i uczucia. Część ciężarnych kobiet jest narażona na jej działanie w tym okresie szczególnej wrażliwości. Depresja wiąże się z głębokim cierpieniem.

Co więcej, same zmiany hormonalne towarzyszące ciąży mogą prowadzić do wystąpienia depresji i niepokoju. Napięcia w związku, złe samopoczucie fizyczne i wspomniane wcześniej trudne do opanowania zmiany nastrojów mogą prowadzić do rozwinięcia się depresji.

Depresja w ciąży musi być leczona pod czujnym okiem terapeuty. W przeciwnym razie może prowadzić do poważnych problemów takich jak poronienia i przedwczesne porody. Może więc mieć negatywny wpływ na dziecko – u wcześniaków częsta jest choćby niedowaga.

Zmiany psychiczne w ciąży - smutna kobieta

3. Niepokój

Ciąża to niekoniecznie czas stuprocentowej, nieprzerwanej radości. Dla wielu kobiet to także miesiące niepokoju i strachu. Już choćby zmiany fizyczne zaburzają codzienność i potrafią utrudnić wykonywanie zwykłych czynności.

Ponadto, zmiany hormonalne przyczyniają się do niestabilności emocjonalnej. Dlatego też wiele kobiet pada ofiarą ataków niepokoju.

Jak już wspominaliśmy, zmiany psychiczne w ciąży są normalne. Potrafią jednak być przy tym poważne, zwłaszcza w końcowych miesiącach. To właśnie wtedy, podobnie jak na początku ciąży, kobieta doświadcza różnych trudnych emocji takich jak:

  • Strach przed poronieniem
  • Strach przed momentem porodu
  • Obawa o zdrowie dziecka
  • Strach o to, że dziecko umrze
  • Niepewność i wątpliwości związane z tym, czy będziemy dobrymi matkami i poradzimy sobie z opieką nad dzieckiem

Przemiany pojawiające się w ciele, strach przed samym porodem i kwestionowanie własnej zdolności do macierzyństwa mogą wywoływać zmiany psychiczne w ciąży. Nietrudno wtedy o napady niepokoju.

Podsumowując, niepokój kobiety ciężarnej wpływa nie tylko na nią samą, ale może również wywołać przedwczesne narodziny dziecka i szereg komplikacji.

Nadmiernym niepokojem trzeba się odpowiednio zająć. Nie pozwól mu przejąć kontroli! Na szczęście w większości przypadków niepokój nie rozrasta się do rozmiarów poważnego problemu i nie powoduje zagrożenia dla matki ani dziecka.

4. Zmęczenie mentalne

Kobiety w ciąży doświadczają różnych zmian mentalnych i fizycznych na przestrzeni trzech trymestrów. Oto cechy typowe dla każdego etapu:

  • Pierwszy trymestr: hormony takie jak progesteron mogą wywoływać zmiany w rytmie snu. Często pojawiają się też mdłości i wymioty. Kobiety ciężarne nierzadko czują się w pierwszym trymestrze zmęczone i bardzo śpiące.
  • Drugi trymestr: poziom progesteronu spada. Wraz z nim znika przemęczenie oraz mdłości. Zaburzenia snu także nie są już aż tak dokuczliwe. Ale jeżeli występuje u Ciebie niedobór żelaza, uczucie zmęczenia będzie jeszcze silniejsze niż wcześniej. Kobietom u których poziom żelaza jest odpowiedni zmęczenie raczej nie będzie doskwierało.
  • Trzeci trymestr: ten etap ciąży wiąże się zazwyczaj z powrotem uczucia zmęczenia, niezależnie od poziomu żelaza. Może być Ci trudniej uregulować sen. Zaczniesz także odczuwać ciężar powiększonej macicy i rozwijającego się dziecka. Naturalne jest więc zmęczenie.
Kobieta. Zmiany w ciele często wywołują reakcje emocjonalne.

Kobiety w ciąży są wrażliwe i wyjątkowo podatne na zmiany i wahania emocjonalne. Bardzo dużą rolę odgrywają tu hormony. To trudne dziewięć miesięcy.

Przyszła mama doświadcza ciągłych zmian fizycznych i psychicznych. W efekcie, potrzebne jest jej wsparcie na różnych poziomach. Podkreślamy więc to, jak bardzo ważna jest w tym kontekście rola partnera i kobiet z najbliższego otoczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.