Adele dzieli się swoim doświadczeniem z depresją poporodową

Adele dzieli się swoim doświadczeniem z depresją poporodową
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 marca, 2019

Depresja poporodowa jest zaburzeniem, które dotyka tysiące kobiet na świecie. To może się zdarzyć każdemu. W tym przypadku chcielibyśmy porozmawiać o tym, czym piosenkarka Adele podzieliła się ze światem. A mianowicie, że ona też przez to przeszła.

Numer Vanity Fair ujawnił, że piosenkarka Adele mówiła o swojej ciąży i narodzinach syna – Angelo. Jej dziecko, które ma teraz cztery lata, jej miłość i natchnienie, ale których narodziny sprawiły, że jego matka przeżyła ciężkie czasy.

Czego w życiu doświadczyła Adele?

Adele jest 28-letnią kobietą, która zdobyła 10 nagród Grammy i jednego Oscara. Jest znana z nagradzanej ballady Skyfall, która stała się znana dzięki filmowi o Jamesie Bondzie o tym samym tytule. Obecnie skupia się na muzyce i macierzyństwie. Interesuje się również tematem tabu, który koncentruje się na depresji poporodowej.

„Miałam obsesję na punkcie mojego dziecka. Czułam się bardzo nieadekwatna. Czułam, że podjęłam najgorszą decyzję w moim życiu.”

-Adele-

Jak ujawniła, artystka nie boi się mówić o swoim stanie. Wręcz przeciwnie, chce, aby inne matki, które to przeżyły czuły się swobodnie. Zaburzenie to jest czasem traktowane z bezdusznością, jak gdyby kobiety nie miały prawa się denerwować i wyrażać tego.

Załamana kobieta

Niezadowolenie po porodzie lub depresja poporodowa

Adele powiedziała, że w swojej wiedzy o depresji poporodowej w Anglii oznaczało to, że nie chce mieć dziecka. Martwiła ją myśl, że może zrobić mu krzywdę. Nie czuła się usatysfakcjonowana, że wykonuje dobrą robotę jako matka.

Mimo to nikomu o tym nie powiedziała. Bardzo się bała. Jej mąż zasugerował, żeby szukała wsparcia u innych kobiet. Początkowo opierała się temu pomysłowi, a później była zaskoczona, gdy dowiedziała się ile kobiet jest w takiej samej sytuacji. W rzeczywistości nie tylko przeszły przez to samo, ale także bały się o tym rozmawiać.

Powiedziała jednak, że cztery jej przyjaciółki, które czuły to samo, nie wstydziły się tego powiedzieć. Nie czuła się komfortowo biorąc leki przeciwdepresyjne, zamiast tego pozwoliła się zainspirować kobietom, które miały więcej cierpliwości. W szczególności widziała siebie odzwierciedloną w odwadze kobiet w ciąży, które miały już inne dzieci.

Decyzja o przezwyciężeniu depresji poporodowej

Chociaż większość piosenek Adele jest melancholijna i smutna, ona zapewnia, że jej osobowość wcale taka nie jest. Mimo to opowiada smutną historię śmierci dziadka i tego, jak musiała pójść na terapię, aby przez to wszystko przejść.

W tym czasie czuła coś podobnego, ale postanowiła zmierzyć się z tym: “zamierzam dać sobie wieczór tylko dla mnie, bez dziecka!” Przyjaciele Adele nie lubili tego komentarza i z tego powodu okazali swoje niezadowolenie.

Kobieta z niemowlęciem - depresja poporodowa

Wyjaśnia również, że rozmowa z kimś na tym etapie nie działa, ponieważ jesteś zmęczona i czujesz, że wszyscy Cię oceniają. Jednym z jej największych problemów było poczucie winy za udział w jej życiu zawodowym i macierzyństwie w tym samym czasie. W tej dziedzinie nikt nie mógł jej pomóc, a tym bardziej jej zrozumieć.

Doszła do wniosku, że spędzanie dnia bez syna sprawiało, że czuła się źle. Zawsze zabiera go ze sobą w trasę koncertową. Oczywiście stara się w pełni realizować swoją rolę matki jak najlepiej się da i to, co przeżyła nie ma żadnego znaczenia. Pomimo tego wszystkiego, wciąż boryka się z problemami, kiedy nie ma czasu, by syn poszedł spać. Adele nie może przezwyciężyć myśli, że zawodzi i że nie jest najlepszą matką.

Adele stąpa twardo po ziemi, nie lubi macierzyństwa

Piosenkarka wyznaje, że woli zrobić coś innego, a każda chwila, którą może mieć dla siebie jest dla niej błogosławieństwem. Gratuluje sobie podjętej decyzji o zostaniu matką w środku jej udanej kariery. Mówi, że ci dzielni to naprawdę ci, którzy nie mają dzieci. Uważa, że większą odwagą jest nie czucie presji, by być rodzicem.

„Kocham mojego syna bardziej niż cokolwiek innego. Jednak codziennie, jeśli mam wolną minutę lub dwie, chciałbym móc robić cokolwiek chcę i kiedy tylko chcę. Każdego dnia tak się czuję”.

-Adele-

Jeśli chodzi o jej depresję, wyraża ona, że wychodzi z więzienia za darmo. Podczas gdy ona zmaga się z tym, może mieć przestrzeń, by się uwolnić. Mówi, że nie chce być więcej matką, a dzięki synowi i córce partnera czuje się kompletna i spełniona. Niemniej jednak pojawiły się ostatnio pogłoski o kolejnej ciąży Adele.

To może Cię zainteresować ...
Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Gdy słyszymy "depresja poporodowa" wyobrażamy sobie zmęczoną matkę z płaczącym dzieckiem w ramionach. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego art...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.