Zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży: 9 typów

Podczas ciąży na pewno zaobserwujesz w swoim ciele wiele zmian. Dowiedz się czego dokładnie możesz się spodziewać. Dzięki temu będziesz spokojniejsza!
Zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży: 9 typów

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2019

Zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży zaskakują i niepokoją wiele przyszłych mam. Przez te wyjątkowe dziewięć miesięcy Twoje ciało dostosowuje się do potrzeb dziecka, które rośnie i rozwija się w Twoim brzuchu.

Dziś podpowiemy Ci na czym dokładnie polegają zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży. Dzięki temu, że nie będziesz zaskoczona będzie Ci łatwiej je zaakceptować.

Zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży: 9 kwestii, których powinnaś się spodziewać

Twoje ciało zmienia się po to, by dostosować się do wymagań i potrzeb dziecka. Po drugie, przygotowuje Cię też do chwili porodu i okresu karmienia piersią. Twój organizm zaczyna stopniowo gromadzić zapasy, szykując Cię na przybycie Twojego synka lub córeczki. Jednocześnie takie zmiany mogą wywołać w Tobie niepewność i niepokój.

Oto te zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży, które pojawiają się najczęściej i są najbardziej odczuwalne i widoczne:

1. Zwiększony popęd seksualny

Podczas dziewięciu miesięcy trwania ciąży, poziom różnych hormonów w Twoim ciele będzie stale ulegał zmianom. To z kolei wpłynie na Twoje libido. Będziesz się czuła bardziej atrakcyjna, a podczas stosunku poczujesz, że Twoja pochwa jest bardziej nawilżona niż zwykle.

Ogromną zaletą dbania o regularną aktywność seksualną w czasie ciąży jest to, że przygotuje Cię ona fizycznie na moment porodu.

2. Zmiany hormonalne

Towarzyszące ciąży zmiany hormonalne zaczynają się już w momencie samego zapłodnienia komórki jajowej. Wzrost stężenia estrogenu to czynnik, który powoduje tak zwane poranne mdłości.

Z drugiej zaś strony, wzrost stężenia progesteronu sprawia, że Twoje stawy stają się bardziej elastyczne. Zwiększona produkcja prolaktyny przyczynia się z kolei to rozwoju gruczołów mlekowych. Hormon hCG (gonadotropina kosmówkowa, którą omówimy bardziej szczegółowo poniżej) odpowiada za przetrwanie zapłodnionej komórki jajowej.

3. Przybranie na wadze

Jeśli chodzi o zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży, ta jest zazwyczaj najbardziej widoczna i odczuwalna. Twój brzuch będzie rósł z tygodnia na tydzień. Przybierzesz na wadze od 12 do 16 kilogramów.

Na wagę w ciąży ogromy wpływ ma Twoja masa ciała tuż przed ciążą. Kolejnym ważnym czynnikiem jest w tej kwestii dieta oraz ogólny styl życia – w tym to, czy ćwiczysz regularnie czy też spędzasz większość czasu w pozycji siedzącej.

4. Powiększenie piersi

Powiększenie piersi to jedna z najwcześniej pojawiających się zmian ciążowych. Wraz z rozrostem piersi pojawia się również ich nadwrażliwość.

Po pierwszych kilku tygodniach ciąży zauważysz ciemnienie okolic brodawek sutkowych. Poczynając od czwartego miesiąca, Twoje piersi mogą produkować i wydzielać żółtawy, gęsty płyn zwany siarą. To pierwsze porcje mleka.

Zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży będą znacznie mniej niepokojące jeśli się na nie przygotujesz.

5. Zmiany związane ze skórą

Wzrost produkcji hormonów takich jak estrogen i progesteron to jeden z najważniejszych czynników wywołujących zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży.Zmiany te obejmują także skórę. Jako że hormony odpowiedzialne są za produkcję melaniny – pigmentu który nadaje skórze barwy – podczas ciąży często pojawiają się na skórze plamy i przebarwienia.

Co więcej, przyrost wagi sprawi, że Twoja skóra zacznie się rozciągać i stanie się mniej elastyczna. To niestety może prowadzić do pojawienia się rozstępów.

“Przez wyjątkowe dziewięć miesięcy Twoje ciało dostosowuje się do potrzeb dziecka, które rośnie i rozwija się w Twoim brzuchu. Organizm przystosowuje się też do nadchodzącego momentu porodu.”

6. Zmiany w obrębie macicy

Twoja macica zacznie się rozciągać aby zmieścić dziecko. Stanie się też całościowo większa. Ze względu na swoją wyjątkową elastyczność, organ ten zwiększa rozmiar z 6 do 33 centymetrów.

Wzrost dziecka będzie najprawdopodobniej wywoływał u Ciebie poczucie dyskomfortu. Rozmiar i waga dziecka będą powodowały nacisk na Twoje organy.

7. Zmiany w funkcjonowaniu układu trawiennego

Nudności wywoływane przez hormony takie jak hCG niekiedy prowadzą do pojawienia się wymiotów oraz bólu głowy. Kolejnym nieprzyjemnym aspektem trwającej ciąży są częste zaparcia.

Rosnące dziecko, jak już wspominaliśmy, będzie naciskało na Twoje organy wewnętrzne – w tym na jelita. W konsekwencji, możesz odczuwać nieznaczny dyskomfort po posiłkach.

8. Zmiany związane z włosami

Kolejną zmianą jest zwiększenie objętości włosów i zahamowanie ich wypadania. Pasma jednocześnie mogą stać się bardziej suche i szorstkie niż zazwyczaj bywają.

Zmiany te zaobserwujesz nie tylko na głowie. Również owłosienie na nogach, ramionach i twarzy będzie wyraźniejsze.

Zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży są często związane z rosnącą wagą dziecka.

9. Zmiany w obrębie nóg i stóp

Zarówno rozrost macicy jak i zwiększenie ilości krwi w krwiobiegu sprawią, że optymalne krążenie będzie znacząco utrudnione. Z tego właśnie powodu, nogi u kobiet w ciąży często puchną. Pojawiają się także żylaki.

Jedną z najmniej przyjemnych zmian zachodzących w kobiecym ciele podczas ciąży jest zatrzymywanie płynów. Na skutek tego procesu, stopy mogą Ci spuchnąć na tyle znacząco, że większość butów stanie się nieco za mała.

Ciąża to okres przejściowy, który wyznacza początek bardzo ważnego etapu w Twoim życiu. Wraz z nadchodzącymi kolejnymi miesiącami i rozwojem dziecka, staraj się cieszyć tym niepowtarzalnym doświadczeniem w pełni. Przygotuj się nie tylko na zmiany w kobiecym ciele podczas ciąży, ale również na te, których doświadczysz po porodzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.