Pielęgnacja ciała po porodzie - poznaj najważniejsze wskazówki!

Pielęgnacja ciała po porodzie - poznaj najważniejsze wskazówki!

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2021

Odwrócenie zmian zachodzących w organizmie w czasie ciąży jest procesem powolnym i złożonym. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja ciała po porodzie musi się zacząć zaraz po powrocie do domu

Pielęgnacja ciała po porodzie ma na celu powrót do normalności na tyle, na ile tylko jest to możliwe. Dlatego coraz częściej zaleca się stosowanie metod, które pomagają zadbać zarówno o higienę jak i urodę. To sposoby, które nie zawsze mamy pod ręką, ale z pewnością wiele kobiet chętnie je pozna i zastosuje.

Złożoność tego procesu polega na tym, że dotyczy on całego ciała, ale nie każda jego część wymaga podobnej pielęgnacji. Oznacza to, że do regeneracji każdego systemu istnieją odpowiednie zabiegi łącznie z leczeniem klinicznym. Zaleca się też ochronę skóry i odpowiednią higienę, która jak wiemy jest inna dla każdego obszaru.

Misją jest regeneracja ciała od wewnątrz i na zewnątrz. Nie chodzi tu jedynie o problem estetyczny, ale także o kwestię zdrowia fizycznego i psychicznego. W tym sensie odpowiednia pielęgnacja ciała po porodzie pozwala na pozytywne postrzeganie siebie. To z kolei zapobiega pojawianiu się depresji, chorób i innych niekorzystnych stanów na tym trudnym etapie.

Pielęgnacja ciała po porodzie. Jakie są ogólne zalecenia?

Obecnie rynek jest pełen różnych produktów przeznaczonych do tego samego celu. Jednak w takich przypadkach należy wziąć pod uwagę podstawowe kryteria. Na przykład dobrze jest sięgać po elementy, które pomagają ujędrnić, nawilżyć i odżywić skórę, ale również ważne jest też, aby zadbać o higienę i zdrowie.

Z drugiej strony po porodzie rozpoczyna się inny, nowy etap. Chodzi o karmienie piersią, które nie jest kompatybilne z niektórymi zabiegami upiększającymi i / lub higienicznymi. Ponadto organizm kobiety musi się wewnętrznie zregenerować po zmianach, które w nim zaszły przez okres dziewięciu miesięcy ciąży.

W związku z tym nie wszystkie zalecenia mają zastosowanie we wszystkich przypadkach. Powrót do zdrowia kobiety, która urodziła naturalnie, nie będzie przebiegać tak samo, jak u kobiety, która urodziła przez cesarskie cięcie. Jednak każdy poród to wyczerpujący proces dla organizmu i może wyzwalać nowe warunki chorobowe.

Skóra na brzuchu

Jak powinna wyglądać pielęgnacja ciała po porodzie?

Aby właściwie zadbać o nasz organizm, należy włączyć do rutyny nowe elementy, a także unikać niektórych czynności, które wcześniej były naszym zwyczajem. Główne wskazówki, które mogą przyczynić się do pielęgnacji naszego ciała, są następujące:

  • Stosuj balsamy, które pomagają ujędrnić, odżywić i zmniejszyć widoczność rozstępów. Na rynku jest wiele opcji, ale jest też wiele domowych środków, takich jak marchewka na rozstępy.
  • Generalnie, aby zapewnić odpowiednią higienę młodym mamom, zaleca się codzienne kąpiele. Należy jednak unikać kąpieli w basenie lub na plaży, aby zapobiec pojawieniu się infekcji pochwy lub szwów chirurgicznych
  • Aby chronić sutki podczas karmienia piersią, zaleca się utrzymywanie tego obszaru w czystości. Wskazane jest mycie ich przed i po karmieniu piersią oraz stosowanie kremów bogatych w witaminy i składniki odżywcze, które łagodzą, odbudowują i chronią skórę. Te balsamy zapobiegają pojawianiu się popękanych sutków i zapalenia piersi.
  • Zaleca się stosowanie specjalnie zaprojektowanych biustonoszy, aby zapobiec wiotczeniu i opadnięciu piersi. Należy również uwzględnić pewne ćwiczenia mające na celu poprawę napięcia mięśniowego w tej okolicy
  • Mamy powinny również kontrolować zwiotczenie okolic brzucha. Istnieje w tym celu wiele domowych środków a także innych, pochodzenia przemysłowego.

Nie zaniedbaj tego ważnego okresu

Ćwiczenia podczas spaceru
  • Wskazane jest, aby szwy chirurgiczne utrzymywać czyste i suche, w tym celu należy je przemywać co najmniej trzy razy dziennie. Do tego zabiegu zaleca się używanie środków antyseptycznych, ale można również użyć wody i soli.
  • Aby przyczynić się do kompleksowej regeneracji organizmu po ciąży, musimy także zmodyfikować nasze nawyki żywieniowe. Zrównoważona dieta młodej mamy musi uwzględniać potrzebne składniki odżywcze, a także wymagania związane z karmieniem piersią. Włącz do menu pokarmy, takie jak rośliny strączkowe, owoce, produkty pełnoziarniste, warzywa, ryby i chude mięso
  • Wieczorne spacery są niezbędne, aby poprawić krążenie i zacząć zrzucać kilogramy związane z ciążą. Warto też zrelaksować się, często obcować z naturą i odstresować się.
  • Po pięciu miesiącach od porodu lekarz może powiedzieć, że możesz zacząć wykonywać umiarkowane ćwiczeni fizyczne. Szukaj ćwiczeń tonizujących mięśnie i przywracających ciało do normy.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.