Jak zwalczyć rozstępy po ciąży – porady dla mam

Jak zwalczyć rozstępy po ciąży – porady dla mam

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2018

W trakcie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, a niektóre z nich czasem zostawiają ślady na całe życie – na przykład rozstępy. Jak możesz zwalczyć rozstępy po ciąży? Dowiesz się tego w tym artykule.

Wiele kobiet zastanawia się, jak zwalczyć rozstępy po ciąży. Pojawiają się one na powierzchni skóry, zazwyczaj w obszarach, w których odkłada się tłuszcz, na przykład w okolicy brzucha, pośladków, piersi i ud.

Większość mam doświadcza ich podczas pierwszej ciąży ze względu na intensywne rozciąganie skóry i zmiany hormonalne.

Rozstępy mogą pojawić się w drugim trymestrze, a jeszcze częściej występują pod sam koniec ciąży.

Są podobne do blizn i nie ma szans na to, by całkowicie się ich pozbyć. Możesz jednak złagodzić ich kolor i zmniejszyć rozmiar, dzięki czemu staną się o wiele mniej widoczne.

Jak zwalczyć rozstępy po ciąży – 7 podpowiedzi

Zapobieganie to główna broń, którą powinnaś stosować, by zwalczyć rozstępy po ciąży. Musisz dbać o swoją skórę, aby utrzymać jej elastyczność.

Powinnaś się o to zatroszczyć zwłaszcza w ciąży, bo w tym okresie zachodzą największe zmiany hormonalne i przybierasz na wadze. Polecamy wypróbować poniższe sposoby, by wyeliminować rozstępy:

1. Codziennie nawadniaj skórę

Warto używać kremów lub olejków, które zapewniają elastyczność skóry i jej nawodnienie. Musisz regularnie smarować nimi całe ciało, a zwłaszcza obszary, na których są rozstępy.

Polecamy rozpocząć tą praktykę od pierwszych miesięcy ciąży i kontynuować nawet w trakcie karmienia piersią.

Najlepsze kremy i balsamy to te wzbogacone olejami roślinnymi. Wybieraj takie oleje jak olej ze słodkich migdałów, jojoba, masło shea, olej z awokado, z zarodków zbóż i oliwa z oliwek.

Mama zbierająca skórę z rozstępami na boku

2. Zwracaj uwagę na wagę

Im wyższa waga, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się rozstępów. Jeśli Twoja skóra jest napięta, rozrywa się więcej elastycznych włókien, zwłaszcza w obszarach, których rozmiar zwiększa się podczas ciąży. Może tak się stać na brzuchu, biodrach lub klatce piersiowej.

3. Pij dużo wody

Jeśli chcesz zapobiec wystąpieniu rozstępów w trakcie ciąży, powinnaś zadbać o nawodnienie ciała. Mamy oczekujące dziecka, które chcą mieć elastyczną skórę, powinny pić od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie.

Oczywiście możesz również pić herbatę lub soki warzywne. Unikaj jednak herbaty z teiną i kawy z kofeiną oraz bardzo słodkich napojów gazowanych. Soki owocowe zawierają korzystnie działające witaminy, ale powinnaś je ograniczać ze względu na zawartość cukrów.

4. Jedz zdrowo

Nie ma czegoś takiego jak pokarmy zwalczające rozstępy. Jednak niektóre produkty dostarczają witamin koniecznych do zachowania młodości i elastyczności skóry.

Pokarmy, na które warto zwrócić uwagę, to te bogate w antyoksydanty, takie jak witaminy C i E. Możesz je znaleźć w owocach i warzywach, na przykład kiwi, sałatach, paprykach, pomarańczach, cytrynach, melonach, ananasach, pomidorach, soczewicach, olejach roślinnych i białkach zwierzęcych.

“Zapobieganie to główna broń, którą powinnaś stosować, by zwalczyć rozstępy po ciąży. Musisz dbać o swoją skórę, aby utrzymać jej elastyczność.”

5. Dużo się ruszaj

Wykonuj jedynie te ćwiczenia fizyczne, które poleca lub na które pozwala Twój ginekolog. Oprócz standardowych korzyści związanych ze sportem aktywność fizyczna pomoże również zwalczyć rozstępy, bo wzmacnia mięśnie i zapewnia wsparcie skórze.

6. Stosuj delikatny peeling

Pierwszy krok ku zapobieganiu rozstępom i ich zwalczaniu to usuwanie starego naskórka. Dlatego też zalecamy zastąpienie mydła w płynie delikatnym peelingiem. Wspomaga on regenerację nowych komórek, a tym samym wzmacnia skórę.

Brzuch w ciąży z rozstępami - jak zwalczyć rozstępy po ciąży

7. Nie wystawiaj się na słońce

W ciąży lepiej ograniczać czas spędzany na słońcu. Jeśli masz rozstępy, nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych, bo mogą stać się jeszcze bardziej widoczne.

Aby zwalczyć rozstępy po ciąży, powinnaś być cierpliwa, a przede wszystkim gotowa stawić czoło wielu wyzwaniom, które rzuca Ci ciało.

Pamiętaj, że jeśli chcesz osiągnąć dobre wyniki musisz poświecić czas na stosowanie wyżej wymienionych środków przez dłuższy czas. Nie wystarczy jeden raz nasmarować się balsamem. Najlepiej jest zapobiegać rozstępom, zanim się pojawią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Farahnik B, Park K, Kroumpouzos G, Murase J. Striae gravidarum: Risk factors, prevention, and management. Int J Womens Dermatol. 2016 Dec 6;3(2):77-85.
  • Korgavkar K, Wang F. Stretch marks during pregnancy: a review of topical prevention. Br J Dermatol. 2015 Mar;172(3):606-15.
  • Oakley AM, Patel BC. Stretch Marks. 2021 Nov 2. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–.
  • Brennan M, Young G, Devane D. Topical preparations for preventing stretch marks in pregnancy. Cochrane Database Syst Rev. 2012 Nov 14;11:CD000066.
  • Young GL, Jewell D. Creams for preventing stretch marks in pregnancy. Cochrane Database Syst Rev. 2000;(2):CD000066. doi: 10.1002/14651858.CD000066. Update in: Cochrane Database Syst Rev. 2012;11:CD000066.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.