Imiona arabskiego pochodzenia: przykłady i znaczenia

Imiona arabskiego pochodzenia: przykłady i znaczenia
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Imiona arabskiego pochodzenia są naprawdę piękne i oryginalne. W tym artykule znajdziesz wybór 20 imion dla dziewcząt. Jeżeli szukasz inspiracji i wciąż nie wiesz jakie wybrać nadać Twojej córeczce koniecznie zapoznaj się z tymi, które wybraliśmy.

Arabskie imiona mają swoje znaczenie. Bywa nawet, że dane imię ma dużą wartość historyczną.

Niektóre imiona odnoszą się do dziedzictwa intelektualnego, moralnego lub duchowego. Inne natomiast do flory, fauny i kultury Bliskiego Wschodu. Z poniższej listy 20 arabskich imion dla dziewcząt wyróżnić można przede wszystkim imiona modne, klasyczne i wreszcie znane z arabskiego dziedzictwa. Być może przedstawione inspiracje pomogą Ci w dokonaniu wyboru.

Modne arabskie imiona:

1. Amber

Pierwsze imię pochodzi od arabskiego “ámbar”, czyli “kamienie szlachetne.” Amber jest również używany do określenia złotego koloru klejnotu.

2. Noor (Nur)

Piękne imię oznaczające “światło” lub “jasność”. Noor stała się popularna wśród Arabów od momentu przybycia królowej Jordanii – Noor .

3. Lila

Trzecia propozycja pochodzi od arabskiego słowa Laila, czyli “zmierzch” lub “towarzysz nocy”. Istnieją też inne warianty Lili takie jak Laila, Leila lub Layla. Nie myl go z Lillą lub Lilianną!

4. Ines (czyli Agnieszka)

Można również znaleźć pisownię z akcentem: Inés. W języku arabskim to piękne imię oznacza “uważny towarzysz” i “towarzyska osoba”.

Dziewczynka na parapecie okna

5. Maïssa

Imię Maïssa stało się bardzo popularne w świecie arabskim. Pochodzi od męskiego Maysan, czyli “jasna gwiazda“. Ponadto można również znaleźć warianty Meïssa i Mayssa.

6. Maya (czyli Maja)

W języku arabskim oznacza “łaskę” lub “księżniczkę“.

Klasyczne imiona dla dziewczynek i ich znaczenie

7. Amina

Amina to pierwsze klasyczne arabskie imię przedstawione na tej liście. Pochodzi od arabskiego słowa “amin”, czyli “wierny”. Przede wszystkim należy pamiętać, że Amina była matką Mahometa – najważniejszego proroka islamu.

8. Aisha lub Aysha

Wywodzi się z arabskiego słowa “aish”, czyli “żywy”. Aisha znaczy “pełna życia”. Było to imię trzeciej i ulubionej żony proroka islamu, Mahometa. Dlatego też, według muzułmanów, uważana jest ona za “matkę wierzących”.

9. Fatima

Fatima oznacza “młoda kobieta” lub “dziewica”. Ma warianty takie jak Fatma, Fatym i Fatouma. Nazwa jest bardzo popularna w krajach arabskich, a dodatkowo w języku hiszpańskim dzięki Virgin of Fatima.

10. Malika

Inspiruje je arabski czasownik “malaka”, czyli “posiadanie”. W kulturze arabskiej  nazwa oznacza “królową”.     

Macierzyństwo jest powodem istnienia kobiety, jej funkcją, radością i jej bezpieczeństwem.     

-Alphonse Daudet-

11. Shadia

Nazwa ta wywodzi się od słowa “shadiya”, co oznacza “ta która śpiewa melodycznie.” Stało się bardzo popularne w świecie arabskim dzięki egipskiej piosenkarce z lat 50. Shadii, wyróżniającej się wybitnym głosem.

12. Zahra

Inspiracją było arabskie słowo “zuhra”, które oznacza “pokryte jasnymi, białymi kwiatami”. Dodatkowo to nazwa planety Wenus. W języku arabskim symbolizuje piękno i jasność.

Krótnie imiona dla dziewczynek

13. Aya

To piękne imię stało się bardzo modne w ostatnim czasie. W języku arabskim Aya oznacza “werset Koranu”. Termin używany przez arabskojęzycznych chrześcijan do odnoszenia się do wersetów w Biblii.

14. Lea

Zapisywana po arabsku jako Liyah. To imię pojawia się w Koranie jako jedna z żon proroka Jakuba. Obecne w językach hebrajskim czy chińskim, gdzie oznacza “lotos”, “piękno” i “łaskę”.

15. Lyn

Pochodzi od arabskiego słowa “layyin”, które oznacza “miękki”, “elastyczny” i “delikatny”. Pochodne to Layn, Leyna, Lina lub Lyna, które są również nazwami pochodzenia arabskiego i oznaczają “młodą palmę w raju”.

Kolejne propozycje zainspirowane gwiazdami

17. Amal

Amal to nazwa mieszana, wywodząca się z arabskiego słowa “amal” oznaczającego “nadzieję“. Jedną z najsławniejszych postaci, która nosi to imię jest Amal Clooney, żona aktora George’a Clooneya, która jest pochodzenia libańskiego i brytyjskiego.

18. Salma

Pochodzi od arabskiego słowa “selem”, czyli “pokój”. Imię to nosi piękna meksykańsko-libańska aktorka i producentka, Salma Hayek.

Dziewczynka w ogrodzie

19. Shakira

Oznacza “łaskawa” lub “pełna łaski” i pochodzi od arabskiego czasownika “shakara”, czyli “podziękować”. To imię stało się sławne dzięki pięknej libańsko-kolumbijscej piosenkarce Shakirze.

20. Noura lub Nora

Ostatnia propozycja pochodzi od arabskiego słowa “nur” czyli “boskie światło”. Wśród celebrytów noszących to imię jest na przykład słynna amerykańska modelka palestyńskiego pochodzenia Jelena Noura Hadid, lepiej znana jako Gigi Hadid.

Podsumowując mamy nadzieję, że ta lista arabskich imion dla dziewczynek będzie przydatna i że posłuży jako inspiracja.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.