Nadzieja przywracana przez tęczowe dzieci

Nadzieja przywracana przez tęczowe dzieci
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2018

Tęczowe dzieci to niemowlęta rodzące się zdrowe i silne, po tym jak ich matka doznała wcześniejszego poronienia lub utraty dziecka. Wraz z ich przyjściem na świat dostarczane jest ogromne poczucie szczęścia, jak i nadzieja na nowy początek, który rodzina dostała od losu.

To właśnie ta nadzieja i miłość, sprawiają że ból staje się mniejszy a w zamian dostajemy możliwość nowego startu.

Poronienie czy śmierć w łonie matki to tematy, które nie są chętnie poruszane. Wszystkie te dzieci stają się aniołkami, pozostającymi na zawsze w sercach ich rodziców.

Temat ten jest bardzo ciężki i okrutny. Wiele matek po takim doświadczeniu musi radzić sobie z brakiem świadomości społecznej. Inni nie rozumieją, że bolesna utrata 10-letniego dziecka to nie to samo, co pożegnanie się z kimś, kogo nie zdążyłaś poznać. Kogoś, kto nie miał nawet dane zacząć swojego życia na tym świecie.

Należy wyjaśnić od początku, że każda strata jest ciężka. Żadna nie powinna być porównywana, ponieważ są one doświadczane w inny, niszczycielski sposób.

Ból utraty dziecka, nawet w sytuacji poronienia, przeżywa się na wiele sposobów. Można spotkać rodziny, które wyjdą z tych ciężkich chwil i zaczną stosunkowo żyć na nowo. Jest także wiele matek, które nie mogąc sobie poradzić po stracie, popadają w depresje.

Gwiezdne dzieci narodziły się w łonie matki i tam ich żywot przeminął. Mimo, iż chciały walczyć o swoją przyszłość, los odmówił im tej szansy.

Rodzice tęczowych dzieci, wiedzą doskonale że ich maleństwa to nadzieja po tak dużej stracie. Te maleństwa nie są jednak traktowane jako zastępstwo dla utraconego wcześniej rodzeństwa.

W sercach rodziców jest miejsce dla wszystkich ich dzieci. Każde jest wyjątkowe, nawet jeśli życie któregoś z nich zostało zabrane wcześniej.

Strata i wewnętrzna burza

Nadzieja kobiety po stracie

Poronienia i utrata niemowląt zdarza się częściej, niż nam się wydaje. Dlatego jest tak istotne, aby zapewnić odpowiednią pomoc psychologiczną i wsparcie dla rodzin, a zwłaszcza cierpiących matek.

 • Każda kobieta odczuje tę stratę na swój własny sposób. Ważne jest, by przeżyła ją bezpiecznie u boku swoich bliskich i przy pomocy specjalistów.
 • Wiele kobiet doświadczyło nieudanych prób zajścia w ciążę. Kiedy im się w końcu uda, zdarza się nawet do kilku poronień.
 • Doświadczenie to jest bardzo ciężkie i skomplikowane. Gwiezdne dzieci opuszczają swoje matki, by jasno świecić na niebie. Przez jakiś czas jednak matka czuje w sobie burzę, ciemność a nawet przypływ myśli, że to ona odpowiada za śmierć dziecka. Należy niezwłocznie pomóc jej w odrzuceniu tych osądów.
  Gwiezdne dziecko na niebie

Tęczowe dzieci: nadzieja i światło w sercu

Żal za utraconym dzieckiem, może być dłuższym lub krótszym procesem. Zawsze jednak pozostanie ono w naszym sercu.

Tego rodzaju ból, noszony jest przez matkę w odosobnieniu. Zostanie on już tam na zawsze. Z czasem jednak kobieta nauczy się z nim żyć.

Przez jakiś czas wiele par posiada obawy przed kolejnymi próbami. W ich głowach rodzi się strach przed nieudanym dążeniem do posiadania maleństwa.

Stopniowo nadzieja i pożądanie stają się silniejsze niż strach, a pragnienie bycia rodzicami może przeistoczyć to marzenie w rzeczywistość. To właśnie tęczowe dziecko, pokona tę wewnętrzną w nich burzę i przyniesie światłość rodzicom.

Urodzenie zdrowego i silnego malca uleczy ich rany i da poczucie komfortu i satysfakcji.

Rozjaśni ono ich szare dni i da tysiące szans na nowe życie. Nie ma nic cenniejszego dla rodziców, jak witające każdego ranka niemowlę z zapałem do podboju świata.

Ważne dla rodziców tęczowych dzieci jest przede wszystkim:

 • Tęczowe dzieci nie są po to, aby zastąpić ich nieżyjące rodzeństwo
 • Niemowlę, które nie miało szansy się urodzić zawsze będzie miało szczególne miejsce w sercach rodziców. Ta mocna, złota nić łączy ich z dzieckiem, którego z nimi nie ma.
 • Ponowna ciąża doświadczana jest inaczej niż poprzednia. Często towarzyszy jej strach a nawet skrajne emocje, które są zrozumiałe i uzasadnione. Najlepszą radą jest stały kontakt przyszłych rodziców z lekarzem prowadzącym ciąże.
 • Narodziny tęczowego dziecka są w pewien sposób uhonorowaniem gwiezdnego brata lub siostry. Zdrowe i silne niemowlę, pozwoli opiekunom zademonstrować ich miłość, którą chcieli także obdarzyć nienarodzone maleństwo.

Rodzice zrobią wszystko dla nowo narodzonego, mając w pamięci także tego któremu nie było dane przyjść na ten świat. Oboje zajmą wyjątkowe miejsca w ich sercach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Antonov, V. V., & Teplyy, A. (2008). Trabajo espiritual con los niños.«. New Atlanteans.
 • Torres Delgado, J. M., & Rangel Guerrero, A. (2010, abril). La familia funcional como promotora del desarrollo humano e integral de la persona desde la perspectiva femenina. Recuperado de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.