Imię dla dziewczynki - 30 mitologicznych propozycji

Oto najlepsze propozycje mitologicznych imion dla dziewczynek.
Imię dla dziewczynki - 30 mitologicznych propozycji
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy starasz się wybrać imię dla dziewczynki? Istnieją tysiące opcji. Najtrudniej jest sprawić, by przyszła mama i tato ustalili wspólną wersję. W końcu w drodze na świat jest ktoś wyjątkowy, wobec kogo istnieją pewne oczekiwania i nadzieje, a imię będzie towarzyszyć córeczce przez całe życie.

Dobrą opcją jest mitologiczne imię dla dziewczynki. Za każdym z nich kryje się bowiem wielka historia.

Mitologiczne imię dla dziewczynki wprost z klasycznej starożytności

1. Helena

Według legend była najpiękniejszą kobietą jaka żyła. To właśnie z jej powodu rozpoczęła się wojna trojańska. Jest to piękne imię dla dziewczynki kryjące w sobie wielką historię.

2. Kamila

Młoda rzymska wojowniczka, której imię oznacza “perfekcja”.  Jest to również imię nadane dziewicy znającej się na łowiectwie, która pomogła Turnusowi w walce z Eneaszem w Eneidzie napisanej przez Wergiliusza.

3. Minerwa

Imię pochodzenia etruskiego. Nosiła je między innymi rzymska bogini mądrości. Jest to bardzo silne i oryginalne imię dla dziewczynki.

Dziewczynka na łące

4. Aurora

W mitologii rzymskiej była to bogini poranka. Samo imię jest pochodzenia łacińskiego. Rzadko używane, doskonale pasuje do dziewczynki.

5. Selena

Było to imię jakie nadano bogini reprezentującej księżyc, siostrze boga słońca Heliosa w greckiej mitologii. Była to magiczna kobieta o niezwykłym pięknie, wyróżniająca się spośród innych.

6. Aria

Początkowo imię Aria nadano córce Apollosa. Choć to greckie słowo ma za sobą skomplikowaną historię, w dzisiejszych czasach wraca ono do łask między innymi w postaci imienia bohaterów książek i filmów fantasy. W krajach takich jak Indie, Afganistan i Iran jest to z kolei popularne imię męskie.

Uważa się, że dziewczynki, które otrzymują to imię mają piękną cerę i cechują się wewnętrzną siłą. Mówi się też, że imię to przydaje zdolności artystycznych.

7. Nereida

Było to często nadawane imię w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Jest to delikatne imię emanujące jednak dużą siłą. Dziewczynki je lubią. Nereidy pierwotnie były pięćdziesięcioma córkami starożytnego boga.

8. Dafne

Dafne była piękną leśną nimfą z mitologii greckiej, córką boga rzeki (Ladona), który zmienił ją w drzewo laurowe żeby zdołała uciec od boga Apollosa, który na zabój się w niej zakochał. W szaleństwie miłości postanowił ją uwięzić, żeby nigdy jej nie stracić. Jest to kokieteryjne, radosne i piękne imię.

9. Nadia

Jest to imię pochodzenia perskiego, arabskiego i słowiańskiego oznaczające: “Nadzieja”. Zależnie od regionu przybiera generalnie różne formy. Jest to imię o bogatym znaczeniu duchowym i obdarza wielką miłością osobę, która je nosi.

10. Penelopa

Imię pochodzenia greckiego, które nosiła żona Odyseusza (znanego również jako Ulises). Jest to piękne imię zapewniające pozytywne cechy takie jak siła, cierpliwość i wytrwałość. Było ono bardzo popularne w historii, stąd też nie dziwi fakt, że nosiło je wiele sławnych kobiet: od aktorek, przez pisarki aż po myślicielki.

11. Chloe

Kolejne urocze, zagraniczne imię dla dziewczynki. Pochodzi z mitologii i jest obecnie bardzo popularne. Wierzy się, że w starożytnej Grecji oznaczało ono: “płodna dziewica”, nasuwając myśl o pięknie, świeżości i witalności.

12. Afrodyta

Było to imię bogini miłości i piękna w mitologii greckiej. Imię to emanuje gracją i pięknem.

13. Isis

Isis, znana również jako polska Izyda to imię pochodzenia greckiego. Nosiła je również egipska bogini macierzyństwa. Piękne imię dla uroczej i troskliwej dziewczynki.

14. Elina

Mitologiczne imię dla dziewczynki nierozerwalnie łączące się z inteligencją. Brzmi zgrabnie i przydaje uroku.

15. Kalista

Imię żeńskie o greckim pochodzeniu. Odnosi się do najpiękniejszych kobiet. Idealne dla Twojej córeczki.

Mitologiczne imiona dla pięknych dziewczynek

16. Ivy

Kolejny przykład mitologicznego imienia dla dziewczynki. W wersji anglosaskiej brzmi uroczo i tajemniczo. Oznacza nic innego jak bluszcz – roślinę o jaskrawozielonych liściach wspinającą się po powierzchniach i drzewach. W mitologii greckiej było to imię wielu różnych postaci. Wszystkie one w jakiś sposób były powiązane z przyrodą i jej majestatem.

17. Ceres

Imię znane również pod postacią Cerera. Pierwotnie nosiła je bogini rolnictwa i ziemi w mitologii rzymskiej. Uważa się, że imię to jest odpowiednie dla dziewczynek, które sprawiają, że świat wokół nich zakwita. Dzieje się tak między innymi dlatego, że zarażają swoją witalnością oraz radością.

18. Cyrena

Imię odnoszące się do młodej nimfy, oryginalne i pięknie brzmiące.

19. Idylla

Podobnie jak w przypadku imienia Kamila, jest to imię oznaczające doskonałość.

20. Lorelei

Imię żeńskie pochodzenia germańskiego. Była to dziewica zamieniona według germańskich legend w syrenę. Piękne, oryginalne i rzadko używane imię.

21. Megan

Na liście mitologicznych imion dla dziewczynki nie mogło zabraknąć imienia Megan. Emanuje ono siłą, gracją, kreatywnością i pięknem: jest idealne dla dziecka, które właśnie ma przyjść na świat.

22. Wenus

Imię bogini miłości z mitologii rzymskiej. Łączy się je z pięknem i naturalną zdolnością do rozsiewania swojego uroku (zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego). Imię to uważa się za delikatne i romantyczne.

23. Kirke

Było to imię wróżki z mitologii greckiej. Oznacza: “Uwodzicielska”. Dziewczynka nosząca to imię będzie się cieszyła przychylnością wszystkich dookoła siebie.

24. Dora

Uważa się, że imię to jest zdrobnieniem od Pandory, pierwszej kobiety stworzonej przez Hefesto. To właśnie ona jest bohaterką mitu o puszce Pandory. Uważa się, że imię to oznacza: “Ta, która obdarza wszystkim”. Można to zinterpretować tak, że osoba nosząca to imię wykazuje się wieloma pozytywnymi cechami. Jest to idealne imię dla daru, jaki przyniosło Ci życie.

25. Barbara

Jest to imię związane z barbarzyńskimi narodami w starożytnej Grecji. Oznacza nic innego jak: “Obcokrajowiec”. Dobrze pasuje do osób obdarzonych wielką siłą fizyczną i niezłomną determinacją. Bez wątpienia jest to bardzo silne imię.

Dziewczynka

26. Eleonora

Jest to piękne imię, dzięki któremu Twoja córka będzie błyszczeć własnym światłem, ponieważ uważa się, że bretońskie pochodzenie tego słowa niesie ze sobą znaczenie “iskierka”.  Sławną osobą o tym imieniu była Eleonora z Akwitanii. Nie jest dobrze znane pochodzenie tego imienia, często łączy się je z wariantem imienia Helena.

27. Sabrina

Uważa się, że imię to jest pochodzenia celtyckiego. Opisuje osobę odważną, zdecydowaną, kochającą naturę i twardo stąpającą po ziemi. Uważa się, że imię to może mieć swoje powiązania z rzeką Sabrann (w nowoczesnym języku pisaną: “Severn”).

28. Nela

Jest to imię przykuwające uwagę, oznacza bowiem: “Jaśniejąca własnym światłem”. Jeżeli wybierzesz to imię dla swojego dziecka, Twoja córka będzie olśniewać innych szczególnym blaskiem. Uważa sie, że imię to jest pochodzenia łacińskiego.

29. Adriana

Jest to żeńska forma imienia “Adrian”, oznaczającego: “‘Pochodzący z morza”. Generalnie imię kryje w sobie głębokie znaczenie, może się wiązać również z Morzem Adriatyckim. W mitologii imię to pojawia się w różnych formach.

30. Kasja

Kolejna postać z greckiej mitologii, którą wspomina się zwłaszcza ze względu na mity o bogu Apollosie i żółwiu. Jest to piękne imię dla dziewczynek i oznacza “czystość”. Jedną ze sławnych postaci, jakie nosiła to imię była sławna poetka z Konstantynopola.

Oto 30 propozycji imion dla dziewczynki pochodzących ze starożytnej mitologii. Zachęcamy Cię do poznania historii opisanych tu kobiet tak, aby podjąć odpowiednią decyzję w sprawie imienia dla Twojej córeczki. Są one interesujące a niektóre nawet Cię zaskoczą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.