Dziewczynki powinny być superbohaterkami, a nie księżniczkami

Dziewczynki powinny być superbohaterkami, a nie księżniczkami
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2018

Zadaniem wszystkich ojców i matek jest zmiana roli kobiet w naszym społeczeństwie. Powinniśmy być świadomi, że dziewczynki powinny być super bohaterkami, a nie księżniczkami. Czy wiesz jak to zrobić? Damy Ci kilka wskazówek.

Dziewczynki są inaczej wychowywane w każdej kulturze. W przeszłości ludzie mówili chłopcom, że są odważni i silni. W tym samym czasie zapewniali dziewczynki, że są słabe, delikatne i doskonałe. Na szczęście ta kultura się zmieniła. Teraz chłopcy i dziewczęta wychowani są według równych praw.

Dziewczynki powinny być super bohaterkami, nie księżniczkami

Aby uwolnić się od stereotypów związanych z płcią, nasze dzieci muszą widzieć, że oboje rodzice odgrywają istotną rolę zarówno w edukacji, jak i w domu.

Jako matki zawsze staramy się udzielać naszym córkom najlepszej rady. Są jednak pewne rzeczy, które tylko silne kobiety przekazują swoim dzieciom: nie mieć tchórzliwego serca i nie tolerować nikogo, kto nas rani. Musisz pamiętać, że jesteś wzorem, za którym podąży Twoja córka.

Mamy świadomość, że nie ma żadnej książki, która uczyłaby nas jak być matkami. Tak samo nigdy nie możemy zapomnieć nauczyć naszej małej bohaterki jak bardzo jest wartościowa i przypominać jej o tym w każdej odpowiedniej chwili.

Dziewczynki, które same podejmują decyzje od najmłodszych lat, zawsze stają się bardziej pewne siebie.

Dziewczynki w kostiumach superbohaterek

Wskazówki, które pomogą Ci uczynić z Twojej córki superbohaterkę

Pamiętaj, że miłość jest kluczem do tworzenia dorosłych kobiet

Musisz nauczyć swoją córkę, aby nigdy nie pozwalała nikomu skrzywdzić jej serca, by nigdy nie straciła wiary w swoją wartość i aby nigdy nie zapomniała kochać samej siebie.

Naucz ją, by była kobieca i delikatna, ale także posiadała ogromną siłę fizyczną i zdrowie

Twoja córka powinna nauczyć się jak cudownie jest uprawiać jakiekolwiek aktywności fizyczne, jeść zdrowo i umieć się bronić.

Kobieta silna fizycznie jest bardziej skłonna do silnego umysłu i ducha.

Dyscyplina wymagana przy uprawianiu sportu nie tylko wzmacnia ciało, ale także buduje silną kobietę, która jest wytrenowana w wysiłku niezbędnym do osiągnięcia swoich celów i zdominowania jej ciała.

Bycie kobiecą i delikatną niekoniecznie jest czymś, co konkuruje z siłą fizyczną i zdrowiem.

Kapitał we własnym domu

Kiedy nasze dzieci widzą, że ich ojciec uczestniczy w pracach domowych, zakładają, że płeć nie ma znaczenia i że taki rodzaj pracy powinien być dzielony równo pomiędzy członków rodziny.

Daj swojej córce pewność, że w dniu, w którym popełni błąd, będziesz przy niej

Wielkie problemy, jakie mają kobiety są spowodowane tym, że nie doceniamy samych siebie i jak mało wspieramy inne kobiety. Wzbudź samoocenę córki, jej pewność siebie i inteligencję.

Jeśli zostawisz swoje lęki za sobą, będziesz miał więcej przestrzeni, by żyć swoimi marzeniami.

-Marilyn Monroe-

Rola kobiet w filmie

Nasze córki nieustannie szukają w domu, w szkole, a także w filmach i telewizji wzoru, który mogą naśladować. Od bardzo młodego wieku dziewczęta powinny rozumieć, że modelki nie powinny być delikatnymi kobietami, które są stałymi ofiarami, ale raczej silnymi i niezależnymi kobietami zdolnymi do samodzielnego radzenia sobie w każdej sytuacji.

Kilkadziesiąt lat temu kobiety w filmie odgrywały role drugoplanowe, w których uczestniczyły tylko jako postaci uzupełniające, nadając znaczenie głównego bohatera. Co więcej, w nielicznych przypadkach, gdy odgrywały wiodącą rolę, zawsze potrzebowały wsparcia dżentelmenów, aby wydostać się z trudnej sytuacji.

Niestety, filmy dla dzieci nie były wyjątkiem. Podążały one za podobnymi liniami fabularnymi, w których role kobiet reprezentowały głównie bezbronne księżniczki, które musiały zostać uratowane przez jakiegoś silnego i odważnego mężczyznę.

Filmowe superbohaterki

Ta rola zmienia się w dzisiejszym świecie. Istnieje wiele kreskówek, seriali telewizyjnych i filmów, w których dziewczęta mogą identyfikować się z głównymi postaciami. Są silnymi postaciami i wojownikami. One same spełniają swoje marzenia, bez potrzeby jakiegokolwiek dżentelmena, który mógłby je uratować.

Możemy wyróżnić następujące filmy, między innymi:

  • Kraina lodu
  • Mulan
  • Merida waleczna
  • Zaplątani
  • Matylda
  • Spirited Away: W krainie Bogów
  • Lilo i Stitch
  • Atomówki
  • Wonder Woman

Obyśmy pracowali, aby kształcić kobiety, które są odważne, niezależne i pewne siebie, a nie księżniczki, które boją się świata, czekające na księcia z bajki, który je uratuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.